Oto prawdziwy rekord świata. Firma Samsung zapowiedziała dysk SSD o pojemności 30 TB

Autor: Michał Chrzanowski

21 Luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Imponująca pojemność 30 TB, prędkość odczytu 2100 MB/s, szybkość zapisu w granicach 1700 MB/s oraz łącznie 40 GB pamięci DRAM - tak w liczbach prezentuje się zapowiedziany przez Samsunga nośnik SSD PM1643.

Firmie Samsung udało się przekroczyć kolejną barierę w segmencie nośników SSD, która do tej pory była uznawana za nieosiągalną. Zapowiedziany model Serial Attached SCSI PM1643 będzie korzystał z 2,5-calowego dysku SAS o maksymalnej pojemności 30,72 TB, co jest nowym rekordem w tej dziedzinie sprzętu. Jak zapewnia producent, na tym nośniku swobodnie będziemy mogli przechować dziesiątki godzin nagrań w najwyższej rozdzielczości - o tysiącach zdjęć RAW nie wspominając. Do tego najnowszy dysk Samsunga ma gwarantować wyjątkową wydajność. Będzie zapewniał prędkość odczytu wynoszącą 2100 MB/s. Natomiast szybkość zapisu ma oscylować w granicach 1700 MB/s.

- Dzięki wprowadzeniu na rynek dysku SSD o pojemności 30,72 TB po raz kolejny niszczymy barierę wydajności pamięci masowej, pokazując w ten sposób nowe horyzonty dla systemów pamięci masowej o bardzo dużej pojemności na całym świecie - wyjaśnia Jaesoo Han, zastępca dyrektora Memory Sales & Marketing Team firmy Samsung.

Takie osiągi modelu PM1643 są możliwe dzięki „połączeniu 32 nowych pakietów flash 1 TB NAND, z których każdy składa się z 16 ułożonych w stos warstw chipów V-NAND 512 Gb“ - czytamy w informacji prasowej. Najnowszy napęd Samsunga korzysta również z technologii TSV (Through Silicon Via), która umożliwia połączenie 8-chipowych układów DDR4, tworząc dzięki temu 10 pakietów DRAM TSV 4GB, co łącznie daje 40 GB pamięci DRAM. Co więcej, tego typu technologia została po raz pierwszy wykorzystana w nośnikach SSD.

Dysk PM1643 już trafił do produkcji. Niemniej jednak Samsung nie ujawnił kiedy i w jakiej cenie 30 TB nośnik pojawi się na rynku. Producent zdradził natomiast, że takie same rozwiązania zostaną także zaimplementowane do jednostek o mniejszych pojemnościach.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Od teraz 40 miesięcy gwarancji na produkty Newell
Od teraz 40 miesięcy gwarancji na produkty Newell
Znany producent zamienników baterii, lamp i rozwiązań z obszaru zasilania wydłuża gwarancję serwisową do 40 miesięcy. To prawie 3,5 roku.
1
Panel okrągły, prostokątny i pierścieniowy -  Newell prezentuje nowe lampy LED
Panel okrągły, prostokątny i pierścieniowy - Newell prezentuje nowe lampy LED
Cztery nowe lampy LED wprowadza do sprzedaży firma Newell. Okrągła Air Artha XL, prostokątna i cienka RGB Vividha Max oraz pierścieniowe modele RL w dwóch rozmiarach to propozycje dla szerokiego...
5
Marumi Magnetic Slim - nowe wygodne i niedrogie filtry magnetyczne
Marumi Magnetic Slim - nowe wygodne i niedrogie filtry magnetyczne
Marumi Magnetic Slim to nowa linia filtrów, która radykalnie upraszcza ich montaż i szybką wymianę. Jak zwykle w przypadku japońskiego producenta, robi to w świetnej...
2
Powiązane artykuły