Jego wysokość Vanguard Alta Pro 3VRL – nowy 2-metrowy statyw wideo

Autor: Maciej Zieliński

19 Luty 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Vanguard zapowiedział „najbardziej stabilny w historii firmy” statyw dla filmowców - wyposażony w system szybkiego zwalniania aparatu, wygodną platformę poziomującą i udźwig do 25 kg. Premiera już w marcu.

Vanguard Alta Pro 3VRL to zaawansowany, 3-sekcyjny trójnóg z nogami o średnicy 30 mm, które rozsuwają się na imponującą wysokość 1,8 metra i to bez stosowania kolumny centralnej. W połączeniu z głowicą możemy więc osiągnąć roboczą wysokość ok. 2 m.

Nogi statywu wykonano z wielowarstwowego włókna węglowego a szybkie rozstawianie zapewniają wygodne zaciski, które do zablokowania wymagają tylko pół obrotu. Możemy je też samodzielnie demontować i czyścić po pracy w trudnym terenie czy w słonej wodzie. Nogi wyposażone są w wysuwane gumowe lub kolczaste stopki.

 

Kolumnę centralną zastępuje w tym modelu system poziomowania z solidną, precyzyjnie wyciętą z jednego bloku aluminium platformą 75 mm. W jej miejscu, poniżej płyty bazowej, znajduje się drążek z uchwytem, który możemy obracać (w zakresie 360°) i pochylać (o maksymalnie 15°) by szybko i wygodnie wypoziomować ciężki zestaw kamerowy.

Ale nie jest to statyw wyłącznie do filmowania. System poziomujący możemy zdemontować, by w jego miejsce zamocować małą i przede wszystkim lżejszą o 330 g platformę Alta Pro 3VRL, którą znajdziemy w zestawie. Pozwala to szybko przekształcić statyw w rozwiązanie plenerowe o akceptowalnej wadze 1755 g.

Możemy na niej zamontować dowolną głowicę fotograficzną, co oczywiście zwiększy masę całego zestawu. Producent mówi jednak otwarcie, że w przypadku tego modelu „stabilność stawia ponad mobilność”. W sprzedaży dostępny będzie sam statyw, lub set-up z głowicą filmową VEO PV-18, zgodną ze standardem Arca.

Dostępność i cena

Vanguard Alta Pro 3VRL trafi do sprzedaży w marcu tego roku w spodziewanej cenie 299 funtów (za sam statyw). Polska cena nie jest jeszcze znana.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Exascend - nowa marka profesjonalnych kart pamięci na polskim rynku
Exascend - nowa marka profesjonalnych kart pamięci na polskim rynku
Exascend, uznany producent kart pamięci, czytników oraz dysków SSD, wchodzi na polski rynek. Markę reprezentuje Foto7, firma znana z dystrybucji renomowanych producentów, jak np. Manfrotto czy...
2
AOC Graphic Pro U3 - nowe monitory graficzne na każdą kieszeń
AOC Graphic Pro U3 - nowe monitory graficzne na każdą kieszeń
Niska cena, kalibracja sprzętowa i dobre pokrycie kolorów - marka AOC wprowadza nową serię niedrogich monitorów 4K i QHD kierowanych do twórców fotografii, wideo i grafiki.
5
Godox Lux Master - retro flash na całego
Godox Lux Master - retro flash na całego
Godox prezentuje najnowszą i najbardziej zaawansowaną lampę błyskową ze stylizowanej serii Lux. Wyglądający jak flash z pierwszej połowy XX wieku, model Master łączy klasyczny design z...
7