IPA 2020 - Polacy na podium prestiżowego konkursu fotograficznego

International Photography Awards to jeden z najbardziej przekrojowych konkursów fotograficznych na świecie. Wśród nagrodzonych znalazło się w tym roku wielu Polaków. Zobaczcie zwycięskie zdjęcia z tegorocznej edycji.

Autor: Maciej Luśtyk

6 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany przez Lucie Foundation International Photography Awards to jeden z największych konkursów fotograficznych na świecie. Co roku prace nagradzane są w kilkunastu kategoriach profesjonalnych i amatorskich, gdzie fotografowie walczą o nagrody o łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

W tym roku na konkurs nadesłano ponad 13 tys. Zgłoszeń ze 120 krajów świata. Spośród nich wybrano 13 zwycięzców sekcji profesjonalnej i tylu samo zwyciezców sekcji amatorskiej. Oprócz tego w każdej z kategorii konkursowych wyróżniono 3 najlepsze kadry lub serie zdjęć.

Finaliści sekcji profesjonalnej i amatorskiej

Zobacz wszystkie zdjęcia (26)

- W tych wyjątkowych czasach, tegoroczne zgłoszenia odzwierciedlają największe przeciwności, z jakimi musi się zmierzyć nasze pokolenie, wśród których znalazła się oczywiście pandemia, będąca jednym z niewielu wydarzeń, które dotknęły praktycznie wszystkich mieszkańców planety.  Widzimy tu fotografię w swojej najlepsze formie. Nieważne czy dotyczy ona wirusa czy powstania świata przeciwko nierównościom - zdjęcia z tegorocznej edycji zapierają dech. Śmiało mogę powiedzieć, że są to jedne z najlepszych zdjęć jakie widziałem w ciągu kilkudziesięciu lat. - mówi Hoseein Farmai, założyciel i przewodniczący IPA.

Nagrodzone zdjęcia Polaków

Miło nam poinformować, ze wśród nagrodzonych znalazło kilkunastu fotografów z Polski, z których aż 8 zajęło pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach. Wśród rodzimych fotografów największe triumfy święci Iwona Podlasińska, która za swoje kinografiki uznana została Fotografką Roku w kategorii Still in Motion / Video i która wraz z 13 innymi finalistami sekcji profesjonalnej powalczy o nagrodę główną i tytuł International Photographer of the Year.

fot. Iwona Podlasińska, "The Journey to The Land of Dreams", Fotograf Roku w kat. Still in Motion / Video / International Photography Awards 2020

Oprócz niej, w polskiej reprezentacji na podium znaleźli się: Jacek Patora (1. Miejsce w kat. Architecture / Bridges), Małgorzata Fober (1. Miejsce w kat. Advertising / Brands Campaigns), Mateusz Żurowski (1. Miejsce w kat. Analog: Other), Szymon Brodziak (1. Miejsce w kat. Special: Smartphone Photography), Roman Kalinowski (1. Miejsce w kat. Sports: Other, 3. Miejsce w kat. Event: Concert), Titus Popławski (1. i 2. Miejsce w kat. Analog: Portrait), Dawid Galiński (2. Miejsce w kat. Newborn: Baby), Daria Halak (2. Miejsce w kat. Book: People), Dorota Górecka (2. Miejsce w kat. Fine Art: Nudes), Grzegorz Tatar (2. Miejsce w kat. Architecture: Buildings), Mateusz Górny (2. Miejsce w kat. Architecture: Industrial), Małgorzata Szura Piwnik (2. Miejsce w kat. Analog: Landscape), Alena Kakhanovich (3. Miejsce w kat. Analog: Portrait), Dominika Koszowska (3. miejsce w kat. Editorial: Personality i Special: Smartphone Photography) i Wioletta Sedlak (3. Miejsce w kat. Sports: Competitions). Do tego dwie pierwsze nagrody w kategoriach poświęconych photobookom zdobyło polskie wydawnictwo Blow Up Press za książki Iliasa Georgiadisa „Over.State” i Luca Desienna „My Dearest Javanese Concubine”. Ich zdjęcia możecie obejrzeć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

Głównego zwycięzce konkursu poznamy podczas wydarzenia online, które ma być transmitowane w nadchodzących tygodniach. Wszystkich czytelników zapraszamy z kolei do obejrzenia pełnej galerii nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć na stronie konkursu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem photoawards.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Czy na pewno potrzebujesz aparatu? Polacy wśród zwycięzców Mobile Photography Awards 2022
Czy na pewno potrzebujesz aparatu? Polacy wśród zwycięzców Mobile Photography Awards 2022
Powiedzenie, że najlepszy aparat, to ten, który mamy zawsze przy sobie z roku na rok staje się coraz prawdziwsze. Zobaczcie zdjęcia tegorocznych finalistów...
32
Sony World Photography Awards 2023 - najlepsze zdjęcia pojedyncze. Polacy wśród wyróżnionych
Sony World Photography Awards 2023 - najlepsze zdjęcia pojedyncze. Polacy wśród wyróżnionych
Za nami kolejny etap konkursu SWPA 2023. Oto zwycięzcy kategorii Open. Choć w tym roku nie załapaliśmy się na podium, wyróżnienia w poszczególnych kategoriach...
24
Portrait of Humanity 2023 - w 30 zdjęć dookoła ludzkości
Portrait of Humanity 2023 - w 30 zdjęć dookoła ludzkości
Poznaliśmy wyniki jednego z najciekawszych konkursów fotograficznych na świecie. Galeria finałowa Portrait of Humanity Vol. 5 to jak zwykle ujmujący portret ludzkości...
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)