Nie żyje Yannis Behrakis - grecki fotograf, laureat Pulitzera i członek agencji Reuters

Nie żyje Yannis Behrakis - grecki fotograf, laureat Pulitzera i członek agencji Reuters

W wieku 58 lat zmarł Yannis Behrakis - uznany grecki fotoreporter, członek agencji Reuters, który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera w kategorii Breaking News.

- Moją misją jest opowiedzenie Ci historii, a potem sam zdecydujesz, co chcesz zrobić. Moją misją jest upewnienie się, że nikt nie może powiedzieć: „Nie wiedziałem“ - zaznaczył w jednym z wywiadów Yannis Behrakis.

Urodził się w 1960 roku w Atenach w Grecji. Behrakis szybko odnalazł pasję, która potem stała się jego sposobem na życie. Studiował fotografię w Atenach School of Arts and Technology. Następnie przez dwa lata pracował jako studyjny fotograf. Jednak to zamiłowanie do przygody oraz dokumentowania rzeczywistości sprawiły, że w 1987 roku nawiązał współpracę ze słynną agencją Reuters. Rok później, w 1988 rok został już jej etatowym fotografem w oddziale w Atenach.

fot. Yannis Behrakis (Thomson Reuters), zdjęcie z cyklu, za który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera

W 1989 roku wyruszył do Libii na swoje pierwsze zagraniczne zlecenie. Od tamtej pory udokumentował szereg wydarzeń, w tym pogrzeb ajatollaha Chomeiniego w Iranie, zmiany w Europie Wschodniej i na Bałkanach, wojny w Chorwacji, Bośni i Kosowie, Czeczenii, Sierra Leone, Somalia, Afganistan, Liban, pierwszą i drugą wojnę w Zatoce Perskiej w Iraku, arabską wiosnę w Egipcie, Libii i Tunezji, wojnę domową na Ukrainie czy grecki kryzys finansowy.

fot. Yannis Behrakis (Thomson Reuters), zdjęcie z cyklu, za który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera

W 2000 roku, podczas wojny domowej w Sierra Leone, Yannis Behrakis, Kurt Schork, Mark Chisholm i Miguel Gil Moreno, dostali się w zasadzkę, z której wyszli cało jedynie Behrakis oraz Chisholm. Przeżyli, ponieważ udało im się doczołgać do pobliskiej dżungli, w której ukrywali się przez kilka godzin. W zasadzce zginął Schork, jeden z najbliższych przyjaciół Behrakisa. To wydarzenie trwale zmieniło greckiego fotografa. - Wspomnienie Schorka pomogło mi „powrócić“ do tego, co uważam za apoteozę fotoreportażu: fotografii wojennej.

fot. Yannis Behrakis (Thomson Reuters), zdjęcie z cyklu, za który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera

W 2015 roku Behrakis, wspólnie z innymi fotografami Reutersa, udokumentował również kryzys związany z uchodźcami. To właśnie za te zdjęcia w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera w kategorii Breaking News. Jurorzy przyznali wyróżnienie za „kompletne i wnikliwe fotografie, które przedstawiają uchodźców przedostających się do nieznanych miejsc“.

- Jego obrazy są ikoniczne. Niektóre są same w sobie dziełami sztuki. Ale to właśnie jego empatia uczyniła go wielkim fotoreporterem - podkreśliła Dina Kyriakidou Contini, redaktorka The Reuters USA.

Yannis Behrakis po długotrwałej walce z rakiem zmarł 2 marca 2019 roku. Fotograf miał 58 lat.

zdjęcie główne: fot. Enric Folgosa Marti (październik 2016) / Reuters

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Monza AirCross 2, Mini-S I Slypod - rozwiązania dla entuzjastów filmowania
19 Kwi 2019
AirCross 2, gimbal do lustrzanek i bezlusterkowców, Mini-S, stabilizator do smartfonów i Slypod, zmotoryzowany monopod - oto trzy nowości firmy Gudsen, które poszerzają ofertę linii Moza.
0
Fotograficzna Publikacja Roku 2019 czeka na zgłoszenia
19 Kwi 2019
Trwa nabór do siódmej edycji konkursu na Fotograficzną Publikację Roku. Swoje propozycje tytułów, w których fotografia zajmuje centralne miejsce, możecie nadsyłać do 15 maja.
0
PHOTO-MATCH - rusza nabór do przeglądu portfolio w ramach Fotofestiwalu
19 Kwi 2019
To nietypowa, wciąż udoskonalana formuła przeglądu. Kładziemy w niej nacisk na networking, publiczne wystąpienia oraz równą rolę kuratorów i artystów” - mówią organizatorzy. Zgłoszenia do 17 maja.
0
Tokina FíRIN 100 mm f/2.8 FE AF Macro - do makro i do portretu. Niedroga alternatywa dla obiektywu Sony
19 Kwi 2019
Użytkownicy systemu Sony E mają powód do radości. Ofertę obiektywów wzbogacił właśnie wyjątkowo ciekawy i stosunkowo niedrogi obiektyw z linii FiRIN, który zachwycić ma zarówno portrecistów, jak i miłośników makro.
0