Surface Book 3 cię nie zachwycił? Nowe notebooki Dell XPS 15 i XPS 17 (2020) mają wszystko by spodobać się fotografom i filmowcom

Autor: Maciej Luśtyk

14 Maj 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowsze flagowe notebooki Microsoftu udowodniły, że komputer z Windowsem może być droższy od Maca, nie oferując wiele więcej. Teraz Dell pokazuje dużo bardziej przystępną alternatywę.

Notebooki Dell już od dawna uważane są za jedne z najbardziej niezawodnych komputerów do pracy kreatywnej w środowisku Windowsa. Producent właśnie odświeżył linię XPS o nowe 15- i 17-calowe modele, które się ciekawą alternatywą zarówno dla Apple’owskich Macbooków Pro, jak i flagowego Surface Booka Microsoftu. Do tego alternatywą przystępniej wycenioną, z większymi ekranami.

Dell XPS 15 - przede wszystkim mobilność

15-calowy Dell XPS oferować ma idealny stosunek mobilności do oferowanych możliwości. Najważniejszym chyba punktem programu dla fotografów jest duży ekran z formacie 16:10, będący w stanie wyświetlić 100% przestrzeni Adobe RGB (oraz 94% przestrzeni DCI-P3) i który w najwyższym wariancie zaoferuje nam rozdzielczość 4K. Do tego komputem może zostać wyposażony w 6-rdzeniowy procesor Intel Core i7 10. generacji, do 32 GB RAM-u, dysk SSD o pojemności do 1 TB i grafikę NVIDIA GTX 1650Ti Max-Q GF.

Do tego otrzymujemy 3 porty USB-C, z czego dwa obsługujące Thunderbolt3, złącze słuchawkowe oraz czytnik kart SD. W zestawie znajdziemy także adapter, pozwalający na podpięcie urządzeń ze „zwykłym” złączem USB-A.

Dell XPS 17 - wielki ekran i mocne podzespoły

Z kolei większy 17-calowy Dell XPS może już stać się pełnoprawną stacją roboczą, nawet dla bardziej wymagających twórców, pracujących np. z edycją wideo. Oprócz ekranu o podobnej specyfikacji co w modelu 15-calowym, komputer wyposażony będzie także w specjalny system odprowadzania ciepła, a w najwyższym wariancie będzie w stanie zaoferować nam 8-rdzeniowe procesory i9 10. generacji, do 64 GB RAM-u, 2 TB przestrzeni dyskowej na nośniku SSD oraz kartę graficzną NVIDIA RTX 2060 z 6 GB pamięci GDDR6.

Na dokładkę otrzymujemy wszystkie 3 porty USB-C wspierające Thunderbolt 3, czytnik kart i złącze słuchawkowe oraz wspomniany wcześniej adapter USB. Szkoda jednak że zabrakło wyjścia HDMI.

Obydwa komputery dostępne są także w wersjach z dotykiem

Co ważne, mimo dużych przekątnych ekranu, konstrukcja z cienkimi ramkami sprawiła, że obydwu modelom pod względem wymiarów bliżej do konkurencyjnych 13- i 15-calowych konstrukcji. Model XPS 15 mierzy 34 x 23 cm (, w przypadku modelu XPS 17 są to 37 x 24 cm. Nie będziemy mieć więc do czynienia z mało poręcznymi gigantami, które trudno zmieścić do plecaka. Oprócz tego, obydwa komputery dostępne są także w wersjach z ekranami dotykowymi, niestety w tym wypadku cena już jest dużo wyższa.

Cena i dostępność

Wszystko to otrzymujemy w cenie widocznie niższej niż w przypadku głównych konkurentów pod postacią Macbooków Pro i notebooków Microsoft Surface Book. Przynajmniej jeśli weźmiemy pod uwagę wersję podstawową.

Za bazowy wariant modelu XPS 15, wyposażony w ekran Full HD, 4-rdzeniowy procesor i5, 8 GB RAM-u, 256 GB przestrzeni dyskowej i zintegrowaną grafikę zapłacimy 1300 dolarów (około 5500 zł), czyli tyle ile za niemal identyczną pod względem specyfikacji wersję 13-calowego Macbooka Pro (i sporo mniej niż za 13-calową wersję Microsoft Surface Book). Przystępnie wyceniona została także bazowa, identycznie wyposażona wersja modelu XPS 17, za którą musimy zapłacić 1500 dolarów (około 6350 zł).

Oczywiście i w jednym i drugim wypadku, do nieskrępowanej pracy kreatywnej może być konieczne wyposażenie komputera w mocniejsze podzespoły, niemniej jednak finalny zestaw i tak okaże się zapewne tańszy niż w przypadku Apple’a i Microsoftu.

Więcej informacji o nowych notebookach znajdziecie pod adresem blog.dell.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Marumi Magnetic Slim - nowe wygodne i niedrogie filtry magnetyczne
Marumi Magnetic Slim - nowe wygodne i niedrogie filtry magnetyczne
Marumi Magnetic Slim to nowa linia filtrów, która radykalnie upraszcza ich montaż i szybką wymianę. Jak zwykle w przypadku japońskiego producenta, robi to w świetnej...
0
Pierwsze na świecie przeciwwiatrowe parasolki fotograficzne
Pierwsze na świecie przeciwwiatrowe parasolki fotograficzne
Czy kiedykolwiek wiatr przewrócił Wam sprzęt fotograficzny podczas błyskania w plenerze? Nowe parasolki Glow mają być odporne na ten problem.
4
Pelican (Peli) prezentuje gumowe osłony na obiektywy
Pelican (Peli) prezentuje gumowe osłony na obiektywy
Firma znana z produkcji kufrów i futerałów zaprezentowała ochronne nakładki na obiektywy, które zabezpieczą optykę w transporcie.
9
Powiązane artykuły