Nie żyje Yannis Behrakis - grecki fotograf, laureat Pulitzera i członek agencji Reuters

0
Michał Chrzanowski
4 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

W wieku 58 lat zmarł Yannis Behrakis - uznany grecki fotoreporter, członek agencji Reuters, który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera w kategorii Breaking News.

- Moją misją jest opowiedzenie Ci historii, a potem sam zdecydujesz, co chcesz zrobić. Moją misją jest upewnienie się, że nikt nie może powiedzieć: „Nie wiedziałem“ - zaznaczył w jednym z wywiadów Yannis Behrakis.

Urodził się w 1960 roku w Atenach w Grecji. Behrakis szybko odnalazł pasję, która potem stała się jego sposobem na życie. Studiował fotografię w Atenach School of Arts and Technology. Następnie przez dwa lata pracował jako studyjny fotograf. Jednak to zamiłowanie do przygody oraz dokumentowania rzeczywistości sprawiły, że w 1987 roku nawiązał współpracę ze słynną agencją Reuters. Rok później, w 1988 rok został już jej etatowym fotografem w oddziale w Atenach.

fot. Yannis Behrakis (Thomson Reuters), zdjęcie z cyklu, za który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera

W 1989 roku wyruszył do Libii na swoje pierwsze zagraniczne zlecenie. Od tamtej pory udokumentował szereg wydarzeń, w tym pogrzeb ajatollaha Chomeiniego w Iranie, zmiany w Europie Wschodniej i na Bałkanach, wojny w Chorwacji, Bośni i Kosowie, Czeczenii, Sierra Leone, Somalia, Afganistan, Liban, pierwszą i drugą wojnę w Zatoce Perskiej w Iraku, arabską wiosnę w Egipcie, Libii i Tunezji, wojnę domową na Ukrainie czy grecki kryzys finansowy.

fot. Yannis Behrakis (Thomson Reuters), zdjęcie z cyklu, za który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera

W 2000 roku, podczas wojny domowej w Sierra Leone, Yannis Behrakis, Kurt Schork, Mark Chisholm i Miguel Gil Moreno, dostali się w zasadzkę, z której wyszli cało jedynie Behrakis oraz Chisholm. Przeżyli, ponieważ udało im się doczołgać do pobliskiej dżungli, w której ukrywali się przez kilka godzin. W zasadzce zginął Schork, jeden z najbliższych przyjaciół Behrakisa. To wydarzenie trwale zmieniło greckiego fotografa. - Wspomnienie Schorka pomogło mi „powrócić“ do tego, co uważam za apoteozę fotoreportażu: fotografii wojennej.

fot. Yannis Behrakis (Thomson Reuters), zdjęcie z cyklu, za który w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera

W 2015 roku Behrakis, wspólnie z innymi fotografami Reutersa, udokumentował również kryzys związany z uchodźcami. To właśnie za te zdjęcia w 2016 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera w kategorii Breaking News. Jurorzy przyznali wyróżnienie za „kompletne i wnikliwe fotografie, które przedstawiają uchodźców przedostających się do nieznanych miejsc“.

- Jego obrazy są ikoniczne. Niektóre są same w sobie dziełami sztuki. Ale to właśnie jego empatia uczyniła go wielkim fotoreporterem - podkreśliła Dina Kyriakidou Contini, redaktorka The Reuters USA.

Yannis Behrakis po długotrwałej walce z rakiem zmarł 2 marca 2019 roku. Fotograf miał 58 lat.

zdjęcie główne: fot. Enric Folgosa Marti (październik 2016) / Reuters

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Paolo Roversi autorem kalendarza Pirelli na rok 2020. Zobaczcie zdjęcia zza kulis produkcji
Paolo Roversi autorem kalendarza Pirelli na rok 2020. Zobaczcie zdjęcia zza kulis produkcji
„Miłość ma wiele twarzy, ale tylko jedno imię” - takim hasłem reklamowana jest nadchodząca produkcja Pirelli, za której sterami stanął w tym roku uznany włoski...
9
1
Przenieś się w czasie i zobacz, jak legendarny Edward Weston pracował nad zdjęciami
Przenieś się w czasie i zobacz, jak legendarny Edward Weston pracował nad zdjęciami
Chcesz zobaczyć gdzie i w jaki sposób pracował oraz wywoływał zdjęcia Edward Weston? Ten film to prawdziwa podróż w czasie do magicznego świata jednej z ikon światowej...
40
0
Zobacz, jak Photoshop wyglądał w 1988 roku
Zobacz, jak Photoshop wyglądał w 1988 roku
W czasach gdy do świata postprodukcji wkrada się “sztuczna inteligencja” łatwo zapomnieć jak wyglądały początki komputerowej obróbki grafiki. Ten film zabierze was w...
22
2