Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Leica M Monochrom - w czerni i bieli

0

Autor: Michal Grzegorczyk

10 Maj 2012
Artykuł na: 9-16 minut
Leica zaprezentowała model M Monochrom - pierwszy aparat z pełnoklatkową matrycą rejestrujący jedynie czarno-białe obrazy. Przed matrycą nie ma filtrów RGB i dolnoprzepustowego. Dzięki temu zdjęcia mają się charakteryzować niespotykaną tonalnością i bogactwem szczegółów.

Niewiele osób uwierzyło w informacje o Leice M robiącej jedynie czarno-białe zdjęcia, które pojawiły się kilkanaście tygodni temu w fotograficznych serwisach plotkarskich. Tymczasem niemiecka firma oceniła rynek i zdecydowała, że istnieje zapotrzebowanie na cyfrowego, pełnoklatkowego dalmierzowca, który nie rejestruje kolorów - powstał model Leica M Monochrom. To aparat oparty na Leice M9, choć z kilkoma istotnymi zmianami. Pierwsze różnice widać gołym okiem - aparat ma czarne, matowe wykończenie, a jedyna informacja o typie została wygrawerowana na sankach lampy.

Aparat od zwykłej M9-tki różni się oczywiście matrycą. Nad 18-megapikselowym sensorem nie ma filtra RGB (mozaiki Bayera) ani filtra dolnoprzepustowego - piksele rejestrują jedynie luminancję. W efekcie zdjęcia mają się charakteryzować niespotykaną tonalnością, bogactwem szczegółów i ostrością. Na etapie kompresowania danych do formatu JPEG użytkownik będzie mógł dodatkowo skorzystać z któregoś cyfrowych "filtrów" (np. różnych wersji sepii). Ułatwieniem przy ocenie ekspozycji ma być histogram surowych danych z matrycy. To unikalne rozwiązanie odróżnia się od tradycyjnych histogramów tym, że wyświetla oryginalne, nieprzetworzone informacje o ilości światła jaką zarejestrowały piksele sensora. Połączenie tego z konfigurowalnym wyświetlaczem pozwala na precyzyjną korektę i optymalizację ekspozycji - czytamy w informacji prasowej.

Wraz z aparatem Leica dostarczy oprogramowanie Adobe Lightroom oraz Silver Efex Pro 2, który idealnie nadaje się do obróbki czarno-białych obrazów i zawiera kilkadziesiąt filtrów symulujących różne rodzaje czarno-białych filtrów.

Leica M Monochrom trafi do sprzedaży pod koniec lipca. Będzie kosztować 29000 złotych. Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną i informację prasową producenta:

Przyszłość fotografii czarno-białej: Leica M MONOCHROM

Leica Camera AG, Solms prezentuje pierwszy na świecie cyfrowy pełnoklatkowy aparat fotograficzny rejestrujący wyłącznie czarno-biały obraz. 

Monochrom, wyposażony jest w czujnik specjalnie zaprojektowany do tego celu co umożliwia uchwycić obrazy w niespotykanej dotychczas, czarno-białej jakości.

Leica M Monochrom kontynuuje ewolucję systemu M, który od teraz wkracza na nowe tereny , ponownie wyznaczając standardy.

Jak mówi Product Manager M-System, Jesko von Oeynhausen: to zadziwiające jak popularna jest dziś fotografia czarno-biała. Również najmłodsze pokolenia fotografów zachwycają się monochromatycznymi obrazami, ich wyrazistością, siła wyrazu, i chcą tak fotografować. Starannie zbieramy i wsłuchujemy się w te głosy, w znacznej części pochodzące z naszej swoistej M społeczności. Teraz mogą oni korzystać z konsekwentnie monochromatycznego narzędzia jakim jest nowa Leica M Monochrom. To unikalne rozwiązanie, po raz pierwszy w cyfrowym świecie, 

Zastosowanie "czarno-białego" sensora przynosi ogromne korzyści techniczne, które znajdują odzwierciedlenie w niesamowitej jakości obrazu, jaki generuje. 18 megapikselowy czujnik obrazu M Monochrom jest idealnie dopasowane do unikalnych właściwości systemu.

Jego piksele światłoczułe "widzą" tylko światło. Nie przechodzi ono przez przez barwny filtr RGB, zatem każdy piksel rejestruje rzeczywiste wartości luminancji. Wynikiem są obrazy zapisane w skali szarości. Bez ekstrapolacji. Piksel w piksel. Dzięki temu uzyskujemy oszałamiająco ostre, wyraziste, kontrastowe zdjęcia o niespotykanej rozpiętości tonalnej.

Monochrome chrakteryzuje się klasyczną formą Leiki M. Matowo-czarne wykończenie czyni z niej jeszcze dyskretniejsze narzędzie niż dotychczas. Tylko delikatny grawer na sankach flasha ujawnia nazwę. Korpus wykończono wyjątkowo miękką skórą gwarantującą idealną przyczepność, a wszystko to komponuje się w spójną, dyskretną całość. W zestawie z aparatem znajdziemy skórzany, gruby, pasek na ramię.

Aby umożliwić precyzyjną kontrolę tonów szarości, Leica M Monochrom oferuje histogram surowych danych z matrycy. To unikalne rozwiązanie odróżnia się od tradycyjnych histogramów tym, że wyświetla oryginalne, nieprzetworzone informacje o ilości światła jaką zarejestrowały piksele sensora. Połączenie tego z konfigurowalnym wyświetlaczem pozwala na precyzyjną korektę i optymalizację ekspozycji.

Naciśniecie jednego przycisku wystarcza by obrazy te zostały skonwertowane przy uzyciu charakterystycznych filtrów znanych z analogowej fotografii czarno-białej.

Sepia, chłodna, lub selenowa tonacja. Wszystko, co musisz zrobić to zapisać zdjęcie w formacie jpg i wybrać żądany efekt.

M Monochrom dostarczany jest z profesjonalnym programem Adobe Photoshop Lightroom. Oprogramowanie jest dostępne do pobrania po rejestracji produktu.

Dodatkowo użytkownik otrzymuje pełną wersję programu efektowego Silver Efex Pro 2, wiodącego oprogramowania do obróbki czarno białych fotografii. Oferuje on symulację ponad 20 różnych rodzajów filmów czarno-białych.

Aby ułatwić klientom uzyskanie ostatecznego efektu w postaci czarno-białej odbitki wysokiej jakości, Leica Camera AG oferuje również unikalną usługę przygotowaną współpracy z labem online: Whitewall. Po zarejestrowaniu swojego aparatu Leica M Monochrom na stronie internetowej firmy Leica, klienci mogą uzyskać swoje cyfrowe zdjęcia wydrukowane na najwyższej jakości papierze barytowym

Leica M Monochrom jako kontynuacja systemu M współpracuje z nieomal wszystkimi obiektywami M powstałymi po 1954 roku. Mimo swej technologicznej nowoczesności Leica M Monochrom pozostaje aparatem intuicyjnym, zredukowanym do elementarnych funkcji fotograficznych. Ręczne ogniskowanie w oparciu o technikę dalmierzową, pełna kontrola parametrów ekspozycji i brak rozpraszających, zbędnych funkcji to filozofia systemu M.

Kompaktowy korpus o ponadczasowej formie, dyskretna, prawie niesłyszalna migawka, której ponowne naciągnięcie można oddzielić od jej wyzwolenia, tak aby jeszcze bardziej zredukować dźwięk towarzyszący wykonywaniu zdjęcia.

Aparat jest zbudowany z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych, tak aby niezawodnie służył przez lata. Jednoczęściowa, w pełni metalowa konstrukcja, oraz górna i dolna płyta wykonane z bloków magnezu kształtowanych obrabiarkami numerycznymi zapewniają wytrzymałość, żywotność i precyzję, oraz doskonałą ochronę mechanizmów znajdujących się wewnątrz.

Leica M Monochrome będzie dostepna w sieci autoryzowanych punktów sprzedaży od końca lipca w cenie: 29 000 zł.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
26
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)