Nie żyje Yannis Behrakis - grecki fotograf, laureat Pulitzera i członek agencji Reuters

Autor: Michał Chrzanowski

4 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

W wieku 58 lat zmarł Yannis Behrakis - uznany grecki fotoreporter, członek agencji Reuters, który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera w kategorii Breaking News.

- Moją misją jest opowiedzenie Ci historii, a potem sam zdecydujesz, co chcesz zrobić. Moją misją jest upewnienie się, że nikt nie może powiedzieć: „Nie wiedziałem“ - zaznaczył w jednym z wywiadów Yannis Behrakis.

Urodził się w 1960 roku w Atenach w Grecji. Behrakis szybko odnalazł pasję, która potem stała się jego sposobem na życie. Studiował fotografię w Atenach School of Arts and Technology. Następnie przez dwa lata pracował jako studyjny fotograf. Jednak to zamiłowanie do przygody oraz dokumentowania rzeczywistości sprawiły, że w 1987 roku nawiązał współpracę ze słynną agencją Reuters. Rok później, w 1988 rok został już jej etatowym fotografem w oddziale w Atenach.

fot. Yannis Behrakis (Thomson Reuters), zdjęcie z cyklu, za który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera

W 1989 roku wyruszył do Libii na swoje pierwsze zagraniczne zlecenie. Od tamtej pory udokumentował szereg wydarzeń, w tym pogrzeb ajatollaha Chomeiniego w Iranie, zmiany w Europie Wschodniej i na Bałkanach, wojny w Chorwacji, Bośni i Kosowie, Czeczenii, Sierra Leone, Somalia, Afganistan, Liban, pierwszą i drugą wojnę w Zatoce Perskiej w Iraku, arabską wiosnę w Egipcie, Libii i Tunezji, wojnę domową na Ukrainie czy grecki kryzys finansowy.

fot. Yannis Behrakis (Thomson Reuters), zdjęcie z cyklu, za który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera

W 2000 roku, podczas wojny domowej w Sierra Leone, Yannis Behrakis, Kurt Schork, Mark Chisholm i Miguel Gil Moreno, dostali się w zasadzkę, z której wyszli cało jedynie Behrakis oraz Chisholm. Przeżyli, ponieważ udało im się doczołgać do pobliskiej dżungli, w której ukrywali się przez kilka godzin. W zasadzce zginął Schork, jeden z najbliższych przyjaciół Behrakisa. To wydarzenie trwale zmieniło greckiego fotografa. - Wspomnienie Schorka pomogło mi „powrócić“ do tego, co uważam za apoteozę fotoreportażu: fotografii wojennej.

fot. Yannis Behrakis (Thomson Reuters), zdjęcie z cyklu, za który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera

W 2015 roku Behrakis, wspólnie z innymi fotografami Reutersa, udokumentował również kryzys związany z uchodźcami. To właśnie za te zdjęcia w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera w kategorii Breaking News. Jurorzy przyznali wyróżnienie za „kompletne i wnikliwe fotografie, które przedstawiają uchodźców przedostających się do nieznanych miejsc“.

- Jego obrazy są ikoniczne. Niektóre są same w sobie dziełami sztuki. Ale to właśnie jego empatia uczyniła go wielkim fotoreporterem - podkreśliła Dina Kyriakidou Contini, redaktorka The Reuters USA.

Yannis Behrakis po długotrwałej walce z rakiem zmarł 2 marca 2019 roku. Fotograf miał 58 lat.

zdjęcie główne: fot. Enric Folgosa Marti (październik 2016) / Reuters

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10
Powiązane artykuły