Donna Ferrato o wadze fotografii

0
Michał Chrzanowski
31 Październik 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

"Chcę być zabrana na samą krawędź ludzkiej egzystencji" - mówi Donna Ferrato, kolejny gość zaproszony do cotygodniowej serii „First Take" przygotowanej przez TIME.

First Take to seria krótkich cotygodniowych filmów o sztuce i rzemiośle fotografii, które zabierają widza za obiektyw. W czasach, gdy rejestrowanie i publikowanie obrazów stało się tak popularne potrzebne są rady i wskazówki, których mogą udzielić największe osobistości ze świata fotografii.

Do kolejnego odcinka została zaproszona Donna Ferrato - nowojorska fotografka i znana aktywistka. Jej zdjęcia ukazują głównie problemy społeczne, w tym przemoc domową i znęcanie się nad kobietami. W którtkim filmie przygotowanym przez TIME opowiada o swojej pracy i o tym dlaczego pragnie, by widzowie "troszczyli się" o botaterów jej zdjęć.

Donna Ferrato doskonale pamięta moment, w którym wykonała jedno ze swoich bardziej rozpoznawalnych zdjęć. "W pokoju była niewyobrażalna ciemność. O dziewiątej rano przyjechałam tam razem z policją. To co zobaczyłam to było istne piekło" - mówi fotografka. Ferrato nie chce tworzyć fikcji. Na swoich zdjęciach pragnie pokazywać rzeczywisitość - nawet, gdy ta jest bardzo bolesna.

„Najlepsze fotografie dają nam możliwość połączenia się ze światem. Zmuszają do szybkiej autorefleksji i kwestionowania otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego też wszyscy fotografowie zaproszeni do „First Take” mają jedną cechę wspólną – obsesję na punkcie odnalezienia piękna w nieporządku życia” – powiedzieli pomysłodawcy serii.

Filmy do First Take powstają pod nadzorem redaktorów TIME. Więcej informacji znajdziecie na stronie time.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
W wieku 94 lat odszedł fotograf Robert Frank, którego ikoniczna publikacja “The Americans” na zawsze zmieniła krajobraz fotograficznego dokumentu.
410
0