Fine Art Photography Awards - wśród zwycięzców Polacy

Fine Art Photography Awards po raz kolejny okazał się szczęśliwy dla Polaków. Aż 11 naszych rodaków zostało wyróżnionych w konkursie, który co roku promuje fotografię o bogatych walorach estetycznych.

Autor: Michał Chrzanowski

16 Kwiecień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Za nami czwarta edycja konkursu Fine Art Photography Awards, który zdołał już zyskać wielkie uznanie i popularność wśród fotografów z całego świata. Główną ideą, która przyświeca organizatorom FAPA, jest promowanie artystów, których prace charakteryzują się wysokimi walorami estetycznymi i szeroko pojętym artyzmem. Do tegorocznej odsłony konkursu swoje prace można było zgłaszać do sekcji profesjonalnej i amatorskiej. Każda z nich miała aż 20 kategorii: Abstract, Architecture, Cityscape, Conceptual, Fashion, Fine Art, Landscape, Nature, Night Photography, Nudes, Open Theme, Panoramic, People, Photojournalism, Photomanipulation, Portrait, Seascape, Street Photography,Travel oraz Wildlife/Animals.

Professional Fine Art Photographer of the Year

W tym roku prestiżowy tytuł Fotografa Roku otrzymał Coco Amardeil. Nagrodzony projekt Come Hell or High Water zwraca uwagę na problemy współczesnej młodzieży. - Dzisiejsza młodzież żyje w czasach, w których niepewność co do przyszłości osiągnęła epickie rozmiary przez nieufność do polityki, instytucji i mediów. Masa sprzeczności stworzonych przez przeszłe pokolenia pozostawiły im dużo szarej strefy. W rezultacie zostają pokonani przez obawę i wieloaspektowy niepokój o ich miejsce w zagmatwanym, zmieniającym się świecie - bez żadnego wiarygodnego punktu odniesienia i tysiąc różnych form przemocy - czytamy w opisie projektu. 

- To jest ten moment w życiu - czas poszukiwań duszy i samopoznania, który uchwycił Coco Amardeil. To pokolenie, które stworzy świat jutra - bez większego wyobrażenia o tym, dokąd zmierzają i co chcą osiągnąć. Po prostu starają się trzymać głowy nad morzem otaczających ich bodźców - komentują organizatorzy.

Coco Amardeil poza tytułem Professional Fine Art Photographer of the Year otrzymał również nagrodę pieniężną w wysokości 3000 dolarów.

Amateur Fine Art Photographer of the Year

Jak co roku organizatorzy przyznali również tytuł Fotografa Roku w sekcji amatorskiej. Tym razem to wyróżnienie otrzymał 26-letni Wiliam Ye, który na stałe mieszka w Toronto (Kanada). Jego fotografia A tribute to Orlando pochodząca z cyklu The Wounded to swoisty obraz upamiętniający strzelaninę w Orlando. - W przeciwieństwie do moich innych prac, każda postać na tym obrazie próbuje uciec, ale droga do ucieczki jest jak dotąd… - zaznacza enigmatycznie fotograf. Wiliam Ye otrzymał także nagrodę pieniężną w wysokości 2000 dolarów.

Miłość Ye do fotografii artystycznej rozpaliła się już w wieku zaledwie 3 lat. Od tamtej pory pracuje nad stworzeniem własnego stylu, inspirując się przy tym wieloma artystami, w tym pracami Salvadora Dali, Erwina Olafa czy Jennifer Hudson. Ye ma nadzieję, że pewnego dnia złamie tabu męskiej nagości w głównym nurcie sztuki.

11 Polaków wśród wyróżnionych

Jednak zakończona edycja Fine Art Photography Awards była także niezwykle udana dla naszych rodzimych fotografów. Wystarczy powiedzieć, że aż 11 Polaków otrzymało wyróżnienia w tym prestiżowym konkursie. W sekcji profesjonalnej laureatami zostali: Paweł Piotrowski (1 miejsce, Travel), Ewa Ćwikła (2 miejsce, Fine Art), Izabela Urbaniak (2 miejsce, Portrait) oraz Łukasz Grudysz (3 miejsce, Travel). Natomiast w kategoriach amatorskich wyróżniono: Monikę Cichoszewską (1 miejsce, Fashion), Iwonę Aleksandrowicz (3 miejsce, Fashion), Adama Klekotka (1 miejsce, Landscape), Titusa Popławskiego (1 miejsce, Nudes), Jacka Kreffta (3 miejsce, People), Angelikę Ejtel (1 miejsce, Portrait) i Bartka „NinoVeron” Brudka (3 miejsce, Portrait)

Zobacz wszystkie zdjęcia (11)

Laureaci Fine Art Photography Awards (kategorie profesjonalne)

Zobacz wszystkie zdjęcia (19)

Laureaci Fine Art Photography Awards (kategorie amatorskie)

Zobacz wszystkie zdjęcia (19)

Jeśli chcecie wziąć udział w kolejnej edycji Fine Art Photography Awards, to jest ku temu dobra okazja. Konkurs został już otwarty na zgłoszenia. Udział w nim mogą wziąć zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

- Sztuka rodzi się z pasji. Fotografia artystyczna to doskonały instrument, który pozwala osobie komunikować się ze światem i dzielić się swoją wizją. Wynika to z głębokiej wrażliwości autora, potrzeby wyrażania uczuć poprzez obrazy - unikalnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Fotografia może być spontaniczna, ale może też być świadomym manifestem. FAPA poszukuje zdjęć zrodzonych z pasji, Twojej pasji - podkreślają organizatorzy.

Więcej informacji o konkursie, a także pozostałe nagrodzone prace finalistów, jak również nominowanych znajdziecie na stronie fineartphotoawards.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Wyniki Drone Photo Awards 2024 - Polacy wśród zwycięzców
Wyniki Drone Photo Awards 2024 - Polacy wśród zwycięzców
Poznaliśmy wyniki konkursu fotografii drogowej, organizowanego w ramach Siena International Photo Awards. Wśród zwycięzców Drone Photo Award 2024 znalazło się liczne grono fotografów z...
1
Wyniki Siena International Photo Awards 2024 - Wojciech Grzędziński wśród zwycięzców
Wyniki Siena International Photo Awards 2024 - Wojciech Grzędziński wśród zwycięzców
Za nami kolejna edycja prestiżowego konkursu Siena. To jak zwykle fascynujący przekrój przez różne dziedziny fotografii, a na podium tegorocznej edycji stanął także Polak Wojciech...
11
Niekontrolowany rozwój meksykańskich przedmieść oczami Alejandro Cartageny
Niekontrolowany rozwój meksykańskich przedmieść oczami Alejandro Cartageny
Alejandro Cartagena w swoich pracach bada między innymi złożone problemy wynikające z niekontrolowanego rozwoju meksykańskich przedmieść.
21
Powiązane artykuły