Fujifilm FinePiX XQ2 i FinePix XP80 - nowa generacja kompaktów

Autor: Maciej Luśtyk

15 Styczeń 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Fujifilm rozszerzył ofertę aparatów kompaktowych o nowe modele. Pierwszym z nich jest zaawansowany kompakt klasy premium z superszybkim autofokusem - Fujifilm FinePix XQ2, drugim odporny na warunki pogodowe, specjalnie wzmocniony model FujiFilm FinePix XP80.

Na następcę modelu XQ1 przyszło nam czekać ponad rok. Aparat Fujifilm FinePix XQ2 wyposażono w pozbawioną filtra dolnoprzepustowego matrycę X-Trans CMOS II o wielkości 2/3 cala i rozdzielczości 12Mp, wbudowany flash, 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 920 tyś. punktów i bardzo jasny obiektyw zoom o świetle f/1.8-4.9, pozwalający na 4-krotne powiększenie obrazu (ekwiwalent 25-100mm). W układzie optycznym obiektywu zastosowano 4 soczewki asferyczne i 3 soczewki dyspersyjne EL. Ponadto soczewki pokryte zostały specjalną powłoką Fujinon HT-EBC, która ma zminimalizować występowanie efektu flary. Dzięki możliwości otwarcia przysłony do f/1.8 uzyskamy ładne bokeh i plastyczne rozmycie. Aparat został wyposażony w system stabilizacji o skuteczności 3EV, dzięki czemu będziemy w stanie uzyskać ostre zdjęcia nawet w słabym oświetleniu. Co więcej w aparacie został zastosowany system optymalizacji modulacji obiektywu, który koryguje niedoskonałości optyki i poprawia jakość obrazu.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Podobnie jak w modelu X30, wiele funkcji możemy kontrolować za pomocą pierścienia wokół obiektywu. Przyspiesza to pracę z aparatem i eliminuje potrzebę wchodzenia do menu w celu zmiany parametrów. W modelu QX2 usprawniono działanie systemu AF. Pojawiła się opcja wielopunktowego autofokusa Multi, a ustawieni ostrości trwa jedyne 0,06 s. Producent chwali się, że jest to najszybszy system AF na świecie. Aparat umożliwia również nagrywanie filmów w jakości Full HD z prędkością 60kl/s, a także obróbkę plików RAW bezpośrednio w aparacie. Ponadto aparat został wyposażony w tryb Classic Chrome pozwalający na symulację błony fotograficznej, a także w 8 filtrów artystycznych wpływających na charakter zdjęć. Fujifilm został wyposażony w system łączności bezprzewodowej Wi-Fi, który przy użyciu specjalnej aplikacji umożliwi szybkie przesyłanie zdjęć do komputera, na urządzenia mobilne, a także na portale społecznościowe. Ponadto możliwe jest szybkie wydrukowanie zdjęć za pomocą przenośnej drukarki Instax Instax SHARE Smartphone Printer SP-1.

Do aparatu możemy dokupić skórzany futerał i wodoodporną obudowę. Cena aparatu wyniesie około $400. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Nazwa Fujifilm FinePix XQ2
Producent Fujifilm
Typ aparatu aparat kompaktowy
Matryca 2/3 cala X-Trans II CMOS
Efektywna rozdzielczość 12 Mp
Matryca 2/3“
Czułość ISO 100
ISO 200
ISO 400
ISO 800
ISO 1600
ISO 3200
ISO 6400
ISO 12800
Rozdzielczość maksymalna 4000 x 3000, 4000 x 2664, 4000 x 2248, 2992 x 2992, 2816 x 2112, 2816 x 1864, 2816 x 1584, , 2112 x 2112, 2048 x x 1536, 2048 x 1360, 1920 x 1080, 1536 x 1536
Formaty zapisu RAW
JPEG
Kompresja fine
normal
Obiektyw 25-100mm (ekwiwalent)
Przysłona f/1.8-4.9
Kontrola błysku Auto
Synchronizacja z długimi czasami
Lampa błyskowa wbudowana
Stabilizacja optyczna
Tryby ekspozycji P, A, S, M
scenerie
Zoom cyfrowy 3x
Karta pamięci SD/SDHC/SDXC
wbudowana 66MB
Kompensacja ekspozycji +/- 3 EV, w skoku co 1/3 EV
Migawka 1/4000 - 30 s
Blokada ekspozycji półpozycja spustu migawki
Bracketing ekspozycji 3 kadry +/- 0,3 / 0,7 / 1 EV
Zdjęcia seryjne 2.3 kl/s
Pomiar światła centralnie-ważony
punktowy
multi
Samowyzwalacz 2s, 10s
Tryb pracy AF pojedynczy AF
ciągły AF
śledzący AF
wykrywanie twarzy
detekcja fazy
detekcja kontrastu
Blokada ostrości półpozycja spustu migawki
Wizjer brak
Ekran LCD 3-calowy
921 000 punktów
Rejestracja filmów Full HD 60fps
Full HD 30fps
720p 60fps
720p 30fps
640 x 480 30fps
Złącza USB 2.0
microHDMI
Zasilanie NP-48
Wydajność zasilania 240
Wymiary 100 x 59 x 33 mm
Waga 206 g
Stopka akcesoriów nie
Akcesoria w zestawie ładowarka
Funkcje indywidualne symulacja kliszy Classic Chrome
Wi-fi

Drugim aparatem kompaktowym zaprezentowanym przez producenta jest wzmocniony, odporny na warunki atmosferyczne Fujifilm FinePix XP80. Aparat wyposażono w matrycę CMOS o wielkości 1/2,3 cala i rozdzielczości 16,4Mp, 5-krotny zoom optyczny z optyczną stabilizacją obrazu i pokryty powłoką antyrefleksyjną wyświetlacz LCD. Aparat jest wodoodporny do głębokości 15 metrów, działa w temperaturze do -15°C i wytrzyma upadek z wysokości 1,75 m. XP80 posiada niezwykle wydajny tryb seryjny umożliwiający fotografowanie z prędkością 10kl/s w pełnej rozdzielczości lub aż 60kl/s w rozdzielczości 2Mp. Możliwe jest również wykonywanie zdjęć z interwałem czasowym.

Zobacz wszystkie zdjęcia (7)

Tryb kamery sportowej umożliwi nagrywanie filmów jakości Full HD (1920x1080), co spodoba się amatorom sportów ekstremalnych. Ponadto aparat wyposażono w system łączności bezprzewodowej, który umożliwi błyskawiczne przesyłanie zdjęć na tablety i smartfony, a także zdalne sterowanie aparatem. Tak jak w przypadku większości aparatów Fujifilm, w aparacie znajdziemy wiele funkcji specjanych, w tym tryb HDR, tryb panoramy 360° a także zestaw filtrów artystycznych.

Aparat dostępny będzie w cenie $229. Polskiej ceny na razie nie znamy.

[SPK|aparat;27]

Informacja prasowa FinePix XQ2:

Firma FUJIFILM (Prezes: Shigehiro Nakajima) ma przyjemność poinformować o wprowadzeniu modelu XQ2, najmniejszego aparatu klasy Premium serii X.

XQ2 sprawia, że zaawansowana jakość obrazu i funkcjonalność serii X dostępna jest w zwodniczo filigranowych rozmiarach. XQ2 jest odpowiedni zarówno dla amatorów, jak i zaawansowanych użytkowników. Dzięki jego kompaktowym wymiarom użytkownicy mogą mieć go zawsze przy sobie i w pełni korzystać z możliwości robienia doskonałych zdjęć, a także wyboru wielu kreatywnych efektów.

Kieszonkowy XQ2 wyposażony jest w wielofunkcyjny obiektyw F1,8 z zoomem 4x. Jego funkcje, takie jak matryca 2/3” X-TransTM*1 CMOS II, procesor EXR II, doskonale funkcjonujący autofokus i nowy tryb symulacji filmu „Classic Chrome” zastosowano wcześniej w wysoce cenionym modelu FUJIFILM X30.

Matryca aparatu XQ2 o przekątnej 2/3” jest prawie dwukrotnie*2 większa od matryc zwykle stosowanych w cyfrowych aparatach kompaktowych i oferuje najszybszy na świecie*3 autofokus działający z prędkością 0,06 s.

Z ultra cienką obudową o wymiarach 100 x 58,5 x 33,3 mm (SxWxG) model XQ2 jest jednym z najmniejszych zaawansowanych aparatów. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na wydajność czy jakość obrazu. Co więcej, eleganckie wzornictwo XQ2 i wysokiej klasy wykończenie czynią go naprawdę wyjątkowym. XQ2, dostępny w trzech eleganckich wersjach – czarnej, srebrnej i białej – jest doskonałym aparatem klasy Premium dla wymagających fotografów.

Unikatowa budowa matrycy i jakość obrazu serii X

Unikatowa matryca X-Trans™ CMOS II o przekątnej 2/3” kontroluje efekt mory i generowanie fałszywych kolorów bez potrzeby stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego. Dzięki temu światło z obiektywu dociera bezpośrednio do matrycy, zapewniając doskonałą rozdzielczość i niski poziom szumów.

Jasny obiektyw F1,8

Ultrajasny obiektyw aparatu XQ2 wyposażony jest w jasną, maksymalną przysłonę F1,8 i zoom 4x (25 – 100 mm*4). Składa się z czterech soczewek asferycznych i trzech soczewek dyspersyjnych EL. Cała powierzchnia obiektywu pokryta się unikatową powłoką Fujinon HT-EBC zmniejszającą efekt „flary” i „ducha”. Jasna przesłona F1,8 umożliwia uzyskanie naturalnego efektu bokeh w tle, tworzącego piękny kontrast z głównym obiektem, a optyczna stabilizacja obrazu 3.0*5 sprawia, że obraz jest bardziej ostry nawet w przypadku fotografowania przy słabym oświetleniu.

Ponadto unikatowa technologia przetwarzania obrazu, „optymalizator modulacji obiektywu” firmy Fujifilm, poprawia jakość pracy obiektywu poprzez korektę efektów optycznych, takich jak dyfrakcja, w oparciu o zdolność gromadzenia światła oraz charakterystykę wszystkich ustawień obiektywu.

Szybki i czuły spust migawki

Dzięki intuicyjnemu ustawianiu ostrości i krótkiemu czasowi uruchamiania XQ2 nie zawodzi przy rejestrowaniu ulotnych chwil. ZQ2 może pochwalić się najszybszym na świecie autofokusem o prędkości zaledwie 0,06 sekundy oraz 0,3-sekundowymi odstępami pomiędzy zdjęciami, a opóźnienie otwarcia migawki jest prawie niezauważalne i wynosi 0,015 sekundy.

Wykorzystując zaawansowany algorytm do poprawy działania, system AF sprawdza każdy obiekt i scenę oraz automatycznie przełącza między trybem kontrastowego autofokusa, dokładnym nawet przy niewielkim naświetleniu, a trybem autofokusa z detekcją fazową, który jest szybszy w przypadku fotografowania poruszających się obiektów. Zapewnia to szybkie i dokładne automatyczne ustawianie ostrości dla każdego typu sceny lub obiektu. Nowy, wielopunktowy autofokus Multi automatycznie wybiera dziewięć obszarów skupienia dla dokładnego ustawienia ostrości całej klatki. Umiejętność wykrywania ludzkich twarzy jeszcze bardziej zwiększa dokładność AF.

Łatwe działanie i prosta obsługa

Najwyższej jakości wykończenie korpusu i łatwość obsługi nadają modelowi XQ2 wyjątkowy charakter. Począwszy od zaawansowanych filtrów do ręcznego ustawiania ostrości czy szybkości migawki i przysłony, wiele funkcji można regulować za pomocą aluminiowego pierścienia wokół obiektywu. To ręczne pokrętło eliminuje potrzebę wchodzenia do menu i przyspiesza obsługę. Dodatkowo dostęp do ulubionych funkcji ułatwia wielofunkcyjny przycisk z tyłu aparatu.

Bezprzewodowe przesyłanie obrazów

Bezprzewodowe przesyłanie obrazów z XQ2 do smartfona lub tabletu jest proste, wystarczy zainstalować aplikację FUJIFILM Camera. Nie wymaga ona kłopotliwego podawania identyfikatora i hasła; wystarczy nacisnąć przycisk Wi-Fi®*6 znajdujący się na korpusie, by błyskawicznie dodawać zdjęcia na swój blog lub udostępnić je znajomym za pośrednictwem portali społecznościowych. Użytkownicy mogą także wybrać opcję odczytywania lokalizacji ze smartfonów i tabletów, umożliwiającą im zachowywanie informacji o tym, gdzie robili swoje zdjęcia. Przesyłanie za pomocą Wi-Fi umożliwia także bezprzewodowe wykonywanie kopii zapasowych zdjęć i filmów na Twoim komputerze*7. Również drukowanie jest łatwe – wystarczy wysłać zdjęcia do drukarki Instax SHARE Smartphone Printer SP-1, aby błyskawicznie wydrukować obrazy.

Komfortowe ustawianie ostrości i przeglądanie zdjęć

Wyświetlacz LCD aparatu XQ2 o rozdzielczości 920 000 punktów, o przekątnej 3,0” ułatwia przeglądanie nawet przy mocnym świetle dzięki antyrefleksyjnemu szkłu o wysokim kontraście oraz możliwości poziomego i pionowego podglądu pod kątem 85°. Wyświetlacz LCD pomaga uzyskać wyjątkowo ostre zdjęcia przy korzystaniu z ręcznego autofokusa, dzięki trybowi wyróżniania wierzchołków ostrości, w którym dzięki ich zaznaczeniu na wyświetlaczu obszary ostrości obiektu mogą być błyskawicznie rozpoznawane.

Perfekcyjne kolory i opcje kreatywne

Niemająca sobie równych jakość obrazu Fujifilm była rozwijana podczas 80 lat prac nad filmami fotograficznymi, odtwarzającymi ciepły odcień skóry, jasnobłękitne niebo i soczyste zielenie drzew i trawy. Dokładnie tak, jak zapamiętał to fotograf. Bazując na tym bogatym doświadczeniu, XQ2 oferuje nowy tryb symulacji filmu Classic Chrome, zapewniający odtworzenie przygaszonych odcieni i głębokich barw. Classic Chrome jest jednym z dziewięciu trybów symulujących efekt tradycyjnych filmów Fujifilm, w tym tych z efektem odwrócenia kolorów (Velvia / PROVIA / ASTIA), filtrów monochromatycznych (MONOCHROME, filtr Ye, filtr R i filtr G) oraz SEPIA.
CLASSIC CHROME
CLASSIC CHROME

Udostępniając dodatkowe opcje kreatywne, XQ2 oferuje osiem filtrów zaawansowanych:
• Filtr Wzmocnienie kolorów zwiększa kontrast i nasycenie kolorów.
• Filtr Aparat zabawkowy dodaje cieniowaną ramkę w celu uzyskania efektu zdjęcia wykonanego aparatem zabawkowym.
• Filtr Miniatura dodaje rozmycie w górnych i dolnych partiach obrazu w celu uzyskania efektu miniatury.
• Filtr Dynamiczna tonacja tworzy fantazyjny efekt.
• Filtr Częściowy kolor zachowuje jeden kolor (do wyboru: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy), jednocześnie zmieniając resztę zdjęcia na obraz czarno-biały.
• Filtr Jasna tonacja zwiększa jasność i jednocześnie zmniejsza kontrast w celu uzyskania jaśniejszych tonacji.
• Filtr Ciemna tonacja pozwala uzyskać ciemniejsze tonacje.
• Filtr Zmiękczona ostrość nadaje obrazom zmiękczony wygląd.
Oddzielna funkcja wielokrotnej ekspozycji umożliwia użytkownikom łączenie dwóch osobnych obiektów na jednym zdjęciu. Tworzenie kolejnych efektów kreatywnych umożliwia zmiana formatu obrazu na 4:3, 3:2, 16:9 lub 1:1 (kwadrat) w celu zastosowania szerokiego zakresu stylów fotograficznych. XQ2 oferuje również zaawansowany tryb rozpoznawania scen SR AUTO, który rozpoznaje twarze i typy scen, umożliwiając użytkownikom wykonywanie zdjęć portretowych czy krajobrazów, a nawet poruszających się obiektów, podczas gdy XQ2 optymalizuje ostrość, ekspozycję, ISO i inne ustawienia.

Inteligentna lampa błyskowa

Wbudowana lampa błyskowa Super Intelligent Flash dokładnie kontroluje moc błysku w zależności od sytuacji wykonywania zdjęcia. Można zatem robić zdjęcia portretowe we wnętrzach, zdjęcia makro obiektów lub zdjęcia potraw przy pełnej kontroli prześwietlenia zdjęcia. Funkcja ta oznacza również, że silnie podświetlone od tyłu obiekty, jak w przypadku zdjęć portretowych, będą także pięknie i naturalnie oświetlone.

Obrabianie plików RAW bez użycia komputera

Dzięki wbudowanej funkcji plików RAW możesz przekonwertować obraz w formacie RAW do formatu JPEG bez potrzeby użycia dodatkowego oprogramowania i komputera.

Nagrywanie filmów HD

Filmy można nagrywać w jakości Full HD z prędkością 60 klatek na sekundę, a dedykowana funkcja stabilizacji obrazu pozwala uniknąć rozmycia obrazu nawet podczas nagrywania filmów bez statywu. By wczuć się w rolę reżysera filmowego, wystarczy wypróbować tryby symulacji filmu, aby nadać swoim filmom wyrazisty i oryginalny charakter.

{BLD|Najważniejsze cechy aparatu XQ2:

· Ultrakompaktowy rozmiar aparatu premium serii X
· Matryca X-Trans CMOS II, 12 megapikseli o przekątnej 2/3 cala
· Oryginalna matryca służąca do kontroli efektu mory i fałszywych barw bez optycznego filtra dolnoprzepustowego
· Procesor EXR II
· Obiektyw F1,8-F4,9 z zoomem optycznym 4x (odpowiednik 25 – 100 mm w formacie 35 mm)
· Inteligentny zoom cyfrowy 4x (16x w połączeniu z zoomem optycznym)
· Optymalizator modulacji obiektywu służący poprawie jakości obrazu
· Bezprzewodowe przesyłanie obrazów za pomocą aplikacji Camera FUJIFILM
· Wyświetlacz LCD o przekątnej 3” i rozdzielczości 920 000 punktów z możliwością ustawienia pionowego i poziomego kąta widzenia 85°
· Wbudowany konwerter plików RAW
· ISO 100 – 12800
· Wbudowana lampa błyskowa Super Intelligent Flash
· Zaawansowane funkcje kreatywne:
o Dziewięć trybów symulacji filmu: PROVIA, Velvia, ASTIA, CLASSIC CHROME, MONOCHROME, filtr Ye, filtr R i filtr G oraz Sepia
o Osiem filtrów zaawansowanych: aparat zabawkowy, miniatura, dynamiczna tonacja, wzmocnienie kolorów, zmiękczona ostrość, ciemna tonacja, jasna tonacja oraz częściowy kolor
· Tryb nagrywania filmów Full HD

Dostępne akcesoria

· Dolny futerał skórzany (czarny BLC-XQ1 BC i brązowy BLC-XQ1 BW)
· Wodoodporna obudowa WP-XQ1 przystosowana do głębokości 40 metrów
· Uszczelka pierścieniowa ORK-XQ1

Informacja prasowa FinePix XP80:

FUJIFILM Corporation (Prezes: Shigehiro Nakajima) z ogłasza wprowadzenie nowego aparatu FinePix XP80, który umożliwi fotografom sportowym nie tylko wykonywanie wspaniałych zdjęć i filmów, ale także ich błyskawiczne udostępnianie. Ten odporny na wodę, upadki, mróz i kurz aparat kompaktowy o rozdzielczości 16,4 megapikseli oferuje bezprzewodową łączność, pozwalającą w łatwy sposób udostępniać i zdalnie wykonywać zdjęcia smartfonem lub tabletem, a do tego oferuje zaawansowane funkcje fotografowania.

Niezwykle wytrzymały pod czterema względami

Aparat FinePix XP80 idealnie sprawdza się podczas wypoczynku na świeżym powietrzu i uprawiania sportów takich jak snowboarding, narciarstwo czy kolarstwo górskie. Jest zgodny z normą IP68*, co oznacza, że jest wodoodporny do głębokości 15 metrów, może wytrzymać upadek z wysokości do 1,75 metra**, będzie działać w temperaturze do -10 °C i jest odporny na kurz i piasek. Dodatkową ochronę zapewnia mechanizm podwójnej blokady chroniący pokrywę akumulatora i karty pamięci przed przypadkowym otwarciem oraz uchwyt z przodu aparatu i oparcie dla kciuka zapewniające pewny chwyt.

Zdalne wykonywanie zdjęć i natychmiastowe udostępnianie zdjęć i filmów

FinePix XP80 obsługuje łączność bezprzewodową umożliwiającą zdalne wykonywanie zdjęć. Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację Fujifilm Camera Remote, a następnie nacisnąć dedykowany przycisk Wi-Fi umieszczony na aparacie. Aby jak najlepiej wykorzystać bezprzewodową komunikację LAN, użytkownicy mogą nie tylko robić zdalnie zdjęcia z urządzenia, lecz także korzystać z funkcji zbliżania lub oddalania, aby precyzyjnie dopasować obraz. Dostępna jest także opcja kręcenia w ten sposób filmów.
Poza zdalnym robieniem zdjęć łączność bezprzewodowa w aparacie XP80 umożliwia wybieranie zdjęć lub filmów***, które zostaną przesłane do smartfona, tabletu*4 czy komputera.

Wyświetlacz LCD z powłoką antyrefleksyjną

Aby aparat FinePix XP80 można było używać zarówno w jasny, słoneczny dzień, jak i w niesprzyjających warunkach pogodowych, tylny wyświetlacz LCD pokryto powłoką antyrefleksyjną ułatwiającą przeglądanie lub komponowanie zdjęć nawet na plaży czy w śnieżny dzień. Jasność wyświetlacza LCD jest automatycznie regulowana w zależności od intensywności światła w otoczeniu.

Tryb kamery sportowej

Podczas rzebywania na wolnym powietrzu użytkownicy aparatu XP80 mogą nie tylko robić zdjęcia, ale również skorzystać z różnych funkcji związanych z nagrywaniem filmów, w tym nowego trybu kamery sportowej. Tryb ten jest dostępny z opcjonalnym obiektywem sportowym, który przekształca model XP80 w aparat o stałej ogniskowej 18 mm*5, co umożliwia korzystanie z niego bez udziału użytkownika. Aparat można zatem zamontować na ciele danej osoby lub na elemencie wyposażenia sportowego, aby znaleźć się w samym centrum akcji. W trybie kamery sportowej tylny wyświetlacz LCD automatycznie wyłącza się podczas nagrywania dłuższych filmów.

Jeśli chodzi o bardziej tradycyjne nagrania, aparat XP80 pozwala rejestrować obraz w jakości Full HD (1920x1080) i oferuje tryb rozpoznawania sceny dobierający optymalne ustawienia, a także zaawansowane filtry do tworzenia atrakcyjnych efektów. Częstym problemem podczas nagrywania filmów na wolnym powietrzu jest szum wiatru, jednak tutaj został on ograniczony dzięki funkcji filtra wiatru. Samo rejestrowanie filmów ułatwia specjalny przycisk do nagrywania, a także kilka funkcji edycyjnych dostępnych bezpośrednio w aparacie, w tym przycinanie filmów pozwalające usunąć zbędne fragmenty nagrania oraz łączenie filmów umożliwiające połączenie kilku filmów w jeden plik.

Zdjęcia wysokiej jakości bez rozmyć

Aparat XP80 jest wyposażony w obiektyw z zoomem optycznym 5x, który oferuje ustawienie szerokokątne 28 mm przeznaczone do fotografowania krajobrazów i malowniczych okolic. Zakres przybliżenia optycznego można podwoić do 10x dzięki technologii inteligentnego zoomu cyfrowego firmy Fujifilm. Natomiast funkcja optycznej stabilizacji obrazu ogranicza do minimum skutki poruszenia aparatem.

Wydajna matryca 16,4 MPix

Aparat XP80 jest wyposażony w matrycę CMOS 16,4 MPix 1/2,3 cala, która zapewnia imponujące rezultaty w różnych warunkach, co w połączeniu z zaawansowanym procesorem przekłada się na szybkie działanie aparatu, który rejestruje obrazy z szybkością do 10 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości lub aż 60 klatek na sekundę w obniżonej rozdzielczości (2 MPix). Aby uzyskać dostęp do tych zawrotnych szybkości, wystarczy użyć specjalnego przycisku do zdjęć seryjnych umieszczonego z tyłu aparatu. Tryb rejestracji w odstępach to dodatkowa funkcja automatycznie uruchamiająca migawkę w regularnych odstępach czasu ustawionych przez użytkownika.

Uniwersalność aparatu zapewnia także tryb rozpoznawania sceny, który szybko wykrywa aktualną scenę i dobiera optymalne ustawienia ostrości, ekspozycji i czasu naświetlenia, aby uzyskać jak najlepszy rezultat. O tym, jak bardzo aparat XP80 nadaje się do fotografii sportowej, świadczą ponadto tryby zdjęć podwodnych i podwodnych makro.

Z myślą o kreatywnych zastosowaniach aparat wyposażono w 11 zaawansowanych filtrów (lista poniżej) oraz w możliwość wieloklatkowego przetwarzania obrazu polegającego na tym, że po wykonaniu dwóch lub więcej ujęć można je połączyć w obraz HDR (High Dynamic Range), na którym szczegóły są zachowane zarówno w ciemnych, jak i jasnych partiach. Należy jeszcze wspomnieć o funkcji dynamicznej panoramy 360°, która umożliwia wykonywanie rewelacyjnych zdjęć panoramicznych jednym przyciskiem.

Aparat XP80 jest wyposażony w następujące zaawansowane filtry:

• Filtr Szkic tworzy zdjęcia podobne do rysunków

• Filtr Wzmocnienie kolorów zwiększa kontrast i nasycenie kolorów.

• Filtr Zmiękczona ostrość nadaje obrazom zmiękczony wygląd.

• Filtr Ciemna tonacja pozwala uzyskać ciemniejsze tonacje.

• Filtr Jasna tonacja zwiększa jasność i jednocześnie zmniejsza kontrast w celu uzyskania jaśniejszych tonacji.

• Filtr Aparat zabawkowy dodaje cieniowaną ramkę w celu uzyskania efektu zdjęcia wykonanego aparatem zabawkowym.

• Filtr Miniatura dodaje rozmycie w górnych i dolnych partiach obrazu w celu uzyskania efektu miniatury.

• Filtr Krzyżowe błyski dodaje efekt wybuchu gwiazdy do jasnych obiektów.

• Filtr Dynamiczna tonacja tworzy fantazyjny efekt.

• Filtr Rybie oko dodaje do zdjęć efekt rybiego oka.

• Filtr Częściowy kolor zachowuje jeden kolor (do wyboru: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy), jednocześnie zmieniając resztę zdjęcia na obraz czarno-biały]

Najważniejsze zalety aparatu FinePix XP80:

• Odporny na wodę do głębokości 15 m, na upadek z wysokości 1,75 m, na mróz do -10 °C oraz odporny na kurz
• Matryca BSI CMOS 16,4 megapiksela o przekątnej 1/2,3”
• 5-krotny zoom optyczny z ustawieniem szerokokątnym 28 mm
• Bezprzewodowa łączność ze smartfonami i tabletami
• Nagrywanie filmów w jakości Full HD
• Tryb kamery sportowej
• Optyczna stabilizacja obrazu
• 11 zaawansowanych filtrów
• Obrazy HDR (High Dynamic Range)
• Dynamiczna panorama 360°

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nowy analogowy kompakt Pentaxa zostanie pokazany już latem
Nowy analogowy kompakt Pentaxa zostanie pokazany już latem
Powoli dobiega końca epopeja związana z wprowadzaniem na rynek pierwszego współczesnego analogowego kompaktu. Jak dowiadujemy się z najnowszych materiałów Pentax Film Project, aparat...
36
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Fujifilm X100VI – większa rozdzielczość, szybszy AF i po raz pierwszy stabilizacja matrycy
Szósta generacja najbardziej stylowego aparatu Fujifilm to przede wszystkim lepsze podzespoły i większa wydajność. Obiektyw pozostaje bez zmian. Aparat pojawi się też w wersji limitowanej z...
29
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Nadchodzi Leica SL3 - wyciekły pierwsze szczegóły specyfikacji
Według plotek, już w marcu ujrzymy najnowszą odsłonę flagowego pełnoklatkowego bezlusterkowca marki Leica. Oto, co oferować ma nadchodzący modele Leica SL3.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)