Poznaliśmy finalistów konkursu otwartego Sony World Photography Awards 2024

Ogłoszono zwycięzców kategorii i zdobywców wyróżnień w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024. Wyróżniono aż 6 Polaków.

Autor: Redakcja Fotopolis

12 Marzec 2024
Artykuł na: 6-9 minut

World Photography Organisation ogłosiła zwycięzców kategorii i zdobywców wyróżnień w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024, w którym nagradzane były najlepsze pojedyncze zdjęcia z całego świata zrobione w 2023 r.

Na konkurs Sony World Photography Awards 2024 napłynęło łącznie ponad 395 tysięcy fotografii z przeszło 220 krajów i terytoriów. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony i będą współzawodniczyć o prestiżowy tytuł Fotografa Roku w konkursie otwartym oraz nagrodę w wysokości 5000 dolarów USA.

Zwycięzca konkursu otwartego zostanie ogłoszony podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbędzie się 18 kwietnia w Londynie. Wybrane zdjęcia zwycięzców i zdobywców wyróżnień będą prezentowane od 19 kwietnia do 6 maja 2024 r. na wystawie Sony World Photography Awards w londyńskim Somerset House, a następnie w innych lokalizacjach.

Zwycięzcy kategorii Open konkursu SWPA 2024

ARCHITEKTURA

Ana Skobe (Słowenia) za zdjęcie Falling Out of Time (Wyjście poza czas), przedstawiające latarnię morską na tle czystego nieba o zmierzchu. Elegancka, geometryczna forma budowli kontrastuje z nadmorskim krajobrazem i samotną postacią.

fot. Ana Skobe
Finalistka w kategorii Architektura w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024

KREATYWNOŚĆ

Rob Blanken (Holandia) za makrofotografię przedstawiającą kryształy aminokwasów B-alaniny, L‑glutaminy i glicyny. Zdjęcie ukazuje niezwykłe kolory i faktury tych złożonych struktur.

fot. Rob Blanken
Finalista w kategorii Kreatywność w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024

KRAJOBRAZ

Liam Man (Wielka Brytania) za zdjęcie Moonrise Sprites over Storr (Wschód księżyca nad Storr), na którym autor uchwycił pierwsze chwile wschodu księżyca i światła kilku dronów nad wzgórzem Old Man of Storr na szkockiej wyspie Skye. Fotografia powstała w czasie zamieci, na moment przed tym, jak światło księżyca stało się zbyt się zbyt jasne.

fot. Liam Man
Finalista w kategorii Krajobraz w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024

STYL ŻYCIA

Alvin Kamau (Kenia) za zdjęcie Twende Ziwani (Chodźmy nad jezioro). Studyjna praca, inspirowana fotografią modową, przedstawia pozującego modela, która spogląda poza kadr.

fot. Alvin Kamau
Finalista w kategorii Styl życia w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024

RUCH

Samuel Andersen (Norwegia) za zdjęcie Rider Getting Down and Dirty (Rowerem w błoto) — dynamiczne ujęcie rowerzysty górskiego, który pokonuje błotnistą część trasy na Mistrzostwach Norwegii w Hafjell Bike Park, chlapiąc na obiektyw aparatu.

fot. Samuel Andersen
Finalista w kategorii Ruch w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024

ŚWIAT NATURY I DZIKA PRZYRODA

Ian Ford (Wielka Brytania) za zdjęcie Caiman Crunch (Schrupać kajmana). Ten poruszający obraz przedstawia jaguara chwytającego kajmana na brzegu rzeki. Fotograf podążał za jaguarem tropiącym swoją zdobycz i dokładnie uchwycił moment ataku.

fot. Ian Ford
Finalista w kategorii Świat natury i dzika przyroda w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024

PRZEDMIOT

​Toni Rinaldo (Indonezja) za zdjęcie Coalition (Koalicja) — misternie skomponowaną fotografię dwóch krzeseł w poczekalni. Autor opisuje, w jaki sposób różne kolory krzeseł przywodzą na myśl więź między różnymi kulturami, jakie współistnieją w indonezyjskim społeczeństwie.

fot. ​Toni Rinaldo
Finalista w kategorii Przedmiot w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024

PORTRET

Michelle Sank (Wielka Brytania) za zdjęcie Zenande, Sinawe, Zinathi and Buhle at Sea Point Pavilion, Cape Town (Zenande, Sinawe, Zinathi i Buhle na basenie Sea Point Pavilion w Kapsztadzie), przedstawiające grupę nastolatków spędzających dzień na basenie. Autorka analizuje zmiany, jakie zaszły w mieście po upadku apartheidu, i rozważa, jak obecnie kultywuje się różnorodność kulturową i społeczną.

fot. Michelle Sank
Finalistka w kategorii Portret w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024

FOTOGRAFIA ULICZNA

Callie Eh (Malezja) za zdjęcie The Hand (Ręka) z uchwyconą ulotną chwilą z procesji weselnej w mieście Bhaktapur w Nepalu. Pan młody jest niemal całkowicie ukryty — widać jedynie jego rękę, którą macha przez okno przejeżdżającego samochodu.

fot. Callie Eh
Finalistka w kategorii Fotografia uliczna w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024

PODRÓŻ

​Yan Li (Chiny kontynentalne) za zdjęcie Between Calm and Catastrophe (Między spokojem a katastrofą) przedstawiające kontrast między spokojną, pływającą wioską przy brzegu jeziora Titicaca a zbliżającym się do niej groźnym pożarem dzikich terenów.

fot. Yan Li
Finalista w kategorii Podróż w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024

18 kwietnia poznamy zwycięzców SWPA 2024

Jurorem tegorocznego konkursu otwartego był Daniel Blochwitz, kurator festiwalu fotograficznego w Lenzburgu (Szwajcaria).

Zwycięzcy konkursów studenckiego, młodzieżowego, otwartego i profesjonalnego Sony World Photography Awards 2024 zostaną ogłoszeni 18 kwietnia 2024 r. Ich prace znajdą się na wystawie w londyńskim Somerset House, która potrwa od 19 kwietnia do 6 maja 2024 r. Więcej informacji o zwycięzcach i zdobywcach wyróżnień można znaleźć pod adresem www.worldphoto.org

Polacy wyróżnienie w Konkursie Otwartym 2024

Na liście nominowanych do głównej nagrody nie ma niestety naszych rodaków, ale aż 6 polskich nazwisk znalazło się wśród osób wyróżnionych. Oto oni!

fot. Marcin Zając
Wyróżnienie w kategorii Krajobraz w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024
Dziwna iglica wystaje z jałowego krajobrazu Utah Badlands, kąpiąc się w złotym świetle zachodzącego słońca. Wysoki na 25 metrów, jego nieziemski wygląd bardziej przypomina film Gwiezdne Wojny niż cokolwiek, co można by zobaczyć na Ziemi.

fot. Ryszard Zembrzuski
Wyróżnienie w kategorii Ruch w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024
Chłopcy skaczący ze skały do oceanu w pobliżu murów obronnych kolonialnej fortyfikacji na Sri Lance.

fot. Amadeusz Świerk
Wyróżnienie w kategorii Portret w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024
Jegor (14) i Antonina (10) Rozow ze Stepnohirska, wioski położonej w pobliżu południowej linii frontu kontrofensywy w Zaporożu na Ukrainie. Zostali zmuszeni do opuszczenia swojego domu z powodu działań wojennych i obecnie mieszkają w ośrodku dla uchodźców wewnętrznych w Zaporożu, w którym mieszka około 60 rodzin.

fot. Maciej Wróblewski
Wyróżnienie w kategorii Kreatywność w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024
Zakrzówek w Krakowie to stary kamieniołom otoczony parkiem narodowym. Zimą baseny są wykorzystywane do morsowania.

fot. Daria Pietrasiewicz
Wyróżnienie w kategorii Przedmiot w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024
To studium zagłębia się we wdzięczne falowanie blaszek grzybów, zestawione ze skomplikowanym tłem naturalnej struktury drewna.

fot. Aleksandra Garbarczyk
Wyróżnienie w kategorii Przedmiot w konkursie otwartym Sony World Photography Awards 2024
W tej kompozycji chciałam podkreślić piękno kształtu i koloru posiadane przez obiekty organiczne, których niekoniecznie zauważamy w codziennym życiu.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26
Powiązane artykuły