Mac Pro i Mac Studio oraz MacBook Air 15,3” - nowe komputery Apple podnoszą poprzeczkę wydajności i mobilności

Autor:

6 Czerwiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Apple przedstawia M2 Ultra - nową generację procesora i wprowadza do oferty trzy nowe komputery: stacje robocze Mac Pro i Mac Studio oraz nowy laptop MacBooka Air z 15,3-calowym wyświetlaczem

Rok po wprowadzeniu na rynek flagowego procesora M2, Apple prezentuje kolejną generację chipa, oczywiście jeszcze szybszą i jeszcze wydajniejszą. Najnowszy M2 Ultra ma być najpotężniejszym na świecie chipem, jaki kiedykolwiek stworzono dla komputera osobistego.

Wykorzystuje zalety jednostek M2 Pro i Max, które zadebiutowały na początku tego roku w MacBookach Pro. Mówiąc w uproszczeniu wersja Ultra składa się z dwóch jednostek M2 Max. W efekcie M2 Ultra zawiera 134 miliardy tranzystorów - o 20 miliardów więcej niż M1 Ultra. Nowy procesor wykorzystuje 32-rdzeniowy silnik neuronowy z 31,6 bilionami operacji na sekundę, który jest o 40 procent szybszy niż M1 Ultra.

Producent zapewnia, że pod kątem graficznym M2 Ultra ma dwukrotnie większe możliwości niż M2 Max, co dobrze wróży edycji wideo. M2 Ultra ma odtwarzać 22 strumienie wideo 8K ProRes 422 jednocześnie, co według Apple nie może się równać z żadnym układem PC. Nowy M2 Ultra może również obsługiwać do sześciu monitorów Pro Display XDR, co daje łącznie ponad 100 milionów pikseli.

Mac Pro - najbardziej wydajna jednostka marki Apple

Nowy Mac Pro to jednostka stacjonarna o potężnej mocy, skierowana dla najbardziej wymagających twórców i domów produkcyjnych. Opiera się na nowym procesorze M2 Ultra z 24-rdzeniowym procesorem głównym, zawierającym 76 rdzeni GPU oraz do 192 GB pamięci RAM na pokładzie.

Obudowa zawiera 8 portów Thunderbolt 4 (sześć z tyłu, dwa na górze) i sześć slotów PCIe Gen 4 (dwa o prędkości 16x i cztery o prędkości 8x). Ponadto dwa porty sieciowe 10 GB będą przydatne do szybkiego pobierania dużych zasobów z lokalnego serwera, a dwa porty HDMI pozwolą korzystać ze standardowych monitorów.

Cena nowego Mac Pro zaczyna się od 6999 dolarów.

Mac Studio - lepsza wydajność w tej samej obudowie

Tańszą alternatywą dla Mac Pro będzie nowy Mac Studio. Wygląda tak samo jak poprzednik, ale jest wyposażony w nowe układy z rodziny M2 - Max ogłoszony na początku tego roku lub dzisiejszy Ultra. Według producenta Mac Studio z M2 Ultra jest do sześciu razy szybszy niż najpotężniejszy 27-calowy iMac z procesorem Intel.

W nowej wersji ulepszono port HDMI, dzięki czemu Mac Studio może obsługiwać sześć wyświetlaczy Pro Display XDR, wideo 8K i 4K/120p dzięki HDMI 2.1. Posiada również WiFi 6E.

Cena Mac Studio zaczyna się od 1,999 USD. Najtańsza wersja z procesorem Ultra zaczyna się od 3999 dolarów, a wersja najbogatsza kosztuje 8 799 dolarów.

Supercienki MacBooka Air z 15,3-calowym wyświetlaczem

Trzecim komputerem zaprezentowanym dzisiaj przez Apple jest nowy MacBooka Air, ale z wyświetlaczem Liquid Retina o przekątnej 15,3 cali. Wygląda identycznie jak 13,6-calowy MacBook Air, ale jest większy. Mimo to laptop jest nadal bardzo cienki - ma zaledwie 11,5 mm grubości, a w dodatku jest lekki. Waży niecałe 1.5 kg i jest najbardziej kompaktowym 15-calowym notebookiem na świecie.

W porównaniu do MacBooka Air z procesorem Intela, nowy MacBook Air z procesorem M2 ma być 12 razy szybszy. Nowy model nadal ma dwa porty Thunderbolt na pokładzie i jest ograniczony do 24 GB pamięci RAM, ale jako alternatywa dla drogiego 16-calowego MacBooka Pro wygląda na dobrą opcję do lżejszej kreatywnej pracy w podróży.

Cena 15-calowego MacBooka Air zaczyna się od 1299 USD, czyli o 200 USD więcej niż w przypadku 13-calowego MacBooka Air z M2.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox Knowled M600R - głowica LED RGBW dla profesjonalistów
Godox Knowled M600R - głowica LED RGBW dla profesjonalistów
Godox M600R to pierwsza kolorowa lampa RGBW w profesjonalnej serii Knowled. Jej główne zalety to duża moc, bardzo szeroki zakres temperatur barwowych i wszechstronność pracy.
6
4 TB pojemności lub 650 MB/s w zapisie - SanDisk prezentuje nowe karty SD
4 TB pojemności lub 650 MB/s w zapisie - SanDisk prezentuje nowe karty SD
Podczas tegorocznych targów NAB Western Digital zaprezentowało szereg nowych produktów z oferty SanDisk. To między innymi nowe superszybkie karty SD Express, nośniki o rekordowej...
5
DJI RS 4 i RS 4 PRO - więcej możliwości i wygodniejsza praca
DJI RS 4 i RS 4 PRO - więcej możliwości i wygodniejsza praca
DJI zaprezentowało najnowsza generację gimbali z serii Ronin. Seria RS 4 to między innymi jeszcze lepsza stabilizacja, wygodniejsze wyważanie, łatwe przepinanie aparatu do pracy w...
6
Powiązane artykuły