IPA 2020 - Polacy na podium prestiżowego konkursu fotograficznego

International Photography Awards to jeden z najbardziej przekrojowych konkursów fotograficznych na świecie. Wśród nagrodzonych znalazło się w tym roku wielu Polaków. Zobaczcie zwycięskie zdjęcia z tegorocznej edycji.

Autor: Maciej Luśtyk

6 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany przez Lucie Foundation International Photography Awards to jeden z największych konkursów fotograficznych na świecie. Co roku prace nagradzane są w kilkunastu kategoriach profesjonalnych i amatorskich, gdzie fotografowie walczą o nagrody o łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

W tym roku na konkurs nadesłano ponad 13 tys. Zgłoszeń ze 120 krajów świata. Spośród nich wybrano 13 zwycięzców sekcji profesjonalnej i tylu samo zwyciezców sekcji amatorskiej. Oprócz tego w każdej z kategorii konkursowych wyróżniono 3 najlepsze kadry lub serie zdjęć.

Finaliści sekcji profesjonalnej i amatorskiej

Zobacz wszystkie zdjęcia (26)

- W tych wyjątkowych czasach, tegoroczne zgłoszenia odzwierciedlają największe przeciwności, z jakimi musi się zmierzyć nasze pokolenie, wśród których znalazła się oczywiście pandemia, będąca jednym z niewielu wydarzeń, które dotknęły praktycznie wszystkich mieszkańców planety.  Widzimy tu fotografię w swojej najlepsze formie. Nieważne czy dotyczy ona wirusa czy powstania świata przeciwko nierównościom - zdjęcia z tegorocznej edycji zapierają dech. Śmiało mogę powiedzieć, że są to jedne z najlepszych zdjęć jakie widziałem w ciągu kilkudziesięciu lat. - mówi Hoseein Farmai, założyciel i przewodniczący IPA.

Nagrodzone zdjęcia Polaków

Miło nam poinformować, ze wśród nagrodzonych znalazło kilkunastu fotografów z Polski, z których aż 8 zajęło pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach. Wśród rodzimych fotografów największe triumfy święci Iwona Podlasińska, która za swoje kinografiki uznana została Fotografką Roku w kategorii Still in Motion / Video i która wraz z 13 innymi finalistami sekcji profesjonalnej powalczy o nagrodę główną i tytuł International Photographer of the Year.

fot. Iwona Podlasińska, "The Journey to The Land of Dreams", Fotograf Roku w kat. Still in Motion / Video / International Photography Awards 2020

Oprócz niej, w polskiej reprezentacji na podium znaleźli się: Jacek Patora (1. Miejsce w kat. Architecture / Bridges), Małgorzata Fober (1. Miejsce w kat. Advertising / Brands Campaigns), Mateusz Żurowski (1. Miejsce w kat. Analog: Other), Szymon Brodziak (1. Miejsce w kat. Special: Smartphone Photography), Roman Kalinowski (1. Miejsce w kat. Sports: Other, 3. Miejsce w kat. Event: Concert), Titus Popławski (1. i 2. Miejsce w kat. Analog: Portrait), Dawid Galiński (2. Miejsce w kat. Newborn: Baby), Daria Halak (2. Miejsce w kat. Book: People), Dorota Górecka (2. Miejsce w kat. Fine Art: Nudes), Grzegorz Tatar (2. Miejsce w kat. Architecture: Buildings), Mateusz Górny (2. Miejsce w kat. Architecture: Industrial), Małgorzata Szura Piwnik (2. Miejsce w kat. Analog: Landscape), Alena Kakhanovich (3. Miejsce w kat. Analog: Portrait), Dominika Koszowska (3. miejsce w kat. Editorial: Personality i Special: Smartphone Photography) i Wioletta Sedlak (3. Miejsce w kat. Sports: Competitions). Do tego dwie pierwsze nagrody w kategoriach poświęconych photobookom zdobyło polskie wydawnictwo Blow Up Press za książki Iliasa Georgiadisa „Over.State” i Luca Desienna „My Dearest Javanese Concubine”. Ich zdjęcia możecie obejrzeć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

Głównego zwycięzce konkursu poznamy podczas wydarzenia online, które ma być transmitowane w nadchodzących tygodniach. Wszystkich czytelników zapraszamy z kolei do obejrzenia pełnej galerii nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć na stronie konkursu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem photoawards.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Sony World Photography Awards 2024 - Juliette Pavy fotografką roku
Za nami gala finałowa konkursu SWPA 2024. Główną nagrodę otrzymała Juliette Pavy, której projekt dokumentalny bada skutki kampanii przymusowej sterylizacji grenlandzkich kobiet w XX...
24
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
World Press Photo 2024 rozstrzygnięte - oto zdjęcie, reportaż i projekty dokumentalne roku
Poznaliśmy laureatów największego konkursu fotografii prasowej na świecie. W tym roku główną nagrodę zdobył Mohammed Salem za przejmujące zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie...
31
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Prowincja jest wielowymiarowa: zabawna, piękna, a czasem zwyczajnie paskudna - Marcin Urbanowicz
Po paru latach podróży, podczas których przemierzył tysiące kilometrów i sfotografował około 500 prowincjonalnych miejscowości, Marcin Urbanowicz kończy swoją prace nad książką fotograficzną...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)