Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sigma dp0 Quattro i dp3 Quattro

0

Autor: Maciej Luśtyk

11 Luty 2015
Artykuł na: 6-9 minut
CP+ 2015 Sigma zapowiedziała nowe aparaty wzbogacające serię DP oraz konwerter na obiektyw dla modelu dp3. Aparaty zostaną zaprezentowane po raz pierwszy podczas zaczynających się jutro targów CP+ 2015.

Aparat Sigma dp0 Quattro został wyposażony w matrycę Foveon X3 o rozmiarze 23.5×15.7mm oraz obiektyw o ogniskowej 14 mm (ekwiwalent 21 mm) i świetle f/4. Układ optyczny obiektywu składa się z 11 elementów w 8 grupach. W jego konstrukcji zostało użytych 6 elementów o obniżonym współczynniku dyspersji i 2 soczewki asferyczne, co umożliwiać ma uzyskanie zdjęć o doskonałej jakości. Matryca Foveon, w odróżnieniu od matryc standardowych składa się z trzech warstw ułożonych jedna nad drugą, gdzie każda z nich odpowiada za rejestrację jednego z kolorów RGB. Nie ma interpolacji koloru, co ma skutkować wyższą jakością zdjęć. Łączna rozdzielczość matrycy wynosi około 29 Mp.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Aparat umożliwia robienie zdjęć w formacie RAW i JPEG w najwyższej rozdzielczości 7680×5120. Sigma dp0 posiada autofokus działający w oparciu o 9 punktów AF, oferuje zakres czułości ISO100-6400, czasy naświetlania w granicach 1/2000 - 30s, a w kadrowaniu pomoże nam 3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 921 000 punktów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Producent zaprezentował też aparat Sigma dp3 Quattro, który wydaje się różnić jedynie obiektywem. W tym wypadku otrzymujemy szkło o ogniskowej 50 mm i świetle f/2.8 (ekwiwalent 75 mm). Według producenta dodanie nowych aparatów umożliwi użytkownikom dobranie odpowiedniego modelu do rodzaju wykonywanych przez siebie zdjęć. Według nas lepszym rozwiązaniem od wypuszczania kolejnych, takich samych modeli byłoby zastosowanie obiektywu zoom.

Razem z nowymi aparatami Sigma zaprezentowała też konwerter optyczny dla modelu dp3, wydłużający ogniskową obiektywu do 90 mm (ekwiwalent). Konwerter składa się z 4 soczewek w 3 grupach, a jego zastosowanie nie wpływa na jasność obiektywu. Na razie nie znamy dokładnej daty premiery urządzeń ani ich ceny. Z pewnością dowiemy się więcej podczas zaczynających się jutro targów CP+ 2015.

Więcej szczegółów odnośnie nowych aparatów znajdziemy na stronie producenta

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm GFX100 IR - 400-megapikselowe zdjęcia w podczerwieni
Fujifilm pragnie wejść na rynek specjalistycznej fotografii średnioformatowej. Nowy model GFX100 IR pozwoli na wykonywanie zdjęć w podczerwieni nawet w rozdzielczości...
7
0
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Sony FX6 - wszystko, czego potrzebujesz na wejście w świat profesjonalnego wideo
Najnowsza kamera Sony FX6, będąca bezpośrednią konkurencją dla takich konstrukcji jak Canon C70 czy Red Komodo, ma zamiar stać się pierwszym wyborem dla twórców...
9
0
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Leica Q2 Monochrom - pełnoklatkowy kompakt z czarno-białą matrycą
Na ten dzień czekało pewnie wielu fanów fotografii czarno-białej. Na rynku debiutuje pełnoklatkowa Leica Q2 w wersji Monochrom, z 47-megapikselową matrycą. Zobaczcie...
29
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)