IPA 2020 - Polacy na podium prestiżowego konkursu fotograficznego

International Photography Awards to jeden z najbardziej przekrojowych konkursów fotograficznych na świecie. Wśród nagrodzonych znalazło się w tym roku wielu Polaków. Zobaczcie zwycięskie zdjęcia z tegorocznej edycji.

Autor: Maciej Luśtyk

6 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany przez Lucie Foundation International Photography Awards to jeden z największych konkursów fotograficznych na świecie. Co roku prace nagradzane są w kilkunastu kategoriach profesjonalnych i amatorskich, gdzie fotografowie walczą o nagrody o łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

W tym roku na konkurs nadesłano ponad 13 tys. Zgłoszeń ze 120 krajów świata. Spośród nich wybrano 13 zwycięzców sekcji profesjonalnej i tylu samo zwyciezców sekcji amatorskiej. Oprócz tego w każdej z kategorii konkursowych wyróżniono 3 najlepsze kadry lub serie zdjęć.

Finaliści sekcji profesjonalnej i amatorskiej

Zobacz wszystkie zdjęcia (26)

- W tych wyjątkowych czasach, tegoroczne zgłoszenia odzwierciedlają największe przeciwności, z jakimi musi się zmierzyć nasze pokolenie, wśród których znalazła się oczywiście pandemia, będąca jednym z niewielu wydarzeń, które dotknęły praktycznie wszystkich mieszkańców planety.  Widzimy tu fotografię w swojej najlepsze formie. Nieważne czy dotyczy ona wirusa czy powstania świata przeciwko nierównościom - zdjęcia z tegorocznej edycji zapierają dech. Śmiało mogę powiedzieć, że są to jedne z najlepszych zdjęć jakie widziałem w ciągu kilkudziesięciu lat. - mówi Hoseein Farmai, założyciel i przewodniczący IPA.

Nagrodzone zdjęcia Polaków

Miło nam poinformować, ze wśród nagrodzonych znalazło kilkunastu fotografów z Polski, z których aż 8 zajęło pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach. Wśród rodzimych fotografów największe triumfy święci Iwona Podlasińska, która za swoje kinografiki uznana została Fotografką Roku w kategorii Still in Motion / Video i która wraz z 13 innymi finalistami sekcji profesjonalnej powalczy o nagrodę główną i tytuł International Photographer of the Year.

fot. Iwona Podlasińska, "The Journey to The Land of Dreams", Fotograf Roku w kat. Still in Motion / Video / International Photography Awards 2020

Oprócz niej, w polskiej reprezentacji na podium znaleźli się: Jacek Patora (1. Miejsce w kat. Architecture / Bridges), Małgorzata Fober (1. Miejsce w kat. Advertising / Brands Campaigns), Mateusz Żurowski (1. Miejsce w kat. Analog: Other), Szymon Brodziak (1. Miejsce w kat. Special: Smartphone Photography), Roman Kalinowski (1. Miejsce w kat. Sports: Other, 3. Miejsce w kat. Event: Concert), Titus Popławski (1. i 2. Miejsce w kat. Analog: Portrait), Dawid Galiński (2. Miejsce w kat. Newborn: Baby), Daria Halak (2. Miejsce w kat. Book: People), Dorota Górecka (2. Miejsce w kat. Fine Art: Nudes), Grzegorz Tatar (2. Miejsce w kat. Architecture: Buildings), Mateusz Górny (2. Miejsce w kat. Architecture: Industrial), Małgorzata Szura Piwnik (2. Miejsce w kat. Analog: Landscape), Alena Kakhanovich (3. Miejsce w kat. Analog: Portrait), Dominika Koszowska (3. miejsce w kat. Editorial: Personality i Special: Smartphone Photography) i Wioletta Sedlak (3. Miejsce w kat. Sports: Competitions). Do tego dwie pierwsze nagrody w kategoriach poświęconych photobookom zdobyło polskie wydawnictwo Blow Up Press za książki Iliasa Georgiadisa „Over.State” i Luca Desienna „My Dearest Javanese Concubine”. Ich zdjęcia możecie obejrzeć w poniższej galerii.

Zobacz wszystkie zdjęcia (20)

Głównego zwycięzce konkursu poznamy podczas wydarzenia online, które ma być transmitowane w nadchodzących tygodniach. Wszystkich czytelników zapraszamy z kolei do obejrzenia pełnej galerii nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć na stronie konkursu.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem photoawards.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Polscy fotografowie nagrodzeni w konkursie PX3 2021 - Mikołaj Krawczunas fotografem roku w kategorii reklamowej
Polscy fotografowie nagrodzeni w konkursie PX3 2021 - Mikołaj Krawczunas fotografem roku w...
Poznaliśmy wyniki prestiżowego konkursu PX3 Prix de la Photographie, Paris. Wśród tegorocznych zwycięzców znalazło się kilkunastu Polaków, z czego jeden wygrał główną...
22
Odkryj piękno nocnego nieba. Oto zwycięzcy Astronomy Photographer of the Year 2021
Odkryj piękno nocnego nieba. Oto zwycięzcy Astronomy Photographer of the Year 2021
Poznaliśmy najlepsze kadry z tegorocznej edycji największego konkursu poświęconego astrofotografii. Te zdjęcia trzeba zobaczyć!
8
Nikon’s Small World 2021 - fotografia mikroskopowa kolejny raz zachwyca
Nikon’s Small World 2021 - fotografia mikroskopowa kolejny raz zachwyca
Lubicie fotografię makro? A gdyby tak pójść o krok dalej?. Oto zapierające dech w piersiach zdjęcia, wykonane przez zwycięzców 47. Edycji prestiżowego konkursu...
23
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)