International Photography Awards 2019 - wśród nagrodzonych są Polacy

Ogłoszono kompletne wyniki prestiżowego konkursu IPA 2019 organizowanego przez Lucie Foundation w Los Angeles, który uznawany jest za jeden z najbardziej przekrojowych w świecie nagród fotograficznych.

Autor: Jędrzej Franek

25 Październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut

To już siedemnasta edycja konkursu, który co roku przyciąga uwagę wielu utalentowanych i uznanych fotografów, mogących zgłaszać swoje prace w bardzo wyspecjalizowanych sekcjach. W kategoriach podstawowych (z podziałem na zawodowców i amatorów) przyznawane są tytuły Fotografów Roku, którzy wyłaniani są spośród wyróżnień głównych w poszczególnych podkategoriach - łącznie jest ich niemal 100. Ze wszystkich zwycięzców jury wybiera dodatkowo Fotografa Roku i Odkrycie Roku.

Fotografem Roku został Mustafa Hassona

fot. Mustafa Hassona

Od 30 maja 2018 r. Palestyńczycy co tydzień protestowali na granicy z Izraelem domagając się prawa do powrotu, akcje trwają do dziś. Zginęło w nich około 233 protestujących palestyńskich, a 21 000 zostało ranionych przez izraelskich snajperów wzdłuż granicy Strefy Gazy z Izraelem.

Tytuł Odkrycia Roku dla Mikkela Hørlycka

fot. Mikkel Hørlyck

W sierocińcu w mieście Orhei w Mołdawii mieszka około 200 chłopców i mężczyzn niepełnosprawnych fizycznie lub umysłowo. Mołdawia jest najbiedniejszym krajem w Europie, a ubóstwo jest głównym powodem, dla którego wielu rodziców jest zmuszonych do oddania swoich dzieci do domów dziecka. Większość chłopców pozbawiona jest opieki i uwagi rodziny, co ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju emocjonalnego. Rząd Mołdawii chce zamknąć krajowe domy dziecka i umieścić chłopców w rodzinach zastępczych. Polityka ta jest jednak wdrażana powoli z powodu braku odpowiedniej inicjatywy i finansowania.

Wśród nagrodzonych są Polacy

Najważniejsze wyróżnienie powędrowało do Macieja Wójcika, który otrzymał tytuł Analogowego Fotografa Roku wśród amatorów za zdjęcie przedstawiające osuwisko Quiraing w Szkocji, wykonane na filmie Kodak Ektar za pomocą Hasselblada 503CW.

fot. Maciej Wójcik

Wśród zawodowców 2. nagrodę w kategorii Książka, Inne otrzymał duet Łukasz Gniadek i Krystyna Jędrzejewska-Szmek za publikację Tropicale nawiązującą do klasycznego stylu albumów botanicznych. Używa japońskiego bindowania, aby ukryć drugą, równoległą historię na swoich wewnętrznych stronach. Zachęca nas do refleksji nad skomplikowanymi stosunkami między Europą a Orientem i przemyśleń na temat interakcji kultur i cywilizacji. Ilustracje botaniczne są w subtelnym dialogu z wewnętrzną warstwą książki, w której ukryta jest selekcja zdjęć i kolaży skompilowanych na przełomie XIX i XX wieku przez księdza W. M. Zaleskiego. Widz znajduje się w niewygodnej pozycji, w której niektóre obrazy i znaczenia pozostają niedostępne.

Bartłomiej Muracki sfotografował wokalistę Gogol Bordello, Eugene'a Hütza w kulminacyjnym momencie występu na 25. festiwalu Pol'and'Rock. Tegoroczna edycja wydarzenia miała rekordową frekwencję około miliona osób. Tytuł jest cytatem z jednej z najbardziej znanych piosenek zespołu - Alcohol. Fotograf za swoje zdjęcie zdobył 2. miejsce wśród profesjonalistów w kategorii Wydarzenie, Koncert.

fot. Bartłomiej Muracki

Inni amatorzy również na zawiedli. Pierwsze miejsce w kategorii portretu analogowego zdobyła Iwona Aleksandrowicz za zdjęcie wykonane legendarnym zestawem Graflex Speed Graphic z obiektywem Kodak Aero Ektar 178 mm f/2,5.

fot. Iwona Aleksandrowicz

Dwa wyróżnienia (2. i 3. miejsce) zostały przyznane Marcinowi Ciepielewskiemu za zdjęcia wspinaczy w szwajcarskim Kanderstegu (kategoria sporty zimowe)

fot. Marcin Ciepielewski

fot. Marcin Ciepielewski

 

Nagrodę za publikację fotograficzną zdobyła również Dominika Koszowska, której projekt Dzikie Oregano zdobył 3. miejsce w kategorii Książka, Dokument. Publikacja porusza temat ziołolecznictwa w Polsce. Jest on wynikiem podróży autorki po Polsce i zawiera informacje o roślinach leczniczych, a przede wszystkim historie ludzi pracujących z ziołami. Projekt był realizowany w latach 2015-2017. Celem było utrwalenie na fotografiach obecnego stanu ziołolecznictwa w Polsce i zagadnień pokrewnych - zielarzy, wytwarzania leków ziołowych, uprawy i zbioru roślin leczniczych. Dominika Koszowska chciała ocalić dla potomności obrazy ludzi zajmujących się medycyną naturalną i udokumentować to, co wkrótce zniknie.

fot. Dominika Koszowska

Galeria zdjęć Fotografów Roku w poszczególnych kategoriach profesjonalnych i amatorskich

Zobacz wszystkie zdjęcia (26)

Więcej informacji na temat konkursu i wyróżnień można znaleźć na stronie International Photography Awards. Nabór do kolejnej edycji już ruszył.

Skopiuj link

Autor: Jędrzej Franek

Fotografuje i łowi newsy. Miłośnik brzydkiej architektury i dobrze zaprojektowanych przedmiotów. Nie wstydzi się pasji do fotografii mobilnej.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Poznaliśmy najlepsze reportaże minionego roku - wyniki Konkursu im. Krzysztofa Millera 2022
Poznaliśmy najlepsze reportaże minionego roku - wyniki Konkursu im. Krzysztofa Millera 2022
Za nami kolejna edycja konkursu im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”, nakierowanego na polską i zagraniczną fotografię reportażową. Zobaczcie cykle, które pobiły...
13
Rytmy natury. Oto najlepsze zdjęcia krajobrazowe z International Landscape Photographer of the Year 2022
Rytmy natury. Oto najlepsze zdjęcia krajobrazowe z International Landscape Photographer of the...
Za nami kolejna edycja jednego z najważniejszych konkursów fotografii krajobrazowej. Zobaczcie najlepsze najlepsze pejzaże 2022 roku.
22
Kalendarz Lavazza 2023 - powrót do (nie)normalności
Kalendarz Lavazza 2023 - powrót do (nie)normalności
Nowy kalendarz Lavazza to haust świeżego powietrza po wypłynięciu z otchłani pandemii. Edycja na rok 2023, za którą odpowiadała Alex Prager, celebruje życie i...
22
Powiązane artykuły