Najlepsze zdjęcia konkursu Underwater Photographer of the Year 2016

Ponad 2500 zdjęć nadesłanych z przeszło 40 krajów świata. Każda z fotografii ukazuje podwodny świat wraz z jego mieszkańcami. Spośród wszystkich prac nadesłanych do tegorocznej edycji najlepszą okazał się pastelowy portret konika morskiego autorstwa włoskiego fotografa Davide Lopresti’ego.
0
Michał Chrzanowski
24 Luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Underwater Photographer of the Year to jeden z bardziej prestiżowych i rozpoznawalnych konkursów, który kierowany jest do bardzo wyjątkowej grupy fotografów - miłośników podwodnych głębin. Mimo tak wąskiej specjalizacji każdego roku do UPY jest nadsyłanych coraz to więcej zdjęć, przez co jurorzy nie mają łatwego zadania podczas wyłaniania finalistów oraz głównego laureata Underwater Photographer of the Year. Do tegorocznej edycji konkursu przesłanych zostało ponad 2500 fotografii ukazujących podwodny świat i jego mieszkańców. Uczestnicy mogli zgłaszać swoje prace w 8 kategoriach: Szeroki kąt, Makro, Wraki, Zachowania, Nadchodzący talent, Szeroki kąt brytyjskich wód, Makro brytyjskich wód, Brytyjskie wody w obiektywie aparatu kompaktowego.

W tegorocznej odsłonie konkursu najlepszym okazało się zdjęcie przedstawiające konika morskiego. Autorem nagrodzonej fotografii był włoski fotograf Davide Lopresti i to właśnie w jego ręce powędrował tytuł Underwater Photographer of the Year. Z kolei nagrodę British Underwater Photographer of the Year otrzymał Dan Bolt, który w kadrze uchwycił jeszcze nienarodzonego rekina. Natomiast najlepiej zapowiadającym się fotografem i wschodzącym talentem został wybrany pochodzący z Południowej Afryki, Pier Mane.
Zobacz wszystkie zdjęcia (24)

- Podczas poszczególnych lat trwania konkursu widziałem wiele tego typu zdjęć, jednak żadne z nich nie było wykonane w tak perfekcyjny sposób - mówi o zwycięskiej fotografii jeden z jurorów i pomysłodawców konkurs, Martin Edge. - Prosta, lecz niebanalna kompozycja oraz dwie spójne i dominujące barwy sprawiają, że zdjęcie przykuwa uwagę. To jedna z moich ulubionych prac nadesłanych do tegorocznej edycji - dodaje Martin Edge.

Underwater Photographer of the Year to jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych konkursów fotografii podwodnej na świecie, którego historia sięga aż 1965 roku. Głównym celem UPY jest pokazanie wyjątkowych zdjęć podwodnych głębin i często wymierających już gatunków zwierząt oraz wyłonienie najlepszych fotografów, którzy ten świat potrafią uchwycić i zobrazować. Więcej zdjęć finalistów tegorocznej edycji konkursu możecie znaleźć na stronie underwaterphotographeroftheyear.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Maxim Korotchenko: “Zamykanie się w granicy jednego gatunku ogranicza kreatywność”
Fotografia Korotchenki to mieszanka streetu i dokumentu. Niektóre kadry są malarskie i symboliczne, inne pełne humoru. Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu, gdy...
52
3
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Nową odsłonę popularnego kalendarza przygotował nie kto inny jak David LaChapelle. Nasze oczy cieszą charakterystyczne dla fotografa rozbuchane stylizacje, a sam...
24
0
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu...
Dobiegła końca 6. edycja Polskiego Konkursu Fotografii Prasowej. Oto galeria...
184
0