Publikacje
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Fine Art Photography Awards po raz kolejny okazał się szczęśliwy dla Polaków. Aż 11 naszych rodaków zostało wyróżnionych w konkursie, który co roku promuje fotografię o bogatych walorach estetycznych.
Za nami czwarta edycja konkursu Fine Art Photography Awards, który zdołał już zyskać wielkie uznanie i popularność wśród fotografów z całego świata. Główną ideą, która przyświeca organizatorom FAPA, jest promowanie artystów, których prace charakteryzują się wysokimi walorami estetycznymi i szeroko pojętym artyzmem. Do tegorocznej odsłony konkursu swoje prace można było zgłaszać do sekcji profesjonalnej i amatorskiej. Każda z nich miała aż 20 kategorii: Abstract, Architecture, Cityscape, Conceptual, Fashion, Fine Art, Landscape, Nature, Night Photography, Nudes, Open Theme, Panoramic, People, Photojournalism, Photomanipulation, Portrait, Seascape, Street Photography,Travel oraz Wildlife/Animals.
W tym roku prestiżowy tytuł Fotografa Roku otrzymał Coco Amardeil. Nagrodzony projekt Come Hell or High Water zwraca uwagę na problemy współczesnej młodzieży. - Dzisiejsza młodzież żyje w czasach, w których niepewność co do przyszłości osiągnęła epickie rozmiary przez nieufność do polityki, instytucji i mediów. Masa sprzeczności stworzonych przez przeszłe pokolenia pozostawiły im dużo szarej strefy. W rezultacie zostają pokonani przez obawę i wieloaspektowy niepokój o ich miejsce w zagmatwanym, zmieniającym się świecie - bez żadnego wiarygodnego punktu odniesienia i tysiąc różnych form przemocy - czytamy w opisie projektu.
- To jest ten moment w życiu - czas poszukiwań duszy i samopoznania, który uchwycił Coco Amardeil. To pokolenie, które stworzy świat jutra - bez większego wyobrażenia o tym, dokąd zmierzają i co chcą osiągnąć. Po prostu starają się trzymać głowy nad morzem otaczających ich bodźców - komentują organizatorzy.
Coco Amardeil poza tytułem Professional Fine Art Photographer of the Year otrzymał również nagrodę pieniężną w wysokości 3000 dolarów.
Jak co roku organizatorzy przyznali również tytuł Fotografa Roku w sekcji amatorskiej. Tym razem to wyróżnienie otrzymał 26-letni Wiliam Ye, który na stałe mieszka w Toronto (Kanada). Jego fotografia A tribute to Orlando pochodząca z cyklu The Wounded to swoisty obraz upamiętniający strzelaninę w Orlando. - W przeciwieństwie do moich innych prac, każda postać na tym obrazie próbuje uciec, ale droga do ucieczki jest jak dotąd… - zaznacza enigmatycznie fotograf. Wiliam Ye otrzymał także nagrodę pieniężną w wysokości 2000 dolarów.
Miłość Ye do fotografii artystycznej rozpaliła się już w wieku zaledwie 3 lat. Od tamtej pory pracuje nad stworzeniem własnego stylu, inspirując się przy tym wieloma artystami, w tym pracami Salvadora Dali, Erwina Olafa czy Jennifer Hudson. Ye ma nadzieję, że pewnego dnia złamie tabu męskiej nagości w głównym nurcie sztuki.
Jednak zakończona edycja Fine Art Photography Awards była także niezwykle udana dla naszych rodzimych fotografów. Wystarczy powiedzieć, że aż 11 Polaków otrzymało wyróżnienia w tym prestiżowym konkursie. W sekcji profesjonalnej laureatami zostali: Paweł Piotrowski (1 miejsce, Travel), Ewa Ćwikła (2 miejsce, Fine Art), Izabela Urbaniak (2 miejsce, Portrait) oraz Łukasz Grudysz (3 miejsce, Travel). Natomiast w kategoriach amatorskich wyróżniono: Monikę Cichoszewską (1 miejsce, Fashion), Iwonę Aleksandrowicz (3 miejsce, Fashion), Adama Klekotka (1 miejsce, Landscape), Titusa Popławskiego (1 miejsce, Nudes), Jacka Kreffta (3 miejsce, People), Angelikę Ejtel (1 miejsce, Portrait) i Bartka „NinoVeron” Brudka (3 miejsce, Portrait)
Jeśli chcecie wziąć udział w kolejnej edycji Fine Art Photography Awards, to jest ku temu dobra okazja. Konkurs został już otwarty na zgłoszenia. Udział w nim mogą wziąć zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.
- Sztuka rodzi się z pasji. Fotografia artystyczna to doskonały instrument, który pozwala osobie komunikować się ze światem i dzielić się swoją wizją. Wynika to z głębokiej wrażliwości autora, potrzeby wyrażania uczuć poprzez obrazy - unikalnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Fotografia może być spontaniczna, ale może też być świadomym manifestem. FAPA poszukuje zdjęć zrodzonych z pasji, Twojej pasji - podkreślają organizatorzy.
Więcej informacji o konkursie, a także pozostałe nagrodzone prace finalistów, jak również nominowanych znajdziecie na stronie fineartphotoawards.com.