Panono zrobi 108-megapikselową panoramę sferyczną. Wymagania: dobra koordynacja ruchowa fotografa

Autor: Michal Grzegorczyk

23 Październik 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Gdybyśmy organizowali plebiscyt na najdziwniejszy aparat, fotografująca kula Panono miałaby pewne miejsce na podium. 36 aparatów zamkniętych w dość odpornej, kulistej obudowie umożliwia zarejestrowanie 108-megapikselowej panoramy sferycznej. Po wyrzuceniu kuli w powietrze.
Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Panono to pomysł, który po raz pierwszy wypłynął w serwisie kickstarter.com. Projekt urządzenia spotkał się z dużym zainteresowaniem i wszystko wskazuje na to, że (z lekkim poślizgiem) wkrótce trafi do regularnej sprzedaży. Co to jest Panono? W skrócie: aparat fotograficzny, a właściwie 36 aparatów ze stałoogniskowymi obiektywami zamkniętych w kulistej obudowie o średnicy 11 centymetrów i wadze 440 gramów. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o tworzeniu szczegółowych panoram sferycznych. Jak to działa? Fotografować można na kika sposobów, ale zdecydowanie najfajniejszym trybem jest rzut kuli w powietrze. Akcelerometr wbudowany w Panono wykrywa najwyższy punkt paraboli i w jednej chwili wyzwala wszystkie 36 aparatów. Fotograf dostaje na smartfon podgląd swojego dzieła, a pełna, 108-megapikselowa panorama powstaje wtedy, gdy pojedyncze zdjęcia trafią za pośrednictwem komputera do serwisu Panono Cloud.

Panoramy "z powietrza" zadziałają tylko wtedy, gdy jest dużo światła. Gdy go brakuje wyjścia są dwa: statyw lub fotografowanie z ręki. To samo dotyczy zbyt "podręconego" rzutu. Panono w takiej sytuacji nie zrobi zdjęć i trzeba będzie rzucić ponownie. To wszystko brzmi jak kawał dobrej zabawy, ale powstaje problem odporności na upadki. Rzucić łatwo, ze złapaniem może być gorzej. Twórcy gadżetu zapewniają, że kula wytrzyma nagłe spotkanie z ziemią. Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek i nie robić "rzucanych" panoram na skraju molo czy nad górskim urwiskiem.

Panono może pomieścić w swojej pamięci 400 panoram. Ładowanie odbywa się za pomocą kabla USB. Użytkownik ma pełny dostęp do surowych plików, a także gotowej panoramy, którą może pobrać na swój dysk w postaci dwuwymiarowej sklejanki.

Fotografująca kula Panono w pierwszej kolejności trafi do osób, które wsparły projekt w serwisie kickstarter.com. Następnie będzie dostępna w normalnej sprzedaży. Cena urządzenia to 550 euro

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
5
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20
Powiązane artykuły