“Mimo trudności, jestem osobą pogodną” - życie osoby niewidomej w obiektywie Magdaleny Greli

Pani Teresa, osoba niewidoma i niesprawna ruchowo, mimo przeciwności losu pozostaje entuzjastycznie nastawiona do życia i stara się normalnie funkcjonować w przestrzeni rodzimego Tarnobrzegu. Jej codzienne zmagania dokumentuje Magdalena Grela.

0
Maciej Luśtyk
6 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Kim jest osoba niewidoma? Według definicji to osoba, która posługuje się technikami bezwzrokowymi, wykorzystując pozostałe zmysły i specjalnymi pomocami o charakterze kompensacyjnym. Jednak do tego grona śmiało możemy zaliczyć także znacznie liczniejszą społeczność osób słabowidzących, czyli takich, u których zmysł wzroku działa, ale które “nie są w stanie wspomóc się pomocami optycznymi i technicznymi, zazwyczaj odróżniając jedynie dzień od nocy i zarysy dużych przedmiotów”. Według danych GUS w Polsce żyje około 2 mln osób niewidomych i słabowidzących.

Pomysł na realizację reportażu o osobach niewidomych narodził się w grupie Dokumentalni - nieformalnej społeczności fotografów z Rzeszowa. Z planów na wspólna wystawę ostatecznie nic nie wyszło, ale Magdalena Grela postanowiła pociągnąć temat w pojedynkę. W tym celu skontaktowała się podkarpackim oddziałem Polskiego Związku Niewidomych w rodzinnym Tarnobrzegu. Gdy wytypowane przez związek osoby odmówiły udziału w projekcie, szanse na jego realizację znacznie zmalały. W tym momencie pojawiła się jednak postać Pani Teresy, która stała się główną bohaterką dokumentu.

fot. Magdalena Grela, Teresa Biało z koleżanką i psem Nefi na dworcu PKP, Tarnobrzeg 2018

46-letnia Teresa Biało, na skutek dziecięcego porażenia mózgowego od urodzenia jest osobą niepełnosprawną. W dzieciństwie przeszła kilkanaście operacji nóg, co pozwoliło jej poruszać się w ograniczonym zakresie. Kilkanaście lat temu zaczęła jednak tracić także wzrok. Najpierw w jednym oku, a następnie w drugim, którym widzi już bardzo słabo. Przez kilka lat mieszkała zupełnie sama, teraz w codziennych zmaganiach pomaga jej pies przewodnik - Nefi.

- Służy mi nie tylko pomocą, ale jest też lekiem na wszystkie moje smutki. Mimo trudności dnia codziennego, z którymi muszę sobie jakoś radzić, jestem osobą pogodną. W miarę możliwości staram się rozwijać i być aktywna. - mówi o sobie Pani Teresa.

Z bohaterką zdjęć Magda Grela spędziła dwa dni, podczas których starała się uwiecznić na zdjęciach charakter zmagań osoby nie widomej z życiem codziennym - począwszy od źle zaparkowanych samochodów uniemożliwiających przejazd wózka, aż po zwykłe przejście przez jezdnię.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

- Chciałabym w jakiś sposób pomóc Pani Teresie. Pomimo braku udogodnień jest osobą promieniującą entuzjazmem i nie zważa na wszelkie nieudolności otaczającego ją świata. Wiem, że Nefi - jej pies asystent - jest już "wiekowy" i wkrótce będzie potrzebowała funduszy na nowego. - mówi fotograf.

Bohaterkę zdjęć wspomóc można przekazując 1% podatku, lub darowiznę na rzecz fundacji Avalon, pod opieką której pozostaje. Więcej na ten temat dowiecie się pod adresem fundacjaavalon.pl.

Sylwetka autora

Magdalena Grela - urodzona w 1984 r. w Tarnobrzegu. Projektant graficzny. Od 2000 r. do 2008 r. pracowała jako fotograf koncertowy. Interesuje się fotografią socjologiczną i reportażem. Najchętniej fotografuje ludzi na targach staroci, zarówno sprzedawców jak i potencjalnych klientów. Od 2015 r. związana zawodowo z Rzeszowem. Jej fotografie można było zobaczyć m.in. na wystawach Samozwańczego Kolektywu w pub, Galeria Stara Drukarnia w Rzeszowie (2016) i grupy fotograficznej Dokumentalni (2017) i (2018).

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Spójrz na świat oczami młodych twórców. Poznaliśmy wyniki konkursu “To My Tworzymy Świat”
Jak widzą rzeczywistość młodzi fotografowie w wieku 13-18 lat? Przekonajcie się oglądając materiały wyróżnione w konkursie “To My Tworzymy Świat”.
34
0
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
World Photographic Cup 2020 - Polacy w gronie najlepszych drużyn na świecie
WPC to konkurs fotograficzny odmienny od tego, do czego przywykliśmy. Zamiast pojedynczych zgłoszeń, rywalizują w nich drużyny profesjonalnych fotografów...
51
1
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Wyniki Leica Street Photo 2019 - oto najlepsze polskie zdjęcia uliczne
Dobiegła końca 9. edycja konkursu Leica Street Photo. Jury wybrało 18 laureatów, których zdjęcia już od 24 stycznia będzie można oglądać w warszawskiej Leica 6x7...
186
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)