iMac 2021 z procesorem M1 - wydajna stacja robocza do filmu i fotografii za 6800 zł?

Autor:

21 Kwiecień 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Nowe procesory M1 wprowadziły wydajnościową rewolucję w zakresie komputerów przenośnych. Czy tym samym okażą się w przypadku komputerów stacjonarnych? Oto nowa, kolorowa generacja komputerów iMac.

Oparte o architekturę ARM chipy Apple M1 pokazały, że wydajny przenośny komputer, który poradzi sobie z szybką edycją dużych zdjęć czy filmów 4K może być w zasięgu portfela amatorów. Teraz nowe procesory Apple debiutują w wersji biurkowej w postaci najnowszych komputerów iMac ze zintegrowanym 24-calowym ekranem. Czy okażą się takim wydarzeniem jak niedrogie Macbooki Air czy kompaktowy Mac Mini?

iMac M1 2021 - 85% większa wydajność względem iMaców z układem Intela

Choć wydaje się, że póki co nowa generacja iMaca nakierowana jest bardziej na zwykłych użytkowników (dostępna tylko wersja 24-calowa), nowemu komputerowi nie powinno brakować mocy. W podstawowym wariancie otrzymujemy 8-rdzeniowy procesor M1 z 7-rdzeniową zintegrowaną kartą graficzną i 16-rdzeniowym silnikiem Neural Engine.

Do tego 8 GB pamięci RAM - trochę mało, ale w przypadku urządzeń Apple’a i nowych procesorów nie będzie to najlepszy wyznacznik możliwości komputera. Jeśli zajdzie potrzeba - w wyższym wariancie otrzymamy 16 GB RAM-u, ale producent informuje, że wersja podstawowa jest ok. 85% bardziej wydajna od swojego odpowiednika z poprzedniej generacji, opartej o procesory Intela.

Komputer oferuje 24-calowy ekran 4,5K z pokryciem gamutu DCI-P3 (ale bez wyświetlania HDR)

 

Jeśli zaś chodzi o ekran, otrzymujemy 24-calowy panel Retina 4,5K, pokrywający przestrzeń DCI-P3, o maksymalnej jasności 500 nitów i kontraście 1500:1 i z technologią True Tone. Na razie nie wiadomo jak z równomiernością podświetlenia i ogólną kalibracją, ale w Macach zawsze jest z tym nieźle. Z podstawową korekcją kolorów w edycji filmów czy fotografii nie powinno być więc większego problemu. Należy jedynie pamiętać, że nie jest to ekran HDR.

Przeciętnie prezentują się właściwie tylko możliwości łączności. W podstawowej wersji otrzymujemy tylko 2 złącza Thunderbolt / USB 4, obsługujące Display Port. W wyższym wariancie otrzymamy 2 dodatkowe złącza USB 3.

Nie zapomniano też o wbudowanej kamerce do rozmów wideo

Ciekawie, w dzisiejszych czasach, prezentuje się też wbudowana przednia kamera Full HD, która w przypadku transmisji czy rozmów wykorzysta te same metody poprawiania obrazu, co w najnowszych iPhone’ach, co pozwoli m.in. wyrównać ekspozycję, zwiększyć zakres dynamiczny czy zredukować szumy. Do tego trzy wbudowane dobrej jakości mikrofony i aż 6 głośników.

Aha, warto też podkreślić, że nowy iMac jest niezwykle cienki (11,5 mm, dzięki czemu nie będzie przesadnie zagracał miejsca pracy.

Cena i dostępność

Apple iMac 2021 z procesorem M1 startuje z pułapu 6799 zł za wariant podstawowy. W najwyższym standardowym wariancie z 512 GB przestrzeni dyskowej to już 8890 zł, a cena jeszcze wzrośnie, jeśli dołożymy RAM-u czy większy dysk (maksymalnie do 2 TB).

Jeśli możliwości nowego iMaca w zakresie wydajnej pracy potwierdzą się w praktyce, będzie to całkiem przystępny pułap, jak za kompaktową i wygodną stację roboczą do filmu i obróbki zdjęć, która może okazać się alternatywą dla dużego PC-ta z Windowsem i budżetowego monitora graficznego.

Więcej informacji znajdziecie na stronie apple.com.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Quadralite - 20% zniżki na lampy plenerowe do końca czerwca
Quadralite - 20% zniżki na lampy plenerowe do końca czerwca
Quadralite informuje o promocji dedykowanej miłośnikom fotografii plenerowej! Od 20 do 30 czerwca otrzymamy 20% rabatu na wybrane modele przenośnych lamp i akcesoriów, idealnych do...
3
Godox wprowadza światła do studiów telewizyjnych i zastosowań estradowych
Godox wprowadza światła do studiów telewizyjnych i zastosowań estradowych
Wyposażone w soczewkę fresnela lampy Godox F7-120 i panele Godox P120 oraz P200 to nowe lampy LED skierowane do zastosowań transmisyjnych.
6
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell LCD-PB-SD - ładowarka, powerbank i czytnik kart w jednym
Newell prezentuje kolejne praktyczne akcesorium dla fotografów. Newell LCD-PB-SD to ładowarka pełniąca również rolę czytnika kart SD, a...
5
Powiązane artykuły