Exo 360 - konsumencki dron 4K do filmów sferycznych

Exo 360 - konsumencki dron 4K do filmów sferycznych

Choć technologia VR coraz mocniej wkracza na rynek filmu i fotografii, a producenci wypuszczają kolejne urządzenia do rejestracji filmów 360°, do tej pory nie widzieliśmy dedykowanego im drona. Sytuację zmienia Exo 360.

Niedawno wzrok większości amatorów kosnumenckich dronów filmowych przykuł nowy flagowiec DJI, model Phantom 4, ale być może już niedługo rozkład sił na rynku kwadrokopterów nieco się zmieni, a to za sprawą firmy Queen B Robotics, której dron Exo 360 ma być pierwszym tego typu urządzeniem dostarczającym obraz sferyczny w jakości 4K.

Ważący 1,8 kg dron Exo 360 bazuje na pięciu kamerach o rozdzielczości aż 16 Mp, których ustawieniami, podobnie jak samym dronem możemy sterować z poziomu aplikacji mobilnej. Sterować dronem będziemy mogli też za pomocą dedykowanego kontrolera, a jego zasięg w tym wypadku wyniesie około 3 kilometrów. Do tego otrzymujemy system stabilizacji obrazu i 256 GB przestrzeni dyskowej (dołączana do zestawu karta micro SD).

 

Dużo ciekawsze niż sama imponująca specyfikacja, są możliwości urządzenia. Twórcy drona stawiają na wygodę i efektywność. Po zakończeniu rejestracji, wbudowane oprogramowanie samo sklei materiał w gotowy film sferyczny i umożliwi bezpośrednie przesłanie go do popularnych serwisów społecznościowych. Dron pozwalać ma także na streaming materiału w jakości 4K oraz podgląd na żywo w goglach VR.

Do tego wszystkiego otrzymujemy także szeroki wachlarz automatycznych trybów filmowania, oferujący takie funkcje jak podążanie za obiektem (w dowolnej płaszczyźnie), orbitowanie, jazdę czy możliwość zaprogramowania trasy przelotu. Dron też automatycznie wróci do miejsca startu.

Wszystko to sprawiać, że propozycja ma być konkurencyjna dla najlepszych modeli innych producentów. Jedyną skazą tego ciekawego projektu wydaje się być jedynie żywotność akumulatora. Przy pełnym naładowaniu pozwoli nam jedynie na około 18 minut lotu.

Czy Queen B Robotics Exo 360 odciśnie swoje piętno na rynku dronów? O tym przekonamy się najwcześniej w grudniu, gdy trafi do sprzedaży. Póki co projekt jest jeszcze w fazie finansowania za pośrednictwem serwisu Indiegogo, jego twórcom udało się już jednak zebrać całą kwotę potrzebną na jego produkcję (25 tys. dolarów).

 

Jeżeli chcielibyście stać się pierwszymi posiadaczami urządzenia, wystarczy wesprzeć projekt kwotą $1300, czyli taką samą jaką przyszłoby nam zapłacić za najnowszy model DJI. Za nieco, bo za $999 możemy też otrzymać nieco uszczuplona wersję Exo 360, która pozwoli jedynie na filmowanie w jakości Full HD.

Jedno jest pewne, nadchodzący dron GoPro musi oferować naprawdę przełomowe funkcje, by poradzić sobie z tak dużą i zdywersyfikowaną konkurencją.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem queenb-robotics.com oraz na stronie kampanii w serwisie Indiegogo.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8