ShiftCam 12 mm to asferyczny szerokokątny obiektyw do smartfona

0
Michał Chrzanowski
13 Czerwiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Zerowa dystorsja, odpowiedni minimalizowana aberracja chromatyczna, wysoka rozdzielczość i skuteczna praca w ostrym słońcu - to wszystko ma zapewniać obiektyw ShiftCam 12 mm zaprojektowany z myślą o fotografii mobilnej.

ShiftCam to producent, który po raz pierwszy światu dał się poznać w 2017 roku. Wtedy za pośrednictwem serwisu Kickstarter pokazał swoje pierwsze rozwiązania zaprojektowane z myślą o smartfonach, a w szczególności o fotografii mobilnej. Od tamtej pory oferta powiększyła się o kilka optycznych adapterów, które umożliwiają zmianę pola widzenia i poprawę jakości rejestrowanych obrazów. Teraz jednak firma powraca z kolejnym ciekawym projektem asferycznego obiektywu o ekwiwalencie ogniskowej 12 mm, który ma odznaczać się ponadprzeciętnymi osiągami, w tym zerową dystorsją.

- To pierwszy w swoim rodzaju obiektyw asferyczny, który pozwala na zerowe zniekształcenie obrazu, nawet przy imponującym szerokim kącie widzenia. Unikalna konstrukcja optyczna w połączeniu z nano-powłoką minimalizują aberracje chromatyczne i niepożądane rozbłyski, aby uzyskać ostrzejszy obraz. Wyrazistość brzegów kadru sprawia, że ten innowacyjny zdejmowany obiektyw jest idealny do precyzyjnej fotografii - zaznacza producent.

 

W przypadku ShiftCam 12 mm mamy do czynienia z przemyślanym i całkiem zaawansowanym projektem. Szerokokątny obiektyw zapewnia 122º pole widzenia, dzięki czemu może sprawdzić się w różnych sytuacjach (krajobrazie lub architekturze), gdzie w kadrze będziemy chcieli zawrzeć sporo informacji. Układ optyczny tego maleństwa składa się z 6 elementów rozmieszczonych w 4 grupach. Ma on odznaczać się wręcz zerowymi zniekształceniami obrazu. Do tego na przednią soczewkę naniesiono specjalne nano-powłoki, które mają chronić przed objawianiem się na zdjęciach blików i flar występujących podczas pracy pod słońce. Poza tym obiektyw, który do smartfona mocuje się poprzez dedykowane etui, wykonano z aluminium.

ShiftCam wystartowało z akcją na Kickstarterze, którą już teraz można nazwać wyjątkowo udaną. Zakładana kwota 10 tys. dolarów w zaledwie kilka chwil została przekroczona. Obecnie producentowi udało się zebrać ponad 105 tys. dolarów, a do końca kampanii pozostało jeszcze 28 dni. Swój egzemplarz ShiftCam 12 mm można nabyć za 89 dolarów. Pierwsze wysyłki są planowane na sierpień tego roku.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
EIZO ColorEdge CS2740 - popularny monitor graficzny w nowej, doskonalszej odsłonie
EIZO ColorEdge CS2740 - popularny monitor graficzny w nowej, doskonalszej odsłonie
Na rynku debiutuje nowy monitor EIZO reprezentujący bardziej przystępną cenowo linię CS. Najnowszy ColorEdge CS2740 w żadnym wypadku nie może być jednak nazwany...
5
0
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
Ilford zapowiada pojawienie się nowych materiałów, które trafią do sprzedaży 24 października. Czego możemy się spodziewać?
15
0
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Rynek stabilizatorów do aparatów rośnie w niesłabnącym tempie. Zhiyun odgryza poważny kawałek tego tortu, ale wciąż mu mało i dlatego wprowadza na rynek model rozszerzający innowacyjną rodzinę...
5
0