Nie żyje Yannis Behrakis - grecki fotograf, laureat Pulitzera i członek agencji Reuters

0
Michał Chrzanowski
4 Marzec 2019
Artykuł na: 6-9 minut

W wieku 58 lat zmarł Yannis Behrakis - uznany grecki fotoreporter, członek agencji Reuters, który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera w kategorii Breaking News.

- Moją misją jest opowiedzenie Ci historii, a potem sam zdecydujesz, co chcesz zrobić. Moją misją jest upewnienie się, że nikt nie może powiedzieć: „Nie wiedziałem“ - zaznaczył w jednym z wywiadów Yannis Behrakis.

Urodził się w 1960 roku w Atenach w Grecji. Behrakis szybko odnalazł pasję, która potem stała się jego sposobem na życie. Studiował fotografię w Atenach School of Arts and Technology. Następnie przez dwa lata pracował jako studyjny fotograf. Jednak to zamiłowanie do przygody oraz dokumentowania rzeczywistości sprawiły, że w 1987 roku nawiązał współpracę ze słynną agencją Reuters. Rok później, w 1988 rok został już jej etatowym fotografem w oddziale w Atenach.

fot. Yannis Behrakis (Thomson Reuters), zdjęcie z cyklu, za który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera

W 1989 roku wyruszył do Libii na swoje pierwsze zagraniczne zlecenie. Od tamtej pory udokumentował szereg wydarzeń, w tym pogrzeb ajatollaha Chomeiniego w Iranie, zmiany w Europie Wschodniej i na Bałkanach, wojny w Chorwacji, Bośni i Kosowie, Czeczenii, Sierra Leone, Somalia, Afganistan, Liban, pierwszą i drugą wojnę w Zatoce Perskiej w Iraku, arabską wiosnę w Egipcie, Libii i Tunezji, wojnę domową na Ukrainie czy grecki kryzys finansowy.

fot. Yannis Behrakis (Thomson Reuters), zdjęcie z cyklu, za który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera

W 2000 roku, podczas wojny domowej w Sierra Leone, Yannis Behrakis, Kurt Schork, Mark Chisholm i Miguel Gil Moreno, dostali się w zasadzkę, z której wyszli cało jedynie Behrakis oraz Chisholm. Przeżyli, ponieważ udało im się doczołgać do pobliskiej dżungli, w której ukrywali się przez kilka godzin. W zasadzce zginął Schork, jeden z najbliższych przyjaciół Behrakisa. To wydarzenie trwale zmieniło greckiego fotografa. - Wspomnienie Schorka pomogło mi „powrócić“ do tego, co uważam za apoteozę fotoreportażu: fotografii wojennej.

fot. Yannis Behrakis (Thomson Reuters), zdjęcie z cyklu, za który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera

W 2015 roku Behrakis, wspólnie z innymi fotografami Reutersa, udokumentował również kryzys związany z uchodźcami. To właśnie za te zdjęcia w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera w kategorii Breaking News. Jurorzy przyznali wyróżnienie za „kompletne i wnikliwe fotografie, które przedstawiają uchodźców przedostających się do nieznanych miejsc“.

- Jego obrazy są ikoniczne. Niektóre są same w sobie dziełami sztuki. Ale to właśnie jego empatia uczyniła go wielkim fotoreporterem - podkreśliła Dina Kyriakidou Contini, redaktorka The Reuters USA.

Yannis Behrakis po długotrwałej walce z rakiem zmarł 2 marca 2019 roku. Fotograf miał 58 lat.

zdjęcie główne: fot. Enric Folgosa Marti (październik 2016) / Reuters

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Terry O’Neill - ulubiony fotograf gwiazd
Nie żyje Terry O’Neill - ulubiony fotograf gwiazd
Fotograf gwiazd, autor ikonicznych zdjęć. W wieku 81 lat odszedł Terry O’Neill, którego zdjęcia w fantastyczny sposób dokumentują modę, styl i showbiznes XX...
45
0
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0