DJI Zenmuse Z30 - kamera do drona z 30-krotnym zoomem optycznym

Autor: Maciej Luśtyk

25 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Niedawno DJI pokazało pierwszy w swojej ofercie moduł kamery z obiektywem zmiennoogniskowym o ekwiwalencie 22-77 mm. To jednak nic w porównaniu z modelem Zenmuse Z30 z 30-krotnym zoomem optycznym. Niestety raczej z niego nie skorzystacie.

Dlaczego? Otóż moduł został stworzony z myślą o zastosowaniach przemysłowych i interwencjach ratownicznych. Wykorzystanie dronów, zamiast ludzi w celu inspekcji wysokich i niedostępnych konstrukcji jest bezpieczniejsze i mogłoby zaoszczędzić firmom sporo czasu i pieniędzy. Niestety do tej pory takie rozwiązania nie były wykorzystywane ze względu na konieczność znacznego zbliżania się do filmowanych obiektów i ryzyko kolizji.

 

Z tym właśnie chce uporać się DJI z kamerą Zenmuse Z30, której 30-krotny zoom będzie miał okazję popisać się podczas sprawdzania stanu wież telefonii komórkowej, elektrowni wiatrowych czy akcji gaśniczych straży pożarnej. Kamerę wyposażono w raptem 2,13-megapikselowy sensor o wielkości 1/2.8 cala. Z pozoru to mało, ale w zupełności wystarczy do nagrania wideo w jakości Full HD. Matryca prawdopodobnie dobrze będzie radzić sobie podczas pracy na wyższych czułościach, a pracę w słabym świetle ułatwi także jasny obiektyw o świetle f/1.6-4.7.

Kamera została przystosowana do współpracy z przeznaczoną do rozbudowy platformą Matrice100 i wyposażona w funkcje pozwalającą na zablokowanie gimbala na pożądanym obiekcie i wykonanie zbliżenia za pomocą jednego przycisku. Dodatkowo użytkownicy otrzymają 6-krotny zoom cyfrowy, który pozwoli na wykonanie ekstremalnych zbliżeń.

I choć kamera nie znajdzie zastosowania w branży foto-wideo, to zapewne dzieli nas już tylko krok od zaprezentowania podobnych rozwiązań stworzonych z myślą o rynku konsumenckim, bo gdy rozwiązania dla przemysłu odbijają się echem w świecie fotografii, oznacza to, że mamy do czynienia z popytem, obok którego producent na pewno nie przejdzie obojętnie.

Więcej informacji o kamerze znajdziecie pod adresem oficjalnego dystrybutora, firmy Megadron.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
 Canon EOS R3 i 30 kl./s w akcji - imponujący tryb seryjny testowany na Olimpiadzie
Canon EOS R3 i 30 kl./s w akcji - imponujący tryb seryjny testowany na Olimpiadzie
Fotoreporter testujący EOS-a R3 na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio opublikował na Instagramie animację pokazująca możliwości trybu seryjnego w nowym aparacie.
2
Nikon Z9 jest testowany na Olimpiadzie. Wyciekły zdjęcia nowego aparatu
Nikon Z9 jest testowany na Olimpiadzie. Wyciekły zdjęcia nowego aparatu
Na “poligonie” w Tokio sfotografowano Nikona Z9 w akcji. Zdjęcia pokazują, jak reporterski korpus będzie wyglądał od tyłu.
19
Wyciekły zdjęcia z Olimpiady wykonane EOS-em R3. Wiemy już jaką będzie miał matrycę
Wyciekły zdjęcia z Olimpiady wykonane EOS-em R3. Wiemy już jaką będzie miał matrycę
Fotograf testujący EOS-a R3 na Olimpiadzie w Tokio opublikował zdjęcia razem z metadanymi. To wystarczyło, by dowiedzieć się, jaką matrycę będzie miał topowy bezlusterkowiec Canona.
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)