“Mimo trudności, jestem osobą pogodną” - życie osoby niewidomej w obiektywie Magdaleny Greli

“Mimo trudności, jestem osobą pogodną” - życie osoby niewidomej w obiektywie Magdaleny Greli

Pani Teresa, osoba niewidoma i niesprawna ruchowo, mimo przeciwności losu pozostaje entuzjastycznie nastawiona do życia i stara się normalnie funkcjonować w przestrzeni rodzimego Tarnobrzegu. Jej codzienne zmagania dokumentuje Magdalena Grela.

Kim jest osoba niewidoma? Według definicji to osoba, która posługuje się technikami bezwzrokowymi, wykorzystując pozostałe zmysły i specjalnymi pomocami o charakterze kompensacyjnym. Jednak do tego grona śmiało możemy zaliczyć także znacznie liczniejszą społeczność osób słabowidzących, czyli takich, u których zmysł wzroku działa, ale które “nie są w stanie wspomóc się pomocami optycznymi i technicznymi, zazwyczaj odróżniając jedynie dzień od nocy i zarysy dużych przedmiotów”. Według danych GUS w Polsce żyje około 2 mln osób niewidomych i słabowidzących.

Pomysł na realizację reportażu o osobach niewidomych narodził się w grupie Dokumentalni - nieformalnej społeczności fotografów z Rzeszowa. Z planów na wspólna wystawę ostatecznie nic nie wyszło, ale Magdalena Grela postanowiła pociągnąć temat w pojedynkę. W tym celu skontaktowała się podkarpackim oddziałem Polskiego Związku Niewidomych w rodzinnym Tarnobrzegu. Gdy wytypowane przez związek osoby odmówiły udziału w projekcie, szanse na jego realizację znacznie zmalały. W tym momencie pojawiła się jednak postać Pani Teresy, która stała się główną bohaterką dokumentu.

fot. Magdalena Grela, Teresa Biało z koleżanką i psem Nefi na dworcu PKP, Tarnobrzeg 2018

46-letnia Teresa Biało, na skutek dziecięcego porażenia mózgowego od urodzenia jest osobą niepełnosprawną. W dzieciństwie przeszła kilkanaście operacji nóg, co pozwoliło jej poruszać się w ograniczonym zakresie. Kilkanaście lat temu zaczęła jednak tracić także wzrok. Najpierw w jednym oku, a następnie w drugim, którym widzi już bardzo słabo. Przez kilka lat mieszkała zupełnie sama, teraz w codziennych zmaganiach pomaga jej pies przewodnik - Nefi.

- Służy mi nie tylko pomocą, ale jest też lekiem na wszystkie moje smutki. Mimo trudności dnia codziennego, z którymi muszę sobie jakoś radzić, jestem osobą pogodną. W miarę możliwości staram się rozwijać i być aktywna. - mówi o sobie Pani Teresa.

Z bohaterką zdjęć Magda Grela spędziła dwa dni, podczas których starała się uwiecznić na zdjęciach charakter zmagań osoby nie widomej z życiem codziennym - począwszy od źle zaparkowanych samochodów uniemożliwiających przejazd wózka, aż po zwykłe przejście przez jezdnię.

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

- Chciałabym w jakiś sposób pomóc Pani Teresie. Pomimo braku udogodnień jest osobą promieniującą entuzjazmem i nie zważa na wszelkie nieudolności otaczającego ją świata. Wiem, że Nefi - jej pies asystent - jest już "wiekowy" i wkrótce będzie potrzebowała funduszy na nowego. - mówi fotograf.

Bohaterkę zdjęć wspomóc można przekazując 1% podatku, lub darowiznę na rzecz fundacji Avalon, pod opieką której pozostaje. Więcej na ten temat dowiecie się pod adresem fundacjaavalon.pl.

Sylwetka autora

Magdalena Grela - urodzona w 1984 r. w Tarnobrzegu. Projektant graficzny. Od 2000 r. do 2008 r. pracowała jako fotograf koncertowy. Interesuje się fotografią socjologiczną i reportażem. Najchętniej fotografuje ludzi na targach staroci, zarówno sprzedawców jak i potencjalnych klientów. Od 2015 r. związana zawodowo z Rzeszowem. Jej fotografie można było zobaczyć m.in. na wystawach Samozwańczego Kolektywu w pub, Galeria Stara Drukarnia w Rzeszowie (2016) i grupy fotograficznej Dokumentalni (2017) i (2018).

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
„Kobiety Światłoczułe” to wystawa, która pomoże Ci odkryć siebie na nowo
18 Cze 2019
7 niezwykłych kobiet, 7 wyjątkowych spojrzeń i 7 sposobów odkrycia „trudno uchwytnego Ja“ - tak można opisać „Kobiety Światłoczułe”, najnowszą wystawę Mazowieckiego Instytutu Kultury. Wernisaż już 25 czerwca.
0
Top Photographer Challenge to nowy „talent show“ na Instagramie, w którym każdy może wziąć udział
18 Cze 2019
Adorama powraca z kolejnym programem dla młodych talentów. Top Photographer Challenge prowadzony jest na Instagram TV (IGTV) w otwartej dla każdego formie comiesięcznych fotograficznych wyzwań.
0
Zainteresował cię Fujifilm GFX 100? Sprawdź możliwości aparatu podczas spotkania w Warszawie
17 Cze 2019
Najnowszy aparat Fujifilm pretenduje do miana najdoskonalszego średniego formatu na rynku. Jego specyfikacja zachwyca, ale jak daje sobie radę w rzeczywistości? Przekonaj się na spotkaniu z Jackiem Boneckim.
0
Jak zmieniała się praca fotoedytora wraz z cyfrową rewolucją? Dowiedz się na spotkaniu z Beatą Łyżwą-Sokół
17 Cze 2019
Już w najbliższą środę w Zachęcie odbędzie się ostatnie wydarzenie towarzyszące wystawie “”Polska” na eksport”, podczas którego Beata Łyżwa-Sokół odsłoni przed nami kulisy pracy fotoedytora.
0