Dell Ultrasharp U2723QE i U3223QE - wysokiej jakości monitory 4K z nową technologią IPS Black

Autor: Maciej Luśtyk

8 Luty 2022
Artykuł na: 4-5 minut

Dell wprowadza na rynek nowe profesjonalne monitory 4K, wykorzystujące matrycę IPS w nowej technologii Black, która zapewnia głębsze czernie i dwukrotnie większy kontrast.

Choć doskonałe czernie od dłuższego czasu jest w stanie zapewnić nam technologia OLED, to właśnie matryce IPS cieszą się dużo lepszą opinią wśród twórców pracujących przy obróbce zdjęć, filmów czy ogólnie z kolorem. Problem w tym, że w przypadku dużych rozdzielczości w monitorach IPS mamy do czynienia z przeciętnym kontrastem i jasnością. Na ten problem odpowiadać ma właśnie opracowana przez LG technologia IPS Black, zaprezentowana po raz pierwszy na tegorocznych targach CES.

Bardziej kontrastowe matryce IPS i specyfikacja przygotowana do wymagającej pracy

Nowe panele IPS Black mają odznaczać się 30% głębszymi czerniami, co w przypadku nowych 27- i 32-calowych monitorów Dell Ultrasharp U2723QE i U3223QE przełożyć ma się na współczynnik kontrastu 2000:1. Nowa technologia zapewnić ma także ograniczenie emisji niebieskiego światła przy jednoczesnym zachowaniu pełnych możliwości w zakresie reprodukcji kolorów.

Nowe monitory Dell Ultrasharp U2723QE i U3223QE oferują 10-bitowe matryce 4K, z certyfikatem VESA DisplayHDR 400 (maksymalna jasność 400 nitów) i 100-procentowym pokryciem palet sRGB i Rec709 oraz 98-procentowym kryciem przestrzeni DCI-P3. Producent nie podaje danych dla współczynnika Delta E ani pokrycia gamutu AdobeRGB, tak więc będzie to bardziej monitor do pracy wideo niż krytycznej obróbki zdjęć do druku. Tak czy inaczej nowe ekrany wydają się być dobrze przystosowane do pracy twórczej pod względem funkcjonalności.

Otrzymujemy dwa złącza DisplayPort, złącze HDMI oraz 4 złącza USB-C ze wsparciem ładowania do 90W, które mogą być także wykorzystane do łączenia „łańcuchowego” wielu monitorów. Mamy też funkcję pivot (obracanie ekranu do pionu) oraz opcje Picture in Picture i Picture by Picture, do jednoczesnego wyświetlania materiały z dwóch komputerów. Z kolei funkcja KMV umożliwi sterowania dwoma komputerami za pomocą jednej myszy i klawiatury.

Cena i dostępność

Jak na swoją specyfikację, nowe monitory nie są przeraźliwie drogie i plasują się na średniej półce cenowej monitorów graficznych. 32-calowy model Dell Ultrasharp U3223QE wyceniono na 1150 dolarów (ok. 4500 zł), za 27-calowy model U2723QE będziemy musieli z kolei zapłacić 780 dolarów (ok. 3100 zł). Oczywiście na polskim rynku należy spodziewać się cen wyższych o około 20%)

Więcej informacji znajdziecie na stronie dell.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox R200 - zamień lampę AD200 w ring flash
Godox prezentuje nowe akcesorium, które zamieni lampy AD200 i AD200 Pro w lampę typu ring flash. To lżejsza alternatywa dla samodzielnej lampy AR400.
4
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
BenQ PD2705U i PD3205U - nowe monitory graficzne 4K z 99% pokryciem sRGB i certyfikatem Pantone
Nowe monitory BenQ oferują rozdzielczość 4K na dużych 27- i 32-calowych matrycach, zachowując przystępną cenę i oferując szereg funkcji dodatkowych.
4
Profoto Connect Pro - nowy, rozbudowany wyzwalacza lamp systemu AirX
Profoto Connect Pro - nowy, rozbudowany wyzwalacza lamp systemu AirX
„Profoto Connect Pro to więcej niż pilot. To centralny układ nerwowy każdej sesji gdyż to przez niego wszystko przepływa” - pisze producent o nowym, wielofunkcyjnym...
3
Powiązane artykuły