Leica X2 - APS-C do kieszeni

0
Michal Grzegorczyk
10 Maj 2012
Artykuł na: 9-16 minut
Firma Leica zaprezentowała nowy kompakt z serii X. Podobnie jak poprzednik, model X2 ma stałoogniskowy obiektyw Leica Elmarit 24mm f/2,8 ASPH oraz matrycę o rozmiarze APS-C, której rozdzielczość urosła do 16-megapikseli. Innym elementem poprawionym przez producenta jest autofokus.
Gdy prawie trzy lata temu debiutowała Leica X1 na rynku były pierwsze bezlusterkowce systemu Mikro Cztery Trzecie i kompakty Sigmy - innych małych aparatów z dużymi matrycami praktycznie nie było. Dziś Leica X2 ma znacznie więcej konkurentów. Przybyło bezlusterkowców, a także pojawiły się inne kompakty z dużymi matrycami. Niemiecki producent nie zmienił jednal głównych założeń. Leica X2 ma matrycę o rozmiarze APS-C, stałoogniskowy, szerokokątny obiektyw, a całość jest zamknięta w niewielkiej, bardzo solidnej obudowie.


Obiektyw Leiki X2 pozostał bez zmian w stosunku do X1: to nadal Elmarit 24mm f/2,8 ASPH, który w parze z matrycą APS-C daje ekwiwalent ogniskowej 35 milimetrów. Nowością jest matryca: sensor Leiki X2 ma rozdzielczość 16 megapikseli. Matryca pozwala na fotografowanie z czułością od ISO 100 do ISO 12800. Aparat zyskał również na szybkości działania - osiąga prędkość 5 kl/s (w serii 8 zdjęć). Do zaawansowanych podzespołów najmniej pasuje ekran LCD o rozmiarze 2,7 cala i słabej rozdzielczości 230 000 punktów.


Do kompaktu producent oferuje szereg akcesoriów. Wśród najciekawszych znalazł się montowany na stopce akcesoriów wizjer elektroniczny Leica EVF2 (o rozdzielczości 1,40 milionów pikseli), przykręcany grip, różne futerały, a także torba mieszcząca sam aparat i dodatkowe akcesoria.


Aparat jest dostępny w dwóch wersjach: srebrnej i czarnej. Kosztuje 7350 złotych. W zestawie można znaleźć (już tradycyjnie) program Adobe Lightroom. Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną i informację prasową producenta.

NazwaLeica X2
Typzaawansowany, cyfrowy aparat kompaktowy z niewymienną optyką
Efektywna rozdzielczość16,2 Mp
SensorCMOS APS-C, całkowita liczba pikseli 16,7 milionów
Rozdzielczość4928 × 3264
Formaty zapisu obrazuDNG (RAW), JPEG
Poziom kompresjiSuper Fine, Fine
ObiektywLEICA ELMARIT 24mm f/2.8 ASPH 8 soczewek w 6 grupach, jedna soczewka asferyczna
Stabilizacja obrazutak
Zoom cyfrowybrak
PrzysłonaF/2.8 - F/16
Migawka1/2000 - 30 s
Tryby ekspozycjiP - automatyka programowa, A - automatyka z priorytetem przysłony, S - automatyka z priorytetem migawki, M - manual
Pomiar światławielopunktowy / centralno-ważony / punktowy
Kompensacja ekspozycjiTAK, +/- 3.0 EV (co 1/3EV)
Blokada ekspozycjiTak,
AutobracketingTAK, 3 klatki z krokiem co 1/3-3EV)
Metody pomiaru ostrościautomatycznie lub ręcznie
Tryby pracy autofocusa11-punktowy z systemem śledzenia ruchomych obiektów i funkcją rozpoznawania twarzy
Manual focustak
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Podgląd głębibrak
CzułośćISO 100 - ISO 12800
Balans bieliAutomatyka WB, Nastawy predefiniowane (standardowe): 5, Nastawy ręczne: TAK
Efektyb.d.
Zdjęcia seryjne5 kl./s, do 8 zdjęć w serii (DNG + JPEG)
Rejestracja filmubrak
Monitor LCD2,7-calowy TFT LCD RGB, 230 000
Lampa błyskowawbudowana
Kontrola błyskuAuto, Auto z redukcją czerwonych oczu, Błysk wymuszony, Błysk wymuszony z redukcją czerwonych oczu, Slow Sync, Slow Sync z redukcją czerwonych oczu, synchronizacja z pierwszym lub drugim przebiegiem kurtyny
Stopka akcesoriówStopka zewnętrznej lampy błyskowej: typu ISO 518 z kontaktem centralnym i kontaktami pomocniczymi – kompatybilne lampy: Leica SF58 / SF24D
Matówkabrak
Lustrobrak
Wizjeropcjonalny
Tryby odtwarzaniapełna klatka, miniatury (16 zdjęć), powiększenie (do 16x)
Samowyzwalacz2 lub 12 s
ZłączaUSB 2.0 (gniazdo Mini-USB, 5-pinowe), HDMI
Pilotbrak
Zasilanieakumulator litowo-jonowy
Gwint statywutak, 1/4 cala
Wymiary124 × 69 × 51.5 mm
Waga345 z baterią
Akcesoriawizjer, grip
Uwagiw zestawie licencja na oprogramowanie Adobe Photoshop Lightroom


LEICA X2 - druga generacja cyfrowego aparatu serii X

{ITL|Leica Camera przedstawia nowy aparat fotograficzny Leica X2. Jest to drugi (po Leice X1) cyfrowy kompakt tej marki produkowany w Niemczech.

Leica X2 to cyfrowy aparat kompaktowy klasy premium, przeznaczony dla wymagających fotografów, skupionych na fotografowanych obiektach i oczekujących najwyższej jakości zdjęć.

Aparat został wyposażony w nowy przetwornik CMOS o rozmiarze APS-C i rozdzielczości ponad 16.5 mln pikseli oraz w stałoogniskowy obiektyw najwyższej klasy: Leica Elmarit 24mm f/2.8 ASPH. Ekwiwalent małoobrazkowy ogniskowej tego obiektywu to 35mm - klasyczna ogniskowa stosowana w fotografii prasowej. Połączenie zalet nowego przetwornika z jakością optyki skutkuje doskonałym odwzorowaniem obrazu rejestrowanego przez aparat.

Leica X2 została wyposażona w nowy, udoskonalony system autofokusa. Z niezwykłą elastycznością dostosowuje się on do każdej sytuacji zdjęciowej i zapewnia szybkie, bardzo precyzyjne i niemal bezgłośne automatyczne nastawianie ostrości.

Aparat dysponuje szerokim zakresem nastaw: od pełnej kontroli manualnej po funkcje automatyczne. Jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Wszystko to, w połączeniu z eleganckim i stylowym wzornictwem, nawiązującym do tradycyjnej stylistyki aparatów z czerwoną kropką.

Przetwornik obrazu zastosowany w Leice X2 jest niespotykanie duży, jak na aparat kompaktowy (APS-C, czyli ok. 18x24mm). Mimo wysokiej rozdzielczości matrycy (ponad 16 megapikseli), każdy pojedynczy piksel dysponuje sporą powierzchnią światłoczułą, dzięki czemu zbiera więcej informacji. W efekcie rejestrowany obraz charakteryzuje się dużym zakresem dynamiki, dokładnym odwzorowaniem barw oraz niskim zaszumieniem, nawet przy wysokich czułościach.

Dla przetwornika o rozmiarze APS-C tzw. mnożnik ogniskowej wynosi ok. 1.5x (oznacza to, że ogniskową obiektywu należy pomnożyć przez 1.5, aby uzyskać ekwiwalent dla klasycznego formatu małoobrazkowego - 24x36mm, stworzonego przez Leikę 99 lat temu). Obiektyw Leiki X2 - Elmarit 24mm f/2.8 ASPH., dysponuje zatem klasyczną ogniskową 35mm, stosowaną w fotografii reportażowej. Umiarkowanie szerokokątny charakter obiektywu, naturalnie odwzorowujący proporcje w kadrze, umożliwia uchwycenie decydujących momentów w najbardziej autentyczny sposób. To właśnie takimi obiektywami wykonano wiele najbardziej znanych, ikonicznych zdjęć w historii fotografii.

Optyka Leiki słynie ze swojej jakości. Elmarit 24mm, zastosowany w Leice X2, charakteryzuje się doskonałymi parametrami technicznymi, niespotykanymi w aparatach kompaktowych. Jego rozdzielczość, kontrast oraz poziom redukcji zniekształceń pozwalają mu skutecznie konkurować z najlepszymi stałoogniskowymi obiektywami do lustrzanek.

Leica X2 charakteryzuje się oszczędnym, ale wyrazistym, dobrze przemyślanym wzornictwem. Linearność i kompaktowość projektu, jego poręczna forma, przywołują na myśl aparaty Leica M. Wygląd, w połączeniu z solidnością i w pełni metalową konstrukcją, czynią z X2 typowy aparat marki Leica. Wrażenie solidności, widocznej już na pierwszy rzut oka, pogłębia się po wzięciu aparatu do ręki. Aparat jest dostępny w dwóch wersjach: w dyskretnej czerni lub z eleganckim srebrnym wykończeniem.

Leica X2 charakteryzuje się przejrzystym i nieskomplikowanym interfejsem użytkownika, wypracowanym na przestrzeni niemal 100 lat doświadczeń niemieckich inżynierów. Filozofia projektowania aparatów Leica opiera się na założeniu, że najważniejszy jest fotografowany obraz oraz moment wyzwolenia migawki. Fotografujący nie powinien być rozpraszany przez drugorzędne nastawy, za to te najważniejsze, decydujące o parametrach zdjęcia, powinny być łatwo dostępne. Tak właśnie zaprojektowano Leikę X2 - najważniejsze wartości - czas naświetlania i przysłona - dobierane są za pomocą klasycznych, wygodnych pokręteł na górnej ściance. Do ręcznego nastawiania ostrości służy łatwo dostępne pokrętło na tylnej ściance. Fotografujący może w pełni skoncentrować się na kompozycji kadru i wyborze momentu wykonania zdjęcia. Mimo tak logicznego i nieskomplikowanego interfejsu aparat dysponuje pełnym zakresem nastaw automatycznych i opcji, dostępnych w menu. Zmiana takich parametrów jak czułość czy balans bieli, kontrola nad głębią ostrości oraz innymi parametrami obrazu, pozwalają fotografującemu na świadome kreowanie wyglądu i klimatu zdjęć. Pomaga w tym duży (2.7") monitor LCD o wysokim kontraście, zapewniający pełną kontrolę nad aparatem, jak również jasny i szczegółowy podgląd kadru nawet przy słabym oświetleniu sceny.

Szerokie możliwości Leiki X2 zapewniają swobodę twórczą. Duży przetwornik i jasny obiektyw umożliwiają fotografowanie w niemal każdych warunkach. Jeśli jednak scena wymaga sztucznego doświetlenia - aparat dysponuje podnoszoną lampą błyskową oraz stopką akcesoriów, umożliwiającą współpracę z zewnętrznymi lampami o większej mocy: Leica SF 24D oraz Leica SF 58.

Do aparatu X2 dostępnych jest szereg akcesoriów opcjonalnych, umożliwiających dostosowanie go do oczekiwań i indywidualnego stylu każdego fotografa:
- Zewnętrzny celownik elektroniczny Leica EVF2, montowany w stopce akcesoriów, pozwala na kadrowanie w klasyczny sposób, z aparatem "przy oku". Charakteryzuje się on doskonałą jakością odwzorowania, osiąganą dzięki rozdzielczości 1.4 mln pikseli. Może być odchylony o 90° do góry, tworząc "kominek", umożliwiający kadrowanie z pozycji charakterystycznej dla klasycznych aparatów średnioformatowych.
- Poszerzony uchwyt dla prawej dłoni (tzw. grip), przykręcany od spodu do korpusu aparatu, zwiększa komfort fotografowania jedną ręką.
- Elegancki futerał wykonany z czarnej skóry najwyższej jakości, przeznaczony do noszenia na ramieniu.
- Klasyczny, skórzany futerał typu ever-ready, przeznaczony do noszenia na szyi.
- Ergonomicznie zaprojektowany, skórzany półfuterał z powiększonym uchwytem dla prawej dłoni.
- Praktyczna i ergonomiczna torba naramienna, mieszcząca aparat i akcesoria.

Leica X2 jest oferowana w pakiecie z profesjonalnym oprogramowaniem AdobeŸ PhotoshopŸ LightroomŸ, przeznaczonym dla systemów Apple MacŸ OS X oraz Microsoft WindowsŸ. To cyfrowe oprogramowanie do przetwarzania obrazu posiada liczne funkcje zarządzania, przetwarzania i prezentacji cyfrowych fotografii. Użytkownik otrzymuje wraz z aparatem licencję na użytkowanie najnowszej, aktualnie dostępnej wersji pakietu Lightroom, którą należy pobrać ze strony Leiki po zarejestrowaniu aparatu X2.

Leica X2 jest już dostępna u autoryzowanych sprzedawców Leiki. Akcesoria do wyboru pojawią się po wprowadzeniu aparatu na rynek.

Cena aparatu: 7350 zł

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Fujifilm X-A7 - niedrogi aparat dla vlogera, lub początkującego fotografa
Po tym jak Fujifilm w 2018 roku pokazało model X-T100, myśleliśmy, że firma nie będzie już oferować niższych modeli z segmentu “entry level”. Tymczasem otrzymujemy...
12
0
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon Z6 Essential Movie - filmowy zestaw pozwalający łatwo wejść w świat zaawansowanych produkcji
Nikon przedstawia swój pierwszy zestaw do filmowania aparatem bezlusterkowym, Nikon Z 6. Jak zapewnia producent, to komplet...
1
2
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Phase One XT - profesjonalny średni format na miarę naszych czasów?
Podczas gdy Hasseblad i Fujifilm ścigają się na bezlusterkowce, Phase One proponuje nieco odmienne podejście do tematu mobilnego aparatu średnioformatowego. I z...
19
7
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)