Wydarzenia
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Organizowany przez Lucie Foundation International Photography Awards to jeden z największych konkursów fotograficznych na świecie. Co roku prace nagradzane są w kilkunastu kategoriach profesjonalnych i amatorskich, gdzie fotografowie walczą o nagrody o łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy dolarów.
W tym roku na konkurs nadesłano ponad 13 tys. Zgłoszeń ze 120 krajów świata. Spośród nich wybrano 13 zwycięzców sekcji profesjonalnej i tylu samo zwyciezców sekcji amatorskiej. Oprócz tego w każdej z kategorii konkursowych wyróżniono 3 najlepsze kadry lub serie zdjęć.
- W tych wyjątkowych czasach, tegoroczne zgłoszenia odzwierciedlają największe przeciwności, z jakimi musi się zmierzyć nasze pokolenie, wśród których znalazła się oczywiście pandemia, będąca jednym z niewielu wydarzeń, które dotknęły praktycznie wszystkich mieszkańców planety. Widzimy tu fotografię w swojej najlepsze formie. Nieważne czy dotyczy ona wirusa czy powstania świata przeciwko nierównościom - zdjęcia z tegorocznej edycji zapierają dech. Śmiało mogę powiedzieć, że są to jedne z najlepszych zdjęć jakie widziałem w ciągu kilkudziesięciu lat. - mówi Hoseein Farmai, założyciel i przewodniczący IPA.
Miło nam poinformować, ze wśród nagrodzonych znalazło kilkunastu fotografów z Polski, z których aż 8 zajęło pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach. Wśród rodzimych fotografów największe triumfy święci Iwona Podlasińska, która za swoje kinografiki uznana została Fotografką Roku w kategorii Still in Motion / Video i która wraz z 13 innymi finalistami sekcji profesjonalnej powalczy o nagrodę główną i tytuł International Photographer of the Year.
fot. Iwona Podlasińska, "The Journey to The Land of Dreams", Fotograf Roku w kat. Still in Motion / Video / International Photography Awards 2020
Oprócz niej, w polskiej reprezentacji na podium znaleźli się: Jacek Patora (1. Miejsce w kat. Architecture / Bridges), Małgorzata Fober (1. Miejsce w kat. Advertising / Brands Campaigns), Mateusz Żurowski (1. Miejsce w kat. Analog: Other), Szymon Brodziak (1. Miejsce w kat. Special: Smartphone Photography), Roman Kalinowski (1. Miejsce w kat. Sports: Other, 3. Miejsce w kat. Event: Concert), Titus Popławski (1. i 2. Miejsce w kat. Analog: Portrait), Dawid Galiński (2. Miejsce w kat. Newborn: Baby), Daria Halak (2. Miejsce w kat. Book: People), Dorota Górecka (2. Miejsce w kat. Fine Art: Nudes), Grzegorz Tatar (2. Miejsce w kat. Architecture: Buildings), Mateusz Górny (2. Miejsce w kat. Architecture: Industrial), Małgorzata Szura Piwnik (2. Miejsce w kat. Analog: Landscape), Alena Kakhanovich (3. Miejsce w kat. Analog: Portrait), Dominika Koszowska (3. miejsce w kat. Editorial: Personality i Special: Smartphone Photography) i Wioletta Sedlak (3. Miejsce w kat. Sports: Competitions). Do tego dwie pierwsze nagrody w kategoriach poświęconych photobookom zdobyło polskie wydawnictwo Blow Up Press za książki Iliasa Georgiadisa „Over.State” i Luca Desienna „My Dearest Javanese Concubine”. Ich zdjęcia możecie obejrzeć w poniższej galerii.
Głównego zwycięzce konkursu poznamy podczas wydarzenia online, które ma być transmitowane w nadchodzących tygodniach. Wszystkich czytelników zapraszamy z kolei do obejrzenia pełnej galerii nagrodzonych i wyróżnionych zdjęć na stronie konkursu.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem photoawards.com.