Panasonic Post Focus - ostrzenie po wykonaniu zdjęcia

0
Maciej Luśtyk
16 Lipiec 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Podczas konferencji prasowej producent zaprezentował funkcję Post Focus, pozwalająca na wybór punktu ostrości już po wykonaniu zdjęcia. Dzięki niej najnowsze aparaty Panasonic będą oferowały podobne możliwości do słynących z tej funkcji aparatów Lytro. Post Focus ma być wprowadzony za pomocą aktualizacji firmware’u na przełomie roku 2015/2016.
Wraz z premierą aparatu https://www.fotopolis.pl/n/20761/panasonic-lumix-dmc-g7-lepszy-wizjer-i-filmy-4k/;Panasonic Lumix G7 producent wprowadził funkcję 4K Photo, w ramach której otrzymujemy specyficzne tryby fotograficzne działające w oparciu o funkcje filmowe 4K. Nowością, która wzbogaci wybór funkcji w tym trybie będzie Post Focus. Używając tej opcji aparat wykona serię zdjęć z prędkością 30 kl/s, podczas której soczewki w obiektywie będą przesuwać się w ponad 50 różnych pozycjach, w celu złapania ostrości na wszystkie plany w kadrze.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Następnie, w trybie podglądu, dotykając palcem wybranego obszaru na zdjęciu, aparat automatycznie dostosuje do niego ostrość, wybierając odpowiednie zdjęcie z wykonanej serii. Niezależnie od tego, gdzie oryginalnie znajdował się punkt ostrzenia, zapisane zostanie nowe zdjęcie w jakości 4K, z ostrością ustawioną na wybrany punkt. Z tego co usłyszeliśmy podczas konferencji, wyboru punktu ostrości będzie można dokonywać jedynie z poziomu aparatu. Na razie nie jest przewidziane żadne oprogramowanie, które umożliwiłoby wykonywanie tej operacji na komputerze.

Funkcja Post Focus ma być wprowadzona w okresie od końca roku 2015 do wiosny 2016, wraz z aktualizacją oprogramowania do pokazanych dziś aparatów LUMIX DMC-GX8 oraz DMC-FZ300. Producent rozważa też wprowadzenie tej opcji w innych modelach.

Informacja prasowa:

Warszawa, 16 lipca 2015 r. ― Firma Panasonic opracowuje nową funkcję ostrzenia po fakcie. Funkcja nosi nazwę Post Focus i umożliwia fotografom wybranie jednym dotknięciem tej części zdjęcia, która ma być ostra. Stworzono ją w oparciu o innowacyjną technologię firmy Panasonic 4K Photo, która nie tylko ułatwia robienie ostrych zdjęć, lecz także zapewnia większą swobodę twórczą we wszystkich obszarach fotografii.

Dzięki połączeniu technologii szybkiego i precyzyjnego automatycznego ostrzenia DFD (Depth From Defocus) oraz technologii 4K Photo firmy Panasonic (jej wprowadzenie umożliwiła Venus Engine) aparat wykonuje serię zdjęć z szybkością 30 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K. Jednocześnie obiektyw jest przesuwany w ponad 50 różnych obszarach w celu wyostrzenia obrazu.

Dzięki funkcji Post Focus z serii zdjęć 4K można wybrać najlepszy obraz, na którym wyostrzony jest pożądany element. Z funkcji tej można korzystać bardziej kreatywnie w różnych rodzajach fotografii, takich jak portretowa czy krajobrazowa. Na podstawie jednego zdjęcia da się uzyskać kilka różnych efektów, dzięki zmianie ostrości obrazu.

Obsługa funkcji Post Focus jest prosta. Podczas oglądania zdjęcia wystarczyć dotknąć obszaru, który ma być wyostrzony. Niezależnie od tego, gdzie oryginalnie znajdował się punkt ostrzenia, powstanie nowe zdjęcie z ostrym wybranym obszarem.

Firma Panasonic będzie wprowadzała funkcję Post Focus, aktualizując oprogramowanie układowe aparatów LUMIX DMC-GX8 oraz LUMIX DMC-FZ300 od końca roku 2015 do wiosny 2016. Rozważa się wprowadzenie tej funkcji 
w innych modelach.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Powiązane artykuły