DJI Zenmuse Z30 - kamera do drona z 30-krotnym zoomem optycznym

Autor: Maciej Luśtyk

25 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Niedawno DJI pokazało pierwszy w swojej ofercie moduł kamery z obiektywem zmiennoogniskowym o ekwiwalencie 22-77 mm. To jednak nic w porównaniu z modelem Zenmuse Z30 z 30-krotnym zoomem optycznym. Niestety raczej z niego nie skorzystacie.

Dlaczego? Otóż moduł został stworzony z myślą o zastosowaniach przemysłowych i interwencjach ratownicznych. Wykorzystanie dronów, zamiast ludzi w celu inspekcji wysokich i niedostępnych konstrukcji jest bezpieczniejsze i mogłoby zaoszczędzić firmom sporo czasu i pieniędzy. Niestety do tej pory takie rozwiązania nie były wykorzystywane ze względu na konieczność znacznego zbliżania się do filmowanych obiektów i ryzyko kolizji.

 

Z tym właśnie chce uporać się DJI z kamerą Zenmuse Z30, której 30-krotny zoom będzie miał okazję popisać się podczas sprawdzania stanu wież telefonii komórkowej, elektrowni wiatrowych czy akcji gaśniczych straży pożarnej. Kamerę wyposażono w raptem 2,13-megapikselowy sensor o wielkości 1/2.8 cala. Z pozoru to mało, ale w zupełności wystarczy do nagrania wideo w jakości Full HD. Matryca prawdopodobnie dobrze będzie radzić sobie podczas pracy na wyższych czułościach, a pracę w słabym świetle ułatwi także jasny obiektyw o świetle f/1.6-4.7.

Kamera została przystosowana do współpracy z przeznaczoną do rozbudowy platformą Matrice100 i wyposażona w funkcje pozwalającą na zablokowanie gimbala na pożądanym obiekcie i wykonanie zbliżenia za pomocą jednego przycisku. Dodatkowo użytkownicy otrzymają 6-krotny zoom cyfrowy, który pozwoli na wykonanie ekstremalnych zbliżeń.

I choć kamera nie znajdzie zastosowania w branży foto-wideo, to zapewne dzieli nas już tylko krok od zaprezentowania podobnych rozwiązań stworzonych z myślą o rynku konsumenckim, bo gdy rozwiązania dla przemysłu odbijają się echem w świecie fotografii, oznacza to, że mamy do czynienia z popytem, obok którego producent na pewno nie przejdzie obojętnie.

Więcej informacji o kamerze znajdziecie pod adresem oficjalnego dystrybutora, firmy Megadron.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
27
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)