“Mimo trudności, jestem osobą pogodną” - życie osoby niewidomej w obiektywie Magdaleny Greli

“Mimo trudności, jestem osobą pogodną” - życie osoby niewidomej w obiektywie Magdaleny Greli

Pani Teresa, osoba niewidoma i niesprawna ruchowo, mimo przeciwności losu pozostaje entuzjastycznie nastawiona do życia i stara się normalnie funkcjonować w przestrzeni rodzimego Tarnobrzegu. Jej codzienne zmagania dokumentuje Magdalena Grela.

Kim jest osoba niewidoma? Według definicji to osoba, która posługuje się technikami bezwzrokowymi, wykorzystując pozostałe zmysły i specjalnymi pomocami o charakterze kompensacyjnym. Jednak do tego grona śmiało możemy zaliczyć także znacznie liczniejszą społeczność osób słabowidzących, czyli takich, u których zmysł wzroku działa, ale które “nie są w stanie wspomóc się pomocami optycznymi i technicznymi, zazwyczaj odróżniając jedynie dzień od nocy i zarysy dużych przedmiotów”. Według danych GUS w Polsce żyje około 2 mln osób niewidomych i słabowidzących.

Pomysł na realizację reportażu o osobach niewidomych narodził się w grupie Dokumentalni - nieformalnej społeczności fotografów z Rzeszowa. Z planów na wspólna wystawę ostatecznie nic nie wyszło, ale Magdalena Grela postanowiła pociągnąć temat w pojedynkę. W tym celu skontaktowała się podkarpackim oddziałem Polskiego Związku Niewidomych w rodzinnym Tarnobrzegu. Gdy wytypowane przez związek osoby odmówiły udziału w projekcie, szanse na jego realizację znacznie zmalały. W tym momencie pojawiła się jednak postać Pani Teresy, która stała się główną bohaterką dokumentu.

fot. Magdalena Grela, Teresa Biało z koleżanką i psem Nefi na dworcu PKP, Tarnobrzeg 2018

46-letnia Teresa Biało, na skutek dziecięcego porażenia mózgowego od urodzenia jest osobą niepełnosprawną. W dzieciństwie przeszła kilkanaście operacji nóg, co pozwoliło jej poruszać się w ograniczonym zakresie. Kilkanaście lat temu zaczęła jednak tracić także wzrok. Najpierw w jednym oku, a następnie w drugim, którym widzi już bardzo słabo. Przez kilka lat mieszkała zupełnie sama, teraz w codziennych zmaganiach pomaga jej pies przewodnik - Nefi.

- Służy mi nie tylko pomocą, ale jest też lekiem na wszystkie moje smutki. Mimo trudności dnia codziennego, z którymi muszę sobie jakoś radzić, jestem osobą pogodną. W miarę możliwości staram się rozwijać i być aktywna. - mówi o sobie Pani Teresa.

Z bohaterką zdjęć Magda Grela spędziła dwa dni, podczas których starała się uwiecznić na zdjęciach charakter zmagań osoby nie widomej z życiem codziennym - począwszy od źle zaparkowanych samochodów uniemożliwiających przejazd wózka, aż po zwykłe przejście przez jezdnię.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

- Chciałabym w jakiś sposób pomóc Pani Teresie. Pomimo braku udogodnień jest osobą promieniującą entuzjazmem i nie zważa na wszelkie nieudolności otaczającego ją świata. Wiem, że Nefi - jej pies asystent - jest już "wiekowy" i wkrótce będzie potrzebowała funduszy na nowego. - mówi fotograf.

Bohaterkę zdjęć wspomóc można przekazując 1% podatku, lub darowiznę na rzecz fundacji Avalon, pod opieką której pozostaje. Więcej na ten temat dowiecie się pod adresem fundacjaavalon.pl.

Sylwetka autora

Magdalena Grela - urodzona w 1984 r. w Tarnobrzegu. Projektant graficzny. Od 2000 r. do 2008 r. pracowała jako fotograf koncertowy. Interesuje się fotografią socjologiczną i reportażem. Najchętniej fotografuje ludzi na targach staroci, zarówno sprzedawców jak i potencjalnych klientów. Od 2015 r. związana zawodowo z Rzeszowem. Jej fotografie można było zobaczyć m.in. na wystawach Samozwańczego Kolektywu w pub, Galeria Stara Drukarnia w Rzeszowie (2016) i grupy fotograficznej Dokumentalni (2017) i (2018).

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Muzeum Auschwitz kontra turyści - czy zdjęcia na torach to brak szacunku dla ofiar?
25 Mar 2019
Ostatnie tweety Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau odbijają się szerokim echem w mediach społecznościowych. Wszystko przez apel w sprawie zdjęć pamiątkowych. Reakcje społeczności są podzielone.
0
Ważna aktualizacja oprogramowania Sony A9. Autofokus powalać ma na kolana
25 Mar 2019
Zaprezentowany dwa lata temu Sony A9 to bezpodstawnie najwydajniejszy pełnoklatkowy bezlusterkowy korpus na rynku. Dzięki nowej aktualizacji firmware'u, m.in. poprawiającej kluczowe aspekty działania i wprowadzającej oparte o sztuczną inteligencję systemy śledzenia, staje się jeszcze doskonalszy.
0
Już dziś startuje 11. edycja „Wszyscy Jesteśmy Fotografami“
25 Mar 2019
Tomasz Lazar będzie pierwszym gościem 11. edycji cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami“. Opowie on o kulisach fotografowania światowych pokazów mody. Start już dziś o 18:00 w Warszawie.
0
Przy zakupie wybranych produktów X-Rite otrzymasz darmową licencję Affinity Photo
25 Mar 2019
Jeszcze tylko do 31 marca przy zakupie jednego z wybranych produktów X-Rite służących do kalibracji monitora lub aparatu otrzymasz darmową licencję na program do postprodukcji Affinity Photo.
0