"Inny świat" Szymona Kobusińskiego

"W fotografiach Szymona Kobusińskiego zastaję spokój zamknięty w nieznanej przestrzeni otoczonej ciszą..." - pisze Krzysztof Hejke, wykładowca łódzkiej filmówki. W Galerii Fotopolis prezentujemy "Inny świat", świat w obiektywie Szymona Kobusińskiego.
W galerii Fotopolis prezentujemy cykl "Inny świat", serię fotografii podwodnych a także zdjęcia nagrodzone I miejscem w konkursie dla fotografów profesjonalnych zorganizowanym przez Nokię.

Szymon Kobusiński urodził się w 1973 roku w Warszawie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej im. Leona Shillera w Łodzi. Portret jest jego pasją od wielu lat. Utrwalanie ludzkich spojrzeń traktuje za każdym razem jako intymną wyprawę w głąb ludzkiego wnętrza... Materią, którą kształtuje jest światło. Stara się je wydobyć, ciągle szukając nowych form wyrazu, niejednokrotnie decydując się na realizacje zdjęć pod wodą. Zorganizowana w 2001 roku wystawa Inny Świat zaprezentowała serię plastycznych podwodnych ujęć. Należy podkreślić, że wszystkie eksponowane w galerii fotografie zostały wykonane pod wodą i są to obrazy, które wykorzystują naturalne promienie światła i krople wody: autor prawie nie poddawał ich obróbce cyfrowej.

fot. Szymon Kobusiński

Krzysztof Hejke, promotor Szymona z łódzkiej filmówki, napisał o jego cyklu:
"W fotografiach Szymona Kobusińskiego zastaję spokój zamknięty w nieznanej przestrzeni otoczonej ciszą (...) Światło przenika do tego świata w sposób tajemniczy, pojawia się nie wiedząc skąd i po co. Swoisty taniec postaci, akrobacja wbrew grawitacji, senny pląs jest dla mnie spojrzeniem w głębię przeszłości człowieka, penetrowaniem jej otchłani, by być może zobaczyć w niej teatr...

fot. Szymon Kobusiński

...Teatr odniesień i niejasnych znaczeń. Relacje między postaciami są wyważone, nie przynoszą bólu. Zmysłowe ciała z gracją i z wdziękiem podkreślają młodość i atrakcyjność jak w przededniu tańca godów w kraju "Innego Świata". Artysta dwuznacznie sugeruje, iż ów teatr to świat, bohaterowie to my, otaczająca ich woda symbolizuje czyste powietrze, a wszystko to dzieje się u wybrzeży wyspy "Wiecznej Szczęśliwości". "Inny Świat" to zatem świat naszych pragnień, odczuć, archetypów, to kraj głęboko w nas uśpiony, w ruchu i geście niezwykle przyjazny".

fot. Szymon Kobusiński, I miejsce w konkursie dla fotografów profesjonalnych zorganizowanym przez Nokię

W galerii Fotopolis obok zdjęć z cyklu inny świat prezentowane są fotografie, które zostałyt nagrodzone I miejscem w konkursie dla fotografów profesjonalnych zorganizowanym przez Nokię.

Zapraszamy na stronę internetową autora: www.szymonkobusinski.com
Zobacz wszystkie zdjęcia (10)
Komentarze
Polecane artykuły
Kosmo Foto Mono - panchromatyczny film teraz także do średniego formatu
18 Lut 2019
Popularność panchromatycznego filmu Kosmo Foto Mono 35 mm sprawiła, że producent postanowił rozpocząć także produkcję w wersji 120 do średnioformatowych aparatów.
0
Najnowsza promocja Canon. Kup EOS R i odbierz voucher na kurs fotograficzny o wartości 500 zł
18 Lut 2019
W ramach promocji przygotowanej przez firmę Canon, przy zakupie aparatu EOS R (body lub zestaw), można otrzymać za 1 zł voucher o wartości 500 zł na dowolny kurs fotograficzny w FotoAkademii.
0
„Emocje“ Irakli Dzneladze - zobacz prace jednego z najbardziej utalentowanych gruzińskich fotografów
18 Lut 2019
Emocje oraz chwile uchwycone w ich decydującym momencie - tak najlepiej można scharakteryzować prace Irakli Dzneladze, młodego utalentowanego gruzińskiego fotografa. Jego najnowsza wystawa jest już eksponowana w przestrzeni wrocławskiej Galerii FOTO-GEN.
0
Wrocław przez najbliższe tygodnie będzie stolicą fotografii. Rusza Olympus Perspective Playground
15 Lut 2019
Ponad 2000 m2 atrakcji dla każdego, kto lubi fotografię. Inspirujące instalacje, wartościowe wykłady, praktyczne warsztaty. Możliwość przetestowania aparatów. A na koniec - darmowa karta pamięci. Oto Olympus Perspective Playground.
0