DJI Zenmuse Z30 - kamera do drona z 30-krotnym zoomem optycznym

0
Maciej Luśtyk
25 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Niedawno DJI pokazało pierwszy w swojej ofercie moduł kamery z obiektywem zmiennoogniskowym o ekwiwalencie 22-77 mm. To jednak nic w porównaniu z modelem Zenmuse Z30 z 30-krotnym zoomem optycznym. Niestety raczej z niego nie skorzystacie.

Dlaczego? Otóż moduł został stworzony z myślą o zastosowaniach przemysłowych i interwencjach ratownicznych. Wykorzystanie dronów, zamiast ludzi w celu inspekcji wysokich i niedostępnych konstrukcji jest bezpieczniejsze i mogłoby zaoszczędzić firmom sporo czasu i pieniędzy. Niestety do tej pory takie rozwiązania nie były wykorzystywane ze względu na konieczność znacznego zbliżania się do filmowanych obiektów i ryzyko kolizji.

 

Z tym właśnie chce uporać się DJI z kamerą Zenmuse Z30, której 30-krotny zoom będzie miał okazję popisać się podczas sprawdzania stanu wież telefonii komórkowej, elektrowni wiatrowych czy akcji gaśniczych straży pożarnej. Kamerę wyposażono w raptem 2,13-megapikselowy sensor o wielkości 1/2.8 cala. Z pozoru to mało, ale w zupełności wystarczy do nagrania wideo w jakości Full HD. Matryca prawdopodobnie dobrze będzie radzić sobie podczas pracy na wyższych czułościach, a pracę w słabym świetle ułatwi także jasny obiektyw o świetle f/1.6-4.7.

Kamera została przystosowana do współpracy z przeznaczoną do rozbudowy platformą Matrice100 i wyposażona w funkcje pozwalającą na zablokowanie gimbala na pożądanym obiekcie i wykonanie zbliżenia za pomocą jednego przycisku. Dodatkowo użytkownicy otrzymają 6-krotny zoom cyfrowy, który pozwoli na wykonanie ekstremalnych zbliżeń.

I choć kamera nie znajdzie zastosowania w branży foto-wideo, to zapewne dzieli nas już tylko krok od zaprezentowania podobnych rozwiązań stworzonych z myślą o rynku konsumenckim, bo gdy rozwiązania dla przemysłu odbijają się echem w świecie fotografii, oznacza to, że mamy do czynienia z popytem, obok którego producent na pewno nie przejdzie obojętnie.

Więcej informacji o kamerze znajdziecie pod adresem oficjalnego dystrybutora, firmy Megadron.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Po tym jak Fujifilm w 2018 roku pokazało model X-T100, myśleliśmy, że firma nie będzie już oferować niższych modeli z segmentu “entry level”. Tymczasem otrzymujemy...
12
0
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon przedstawia swój pierwszy zestaw do filmowania aparatem bezlusterkowym, Nikon Z 6. Jak zapewnia producent, to komplet...
1
2
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Podczas gdy Hasseblad i Fujifilm ścigają się na bezlusterkowce, Phase One proponuje nieco odmienne podejście do tematu mobilnego aparatu średnioformatowego. I z...
19
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)