Exo 360 - konsumencki dron 4K do filmów sferycznych

Exo 360 - konsumencki dron 4K do filmów sferycznych

Choć technologia VR coraz mocniej wkracza na rynek filmu i fotografii, a producenci wypuszczają kolejne urządzenia do rejestracji filmów 360°, do tej pory nie widzieliśmy dedykowanego im drona. Sytuację zmienia Exo 360.

Niedawno wzrok większości amatorów kosnumenckich dronów filmowych przykuł nowy flagowiec DJI, model Phantom 4, ale być może już niedługo rozkład sił na rynku kwadrokopterów nieco się zmieni, a to za sprawą firmy Queen B Robotics, której dron Exo 360 ma być pierwszym tego typu urządzeniem dostarczającym obraz sferyczny w jakości 4K.

Ważący 1,8 kg dron Exo 360 bazuje na pięciu kamerach o rozdzielczości aż 16 Mp, których ustawieniami, podobnie jak samym dronem możemy sterować z poziomu aplikacji mobilnej. Sterować dronem będziemy mogli też za pomocą dedykowanego kontrolera, a jego zasięg w tym wypadku wyniesie około 3 kilometrów. Do tego otrzymujemy system stabilizacji obrazu i 256 GB przestrzeni dyskowej (dołączana do zestawu karta micro SD).

 

Dużo ciekawsze niż sama imponująca specyfikacja, są możliwości urządzenia. Twórcy drona stawiają na wygodę i efektywność. Po zakończeniu rejestracji, wbudowane oprogramowanie samo sklei materiał w gotowy film sferyczny i umożliwi bezpośrednie przesłanie go do popularnych serwisów społecznościowych. Dron pozwalać ma także na streaming materiału w jakości 4K oraz podgląd na żywo w goglach VR.

Do tego wszystkiego otrzymujemy także szeroki wachlarz automatycznych trybów filmowania, oferujący takie funkcje jak podążanie za obiektem (w dowolnej płaszczyźnie), orbitowanie, jazdę czy możliwość zaprogramowania trasy przelotu. Dron też automatycznie wróci do miejsca startu.

Wszystko to sprawiać, że propozycja ma być konkurencyjna dla najlepszych modeli innych producentów. Jedyną skazą tego ciekawego projektu wydaje się być jedynie żywotność akumulatora. Przy pełnym naładowaniu pozwoli nam jedynie na około 18 minut lotu.

Czy Queen B Robotics Exo 360 odciśnie swoje piętno na rynku dronów? O tym przekonamy się najwcześniej w grudniu, gdy trafi do sprzedaży. Póki co projekt jest jeszcze w fazie finansowania za pośrednictwem serwisu Indiegogo, jego twórcom udało się już jednak zebrać całą kwotę potrzebną na jego produkcję (25 tys. dolarów).

 

Jeżeli chcielibyście stać się pierwszymi posiadaczami urządzenia, wystarczy wesprzeć projekt kwotą $1300, czyli taką samą jaką przyszłoby nam zapłacić za najnowszy model DJI. Za nieco, bo za $999 możemy też otrzymać nieco uszczuplona wersję Exo 360, która pozwoli jedynie na filmowanie w jakości Full HD.

Jedno jest pewne, nadchodzący dron GoPro musi oferować naprawdę przełomowe funkcje, by poradzić sobie z tak dużą i zdywersyfikowaną konkurencją.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem queenb-robotics.com oraz na stronie kampanii w serwisie Indiegogo.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic Lumix TZ200 - test praktyczny
16 Sie 2018
Jest tak mały i lekki, że można go nosić w kieszeni spodni, ale oferuje aż 15-krotny zoom optyczny z funkcją stabilizacji obrazu. Do tego mamy 1-calową matrycę 20 Mp, filmy 4K, świetny AF, ekran LCD i malutki wizjer oraz wiele inteligentnych trybów czy Wi-Fi i Bluetooth. Czego chcieć więcej w aparacie dla podróżnika? Sprawdziliśmy, jak w praktyce sprawuje się Panasonic Lumix TZ200.
2
Fujifilm X-T100 - test aparatu
8 Sie 2018
Fujifilm wie, jak robić małe, piękne aparaty, a najnowszy model X-T100 jest tego świetnym przykładem. Ze stylem w parze idą interesujące parametry: 24-megapikselowa matryca APS-C, odchylany o 180 stopni, dotykowy ekran LCD, duża wydajność pracy na baterii i niezła ergonomia. Sprawdziliśmy, jak X-T100 radzi sobie w praktyce.
1
Sigma Art z mocowaniem Sony E - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
30 Lip 2018
Jesteście ciekawi, co do zaoferowania mają obiektywy Sigma Art z mocowaniem do Sony E? Sprawdziliśmy, jak w praktyce wypadają dostępne już w sprzedaży modele 20, 24, 35, 50 i 85 mm ze światłem f/1.4.
8
EIZO ColorEdge CG2730 - test monitora
27 Lip 2018
Ten profesjonalny 27-calowy monitor o rozdzielczości 2560 x 1440 px, z wbudowanym czujnikiem do automatycznej kalibracji, zaprojektowano do zastosowań w fotografii, grafice, druku i postprodukcji. Od zawsze monitory z serii CG wyznaczały najwyższe standardy obrazowania na rynku. Czy z tym modelem będzie podobnie? Sprawdźmy!
0