Chroma Chrono - pierwsza wielokolorowa lampa błyskowa

Chroma Chrono - pierwsza wielokolorowa lampa błyskowa

Jeśli jesteście miłośnikami filtrów żelowych, z pewnością zainteresuje Was lampa Chroma Chrono, która jest w stanie wyemitować 16 milionów kolorów i programować sekwencje błysku.

Ostudźcie jednak swoje emocje. Lampa Chroma Chrono jak na razie jest prototypem, a o jej specyfikacji póki co wiadomo nie wiele. Jej twórca, fotograf Goerge Davies zdradza jedynie, że lampa bazuje na technologii LED i wyposażona jest w moduł Wi-Fi, który pozwala na dowolne programowanie sekwencji, długości i kolorystyki błysku z poziomu smartfona czy komputera. Do tego celu stworzył specjalną stronę internetową.

Projekt lampy aktualnie jest w fazie finansowania za pośrednictwem serwisu Kickstarter, a całość jest wyrobem dość chałupniczym, toteż trudno przewidzieć czy kampania odniesie sukces, a jeśli tak, to czy twórcy uda wprowadzić produkt na rynek. Mimo wszystko Davies wydaje się być mocno zaangażowany w ukończenie swojego dzieła - nad lampą pracuje już od 4 miesięcy, stale udoskonalając jej możliwości i konstrukcję.

Duży potencjał, ale ograniczona forma

Jak widać ponieżej, efekty możliwe do uzyskania przy pomocy lampy są bardzo ciekawe, a podobna technologia mogłaby z powodzeniem wyprzeć kiedyś filtry żelowe, znacznie zwiększając możliwości fotografów w zakresie barwienia światła. Niestety, póki co, lampa obarczona jest jeszcze chorobami wieku dziecięcego.

Po pierwsze, lampa w żaden sposób nie komunikuje się z aparatem. Oznacza to, że zawsze będziemy musieli korzystać z długich czasów naświetlania, co znacznie ogranicza pole zastosowań lampy. Do tego dochodzi kwestia mocy. Choć twórca nie podaje szczegółów na ten temat, to raczej trudno spodziewać się, by niewielka lampa LED mogła dorównywać mocą standardowym speedlightom.

Przykładowe efekty możliwe do uzyskania przy pomocy lampy

Tym samym, w obecnej formie Chroma Chrono jest produktem bardzo niszowym, co nie znaczy, że nieciekawym. Z pewnością znajdzie się wielu fotografów, którzy będą wiedzieli jak kreatywnie wykorzystać możliwości, które oferuje.

Cena i dostępność

Jeśli jesteś jednym z nich, lampę możesz zakupić w ramach kampanii na Kickstarterze w cenie 140 funtów (około 675 zł). Jeśli wszystko pójdzie po myśli twórcy, gotowy produkt powinien trafić do kupujących w lutym 2019 roku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie kampanii produktu w serwisie Kickstarter.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - test obiektywu
22 Lut 2019
Dziś sprawdzamy czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to pozycja, na którą czekali fotografowie systemu Sony E. Na papierze zoom ma wszystko, by nawiązać walkę z konkurencją, jednak jak wypada w praktyce?
0
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1