Gitzo Légende - fotograficzny statyw i plecak z myślą o ekologii

Autor: Krzysztof Mularczyk

3 Marzec 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Ruszyła kampania crowdfundingowa Gitzo Légende. Producent chce wprowadzić do regularnej sprzedaży wytrzymały i wszechstronny statyw oraz wyjątkowy plecak wykonany z materiałów z odzysku.

Nowe produkty Gitzo łączy nie tylko design i renoma marki. Producent chce je tworzyć tak, by aby pozostawiły za sobą jak najmniejszy ślad węglowy, służąc fotografom przez lata, wręcz pokoleniowo. Jak to zrobi?

Statyw Gitzo Légende - lekki, stabilny i uniwersalny, na dodatek z wieczystą gwarancją

Gitzo to marka premium. Na rynku statywów jest jak Leica wśród aparatów. Produkty nie są tanie, ale na pewno najwyższej jakości. Tak samo jest z nowym modelem Légende. "To najlepszy statyw, jaki mogliśmy stworzyć" - twierdzi producent.

Statyw Gitzo Légende - lekki, stabilny i uniwersalny, na dodatek z wieczystą gwarancją

4-sekcyjne nogi są więc w całości wykonane z wytrzymałego włókna węglowego o wyjątkowej sztywności i wytrzymałości. Zaciski są z kolei aluminiowe, z gumowymi wykończeniami dla lepszego chwytu. Uniwersalność modelu Gitzo Légende wynika z jego parametrów. Waży jedynie 1.45 kg, ale jego udźwig to 8 kg. Rozkłada się na wysokość 165 cm, a po złożeniu ma długość tylko 43 cm.

Co istotne wszystkie części statywu są wymienne, a w 70% statyw może być naprawiony przez właściciela, po wysłaniu przez Gitzo części. To eliminuje konieczność uiszczania opłaty i wizyty w serwisie, czy wymiany na nowy. Jednak przy wieczystej gwarancji na ten model, producent raczej nie przewiduje częstego serwisowania.

Plecak Gitzo Légende - ponadczasowy design w zgodzie z naturą

Dopełnieniem statywu i idei sprzeciwiającej się kulturze jednorazowego użytku jest nowy plecak Légende. Ma być wykonany z materiałów, które w 65% pochodzą z odzysku, a pasek i detale z nietoksycznej skóry syntetycznej.

Plecak Gitzo Légende - ponadczasowy design w zgodzie z naturą

Dwukomorowa konstrukcja o pojemności 14 litrów i wadze 1.7 kg może pomieścić standardowy pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy połączony z obiektywem 70-200 mm oraz 15” laptopa. Komora na sprzęt ma wymiary 23x28x10.5 cm, a górna - 20x26x10 cm. Jest też boczna kieszeń na statyw i druga na akcesoria.

Gitzo Légende - ile kosztują ekologiczne produkty?

Kampania na indiegogo.com została w pełni sfinansowana w ciągu kilku godzin od rozpoczęcia, więc zakończyła się pełnym sukcesem. W przypadku firmy takiej jakiej Gitzo nie chodziło jednak o wstępne pozyskanie środków, a raczej rozpropagowanie idei i sprawne uruchomienie przedsprzedaży.

Aktualnie statyw i plecak Gitzo Légende w zestawie są dostępne za 679 dolarów (w promocji przeceniony z 1028 dol.), sam statyw można kupić za 519 dolarów (w promocji przeceniony z 799 dol.), a plecak kosztuje 179 dolarów (229 dol. w regularnej sprzedaży). Zamówienia będą realizowane w czerwcu.

Co więcej 5% wpływów z kampanii jest przekazywane na organizację Wild Shots Outreach, która zapewnia edukację i programy stypendialne dla młodych ludzi, otwierając im możliwości zatrudnienia w branżach związanych z ochroną środowiska.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Boundary Supply - nowe plecaki i torby fotograficzne na polskim rynku
Boundary Supply - nowe plecaki i torby fotograficzne na polskim rynku
Focus Nordic informuje o wprowadzeniu do sprzedaży plecaków fotograficznych i toreb marki Boundary - producenta, który łączy funkcjonalność, ciekawy design i przyjazne...
4
Saramonic WM2100 U2 - niedrogi system mikrofonów bezprzewodowych do smartfona i komputera
Saramonic WM2100 U2 - niedrogi system mikrofonów bezprzewodowych do smartfona i komputera
Saramonic wychodzi naprzeciw potrzebom twórców nagrywających wideo głównie smartfonami. Zestaw WM2100 U2 oferuje dwa nadajniki i kompaktowy odbiornik podłączany do...
13
Rode VideoMic Go II - niedrogi mikrofon do filmowania teraz obsłuży także smartfon i komputer
Rode VideoMic Go II - niedrogi mikrofon do filmowania teraz obsłuży także smartfon i komputer
Druga generacja popularnego mikrofonu Rode VideoMic Go otrzymuje konstrukcję zbliżoną do modelu NTG i złącze USB-C, dzięki któremu wygodnie podłączymy go do komputerów...
9
Powiązane artykuły