Nie żyje Ren Hang, jeden z najbardziej kontrowersyjnych chińskich fotografów

1
Michał Chrzanowski
28 Luty 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Jego prace niejednokrotnie szokowały i rodziły pytania związane z ludzką cielesnością. W wieku 29 lat zmarł Ren Hang - jeden z najbardziej wpływowych fotografów młodego pokolenia.

Przez wielu uważany za wielki fotograficzny talent, inni uważali go za zwykłego prowokatora. Jednak jedno jest pewne - obok prac Ren Hanga nie dało się przejść obojętnie. Jego wywrotowe fotografie, które kipiały nagością i szokowały widza przyniosły mu światową sławę. Został okrzyknięty jednym z największych fotografów naszych czasów.

Przyczyny i okoliczności śmierci Ren Hanga nie zostały ujawnione. Od dłuższego czasu młody fotograf zmagał się z depresją, o czym kilkukrotnie informował za pośrednictwem swojej strony i jednego z portali społecznościowych. „Każdego roku ma takie samo życzenie: umrzeć przedwcześnie“ - brzmiał jeden z jego ostatnich wpisów.

Ren Hang urodził się w 1987 roku w Jilin - jednej z północnych chińskich prowincji. Zmarł w lutym 2017 roku. Miał 29 lat.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
W wieku 94 lat odszedł fotograf Robert Frank, którego ikoniczna publikacja “The Americans” na zawsze zmieniła krajobraz fotograficznego dokumentu.
410
0