"Inny świat" Szymona Kobusińskiego

"W fotografiach Szymona Kobusińskiego zastaję spokój zamknięty w nieznanej przestrzeni otoczonej ciszą..." - pisze Krzysztof Hejke, wykładowca łódzkiej filmówki. W Galerii Fotopolis prezentujemy "Inny świat", świat w obiektywie Szymona Kobusińskiego.
0
Marta Majewska
6 Grudzień 2004
Artykuł na: 4-5 minut
W galerii Fotopolis prezentujemy cykl "Inny świat", serię fotografii podwodnych a także zdjęcia nagrodzone I miejscem w konkursie dla fotografów profesjonalnych zorganizowanym przez Nokię.

Szymon Kobusiński urodził się w 1973 roku w Warszawie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej im. Leona Shillera w Łodzi. Portret jest jego pasją od wielu lat. Utrwalanie ludzkich spojrzeń traktuje za każdym razem jako intymną wyprawę w głąb ludzkiego wnętrza... Materią, którą kształtuje jest światło. Stara się je wydobyć, ciągle szukając nowych form wyrazu, niejednokrotnie decydując się na realizacje zdjęć pod wodą. Zorganizowana w 2001 roku wystawa Inny Świat zaprezentowała serię plastycznych podwodnych ujęć. Należy podkreślić, że wszystkie eksponowane w galerii fotografie zostały wykonane pod wodą i są to obrazy, które wykorzystują naturalne promienie światła i krople wody: autor prawie nie poddawał ich obróbce cyfrowej.

fot. Szymon Kobusiński

Krzysztof Hejke, promotor Szymona z łódzkiej filmówki, napisał o jego cyklu:
"W fotografiach Szymona Kobusińskiego zastaję spokój zamknięty w nieznanej przestrzeni otoczonej ciszą (...) Światło przenika do tego świata w sposób tajemniczy, pojawia się nie wiedząc skąd i po co. Swoisty taniec postaci, akrobacja wbrew grawitacji, senny pląs jest dla mnie spojrzeniem w głębię przeszłości człowieka, penetrowaniem jej otchłani, by być może zobaczyć w niej teatr...

fot. Szymon Kobusiński

...Teatr odniesień i niejasnych znaczeń. Relacje między postaciami są wyważone, nie przynoszą bólu. Zmysłowe ciała z gracją i z wdziękiem podkreślają młodość i atrakcyjność jak w przededniu tańca godów w kraju "Innego Świata". Artysta dwuznacznie sugeruje, iż ów teatr to świat, bohaterowie to my, otaczająca ich woda symbolizuje czyste powietrze, a wszystko to dzieje się u wybrzeży wyspy "Wiecznej Szczęśliwości". "Inny Świat" to zatem świat naszych pragnień, odczuć, archetypów, to kraj głęboko w nas uśpiony, w ruchu i geście niezwykle przyjazny".

fot. Szymon Kobusiński, I miejsce w konkursie dla fotografów profesjonalnych zorganizowanym przez Nokię

W galerii Fotopolis obok zdjęć z cyklu inny świat prezentowane są fotografie, które zostałyt nagrodzone I miejscem w konkursie dla fotografów profesjonalnych zorganizowanym przez Nokię.

Zapraszamy na stronę internetową autora: www.szymonkobusinski.com
Zobacz wszystkie zdjęcia (10)

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Kalendarz Lavazza 2020 i David LaChapelle, czyli stylistyczny powrót do przeszłości
Nową odsłonę popularnego kalendarza przygotował nie kto inny jak David LaChapelle. Nasze oczy cieszą charakterystyczne dla fotografa rozbuchane stylizacje, a sam...
17
0
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej
Zobacz najlepsze polskie zdjęcia sportowe ostatniego roku. Wyniki VI edycji Polskiego Konkursu...
Dobiegła końca 6. edycja Polskiego Konkursu Fotografii Prasowej. Oto galeria...
167
0
Zdjęcia, które poruszają. Zwycięzcy Environmental Photographer of the Year 2019
Zdjęcia, które poruszają. Zwycięzcy Environmental Photographer of the Year 2019
Konkurs EPOTY ma na celu zwrócenie uwagi na społeczne i klimatyczne problemy współczesności. Oto najlepsze zdjęcia tegorocznej edycji.
36
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)