International Photography Awards 2019 - wśród nagrodzonych są Polacy

Ogłoszono kompletne wyniki prestiżowego konkursu IPA 2019 organizowanego przez Lucie Foundation w Los Angeles, który uznawany jest za jeden z najbardziej przekrojowych w świecie nagród fotograficznych.

Autor: Jędrzej Franek

25 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

To już siedemnasta edycja konkursu, który co roku przyciąga uwagę wielu utalentowanych i uznanych fotografów, mogących zgłaszać swoje prace w bardzo wyspecjalizowanych sekcjach. W kategoriach podstawowych (z podziałem na zawodowców i amatorów) przyznawane są tytuły Fotografów Roku, którzy wyłaniani są spośród wyróżnień głównych w poszczególnych podkategoriach - łącznie jest ich niemal 100. Ze wszystkich zwycięzców jury wybiera dodatkowo Fotografa Roku i Odkrycie Roku.

Fotografem Roku został Mustafa Hassona

fot. Mustafa Hassona

Od 30 maja 2018 r. Palestyńczycy co tydzień protestowali na granicy z Izraelem domagając się prawa do powrotu, akcje trwają do dziś. Zginęło w nich około 233 protestujących palestyńskich, a 21 000 zostało ranionych przez izraelskich snajperów wzdłuż granicy Strefy Gazy z Izraelem.

Tytuł Odkrycia Roku dla Mikkela Hørlycka

fot. Mikkel Hørlyck

W sierocińcu w mieście Orhei w Mołdawii mieszka około 200 chłopców i mężczyzn niepełnosprawnych fizycznie lub umysłowo. Mołdawia jest najbiedniejszym krajem w Europie, a ubóstwo jest głównym powodem, dla którego wielu rodziców jest zmuszonych do oddania swoich dzieci do domów dziecka. Większość chłopców pozbawiona jest opieki i uwagi rodziny, co ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju emocjonalnego. Rząd Mołdawii chce zamknąć krajowe domy dziecka i umieścić chłopców w rodzinach zastępczych. Polityka ta jest jednak wdrażana powoli z powodu braku odpowiedniej inicjatywy i finansowania.

Wśród nagrodzonych są Polacy

Najważniejsze wyróżnienie powędrowało do Macieja Wójcika, który otrzymał tytuł Analogowego Fotografa Roku wśród amatorów za zdjęcie przedstawiające osuwisko Quiraing w Szkocji, wykonane na filmie Kodak Ektar za pomocą Hasselblada 503CW.

fot. Maciej Wójcik

Wśród zawodowców 2. nagrodę w kategorii Książka, Inne otrzymał duet Łukasz Gniadek i Krystyna Jędrzejewska-Szmek za publikację Tropicale nawiązującą do klasycznego stylu albumów botanicznych. Używa japońskiego bindowania, aby ukryć drugą, równoległą historię na swoich wewnętrznych stronach. Zachęca nas do refleksji nad skomplikowanymi stosunkami między Europą a Orientem i przemyśleń na temat interakcji kultur i cywilizacji. Ilustracje botaniczne są w subtelnym dialogu z wewnętrzną warstwą książki, w której ukryta jest selekcja zdjęć i kolaży skompilowanych na przełomie XIX i XX wieku przez księdza W. M. Zaleskiego. Widz znajduje się w niewygodnej pozycji, w której niektóre obrazy i znaczenia pozostają niedostępne.

Bartłomiej Muracki sfotografował wokalistę Gogol Bordello, Eugene'a Hütza w kulminacyjnym momencie występu na 25. festiwalu Pol'and'Rock. Tegoroczna edycja wydarzenia miała rekordową frekwencję około miliona osób. Tytuł jest cytatem z jednej z najbardziej znanych piosenek zespołu - Alcohol. Fotograf za swoje zdjęcie zdobył 2. miejsce wśród profesjonalistów w kategorii Wydarzenie, Koncert.

fot. Bartłomiej Muracki

Inni amatorzy również na zawiedli. Pierwsze miejsce w kategorii portretu analogowego zdobyła Iwona Aleksandrowicz za zdjęcie wykonane legendarnym zestawem Graflex Speed Graphic z obiektywem Kodak Aero Ektar 178 mm f/2,5.

fot. Iwona Aleksandrowicz

Dwa wyróżnienia (2. i 3. miejsce) zostały przyznane Marcinowi Ciepielewskiemu za zdjęcia wspinaczy w szwajcarskim Kanderstegu (kategoria sporty zimowe)

fot. Marcin Ciepielewski

fot. Marcin Ciepielewski

 

Nagrodę za publikację fotograficzną zdobyła również Dominika Koszowska, której projekt Dzikie Oregano zdobył 3. miejsce w kategorii Książka, Dokument. Publikacja porusza temat ziołolecznictwa w Polsce. Jest on wynikiem podróży autorki po Polsce i zawiera informacje o roślinach leczniczych, a przede wszystkim historie ludzi pracujących z ziołami. Projekt był realizowany w latach 2015-2017. Celem było utrwalenie na fotografiach obecnego stanu ziołolecznictwa w Polsce i zagadnień pokrewnych - zielarzy, wytwarzania leków ziołowych, uprawy i zbioru roślin leczniczych. Dominika Koszowska chciała ocalić dla potomności obrazy ludzi zajmujących się medycyną naturalną i udokumentować to, co wkrótce zniknie.

fot. Dominika Koszowska

Galeria zdjęć Fotografów Roku w poszczególnych kategoriach profesjonalnych i amatorskich

Zobacz wszystkie zdjęcia (26)

Więcej informacji na temat konkursu i wyróżnień można znaleźć na stronie International Photography Awards. Nabór do kolejnej edycji już ruszył.

Skopiuj link

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
World Press Photo 2023 - oto najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku. Co poszło nie tak?
World Press Photo 2023 - oto najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku. Co poszło nie tak?
Dobiega końca tegoroczna edycja najbardziej znanego konkursu fotograficznego na świecie. Oto najlepsze zdjęcia prasowe spośród 60 tys. zgłoszeń.
18
42-200: Częstochowa, jakiej nie znacie w obiektywie Jacentego Dędka
42-200: Częstochowa, jakiej nie znacie w obiektywie Jacentego Dędka
42-200 to kompleksowe spojrzenie na współczesne miasto oczami człowieka, który zna je od podszewki. Oku autora nie umykają też pewne przemiany, pojawiające się uczucie utraty, ale przede...
50
Czy na pewno potrzebujesz aparatu? Polacy wśród zwycięzców Mobile Photography Awards 2022
Czy na pewno potrzebujesz aparatu? Polacy wśród zwycięzców Mobile Photography Awards 2022
Powiedzenie, że najlepszy aparat, to ten, który mamy zawsze przy sobie z roku na rok staje się coraz prawdziwsze. Zobaczcie zdjęcia tegorocznych finalistów...
36
Powiązane artykuły