Poznajcie Dilisha Parekha, właściciela największej na świecie kolekcji aparatów

Poznajcie Dilisha Parekha, właściciela największej na świecie kolekcji aparatów

Wszyscy lubimy stare aparaty, dla niektórych stają się one jednak całym życiem. Poznajcie Dilisha Parekha, który w swojej kolekcji ma ich ponad 4500.

Co pewien czas słyszymy o aukcjach całych kolekcji aparatów, które pozwoliłyby nam na stworzenie własnego fotograficznego muzeum. Jednak nawet wydając setki tysięcy dolarów na sprzęt trudno byłoby nam dorównać Dilishowi Parekhowi, w którego posiadaniu znajduje się ponad 4500 aparatów, a liczba ta stale rośnie, sprawiając, że kolejne lata z rzędu wymieniany jest w Księdze Rekordów Guinessa jako właściciel największej na świecie kolekcji sprzętu fotograficznego. Jego sylwetkę przybliża nam krótki dokument “The Light Collector”, autorstwa Dheerankura Upasaka.

Aparaty Parekh zaczął kolekcjonować już w latach 70, gdy otrzymywał je w prezencie od swojego wujka. Jak sam mówi, za aparat nigdy zapłacił więcej niż 15 dolarów. Warto przy tym wspomnieć, że w jego posiadaniu znajduje się między innymi Leica 250 Reportrer, która wyceniana jest na bagatela 80 tys. dolarów. Długo sam zapewne nie zdawał sobie jednak sprawy z wartości aparatu.

 

- W czasach, gdy zaczynaliśmy zbierać aparaty nie było internetu. Nikt nie znał więc ich dokładnej, rzeczywistej wartości, włączając w to również mnie. - komentuje. Aparaty kupował zaś “na kilogramy” odwiedzając z rana lokalne targowiska kilkoma torbami w zanadrzu.

W jego kolekcji znajdują się aparaty wyprodukowane w latach 1880-1960, w tym liczne limitowane edycje, a nawet kamery szpiegowskie. - Pobicie mojego rekordu nie jest rzeczą niemożliwą, ale nawet gdybyś codziennie kupował jeden aparat, zajęłoby ci to 12 lat. W tym czasie moja kolekcja na pewno się jeszcze rozrośnie. - dodaje ze śmiechem.

Jak mówi, aparaty są dla niego całym jego życiem i nigdy nie zamierza sprzedać swojej kolekcji, choć zapewne zyskałby na tym małą fortunę. Pozostaje tylko pytanie, po co komu tyle aparatów, jeśli się nimi nie fotografuje?

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony prezentuje nowe rozwiązania dla filmowców
16 Lip 2019
Dzisiejsza premiera A7R IV nie była jedyną nowością, którą zaserwowało nam Sony. Producent zaprezentował także akcesoria, które powinny zainteresować filmowców i vlogerów - cyfrowy mikrofon ECM-B1M oraz adapter XLR-KM3.
0
Sony A7R IV - 60-megapikselowy potwór wyznacza nowy rekord w świecie pełnej klatki
16 Lip 2019
Sony wyprzedza konkurencję o dwie długości. Najnowszy bezlusterkowiec producenta oferuje największą jak do tej pory rozdzielczość wśród aparatów pełnoklatkowych, a do tego sprawdzić ma się również jako aparat do fotografowania sportu.
2
Aperture Adapter Mount Format - nowy pomysł na filtry w aparatach bezlusterkowych
16 Lip 2019
Męczy was ciągłe żonglowanie filtrami? Coś dla was ma Aurora Aperture. Niestety jest pewien haczyk.
0
Jan Małachowski - poznaj historię zapomnianego fotografa Tatr
16 Lip 2019
Dowiedz się o życiu i twórczości Jana Małachowskiego - jednego z pionierów tatrzańskiej fotografii początku XX wieku - oraz zobacz jego wyjątkowe zdjęcia na wystawie w Muzeum Ziemi Warszawie.
0