Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Donna Ferrato o wadze fotografii

0

Autor: Michał Chrzanowski

31 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

"Chcę być zabrana na samą krawędź ludzkiej egzystencji" - mówi Donna Ferrato, kolejny gość zaproszony do cotygodniowej serii „First Take" przygotowanej przez TIME.

First Take to seria krótkich cotygodniowych filmów o sztuce i rzemiośle fotografii, które zabierają widza za obiektyw. W czasach, gdy rejestrowanie i publikowanie obrazów stało się tak popularne potrzebne są rady i wskazówki, których mogą udzielić największe osobistości ze świata fotografii.

Do kolejnego odcinka została zaproszona Donna Ferrato - nowojorska fotografka i znana aktywistka. Jej zdjęcia ukazują głównie problemy społeczne, w tym przemoc domową i znęcanie się nad kobietami. W którtkim filmie przygotowanym przez TIME opowiada o swojej pracy i o tym dlaczego pragnie, by widzowie "troszczyli się" o botaterów jej zdjęć.

Donna Ferrato doskonale pamięta moment, w którym wykonała jedno ze swoich bardziej rozpoznawalnych zdjęć. "W pokoju była niewyobrażalna ciemność. O dziewiątej rano przyjechałam tam razem z policją. To co zobaczyłam to było istne piekło" - mówi fotografka. Ferrato nie chce tworzyć fikcji. Na swoich zdjęciach pragnie pokazywać rzeczywisitość - nawet, gdy ta jest bardzo bolesna.

„Najlepsze fotografie dają nam możliwość połączenia się ze światem. Zmuszają do szybkiej autorefleksji i kwestionowania otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego też wszyscy fotografowie zaproszeni do „First Take” mają jedną cechę wspólną – obsesję na punkcie odnalezienia piękna w nieporządku życia” – powiedzieli pomysłodawcy serii.

Filmy do First Take powstają pod nadzorem redaktorów TIME. Więcej informacji znajdziecie na stronie time.com.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
Nie przestajemy celebrować 100. urodzin Helmuta Newtona. Zebraliśmy sześć kultowych zdjęć Mistrza, by z ich perspektywy spojrzeć na jego życie i twórczość.
32
0
Helmut Newton - 100 lat prowokacji
Helmut Newton - 100 lat prowokacji
31 października świętowałby setne urodziny. W CSW w Toruniu możemy już oglądać ponad 200 jego zdjęć. W listopadzie polską premierę będzie miał poświęcony mu film „Piękno i Bestia”. Czy może być...
82
0
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?
14
1