"Inny świat" Szymona Kobusińskiego

"W fotografiach Szymona Kobusińskiego zastaję spokój zamknięty w nieznanej przestrzeni otoczonej ciszą..." - pisze Krzysztof Hejke, wykładowca łódzkiej filmówki. W Galerii Fotopolis prezentujemy "Inny świat", świat w obiektywie Szymona Kobusińskiego.
W galerii Fotopolis prezentujemy cykl "Inny świat", serię fotografii podwodnych a także zdjęcia nagrodzone I miejscem w konkursie dla fotografów profesjonalnych zorganizowanym przez Nokię.

Szymon Kobusiński urodził się w 1973 roku w Warszawie. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej im. Leona Shillera w Łodzi. Portret jest jego pasją od wielu lat. Utrwalanie ludzkich spojrzeń traktuje za każdym razem jako intymną wyprawę w głąb ludzkiego wnętrza... Materią, którą kształtuje jest światło. Stara się je wydobyć, ciągle szukając nowych form wyrazu, niejednokrotnie decydując się na realizacje zdjęć pod wodą. Zorganizowana w 2001 roku wystawa Inny Świat zaprezentowała serię plastycznych podwodnych ujęć. Należy podkreślić, że wszystkie eksponowane w galerii fotografie zostały wykonane pod wodą i są to obrazy, które wykorzystują naturalne promienie światła i krople wody: autor prawie nie poddawał ich obróbce cyfrowej.

fot. Szymon Kobusiński

Krzysztof Hejke, promotor Szymona z łódzkiej filmówki, napisał o jego cyklu:
"W fotografiach Szymona Kobusińskiego zastaję spokój zamknięty w nieznanej przestrzeni otoczonej ciszą (...) Światło przenika do tego świata w sposób tajemniczy, pojawia się nie wiedząc skąd i po co. Swoisty taniec postaci, akrobacja wbrew grawitacji, senny pląs jest dla mnie spojrzeniem w głębię przeszłości człowieka, penetrowaniem jej otchłani, by być może zobaczyć w niej teatr...

fot. Szymon Kobusiński

...Teatr odniesień i niejasnych znaczeń. Relacje między postaciami są wyważone, nie przynoszą bólu. Zmysłowe ciała z gracją i z wdziękiem podkreślają młodość i atrakcyjność jak w przededniu tańca godów w kraju "Innego Świata". Artysta dwuznacznie sugeruje, iż ów teatr to świat, bohaterowie to my, otaczająca ich woda symbolizuje czyste powietrze, a wszystko to dzieje się u wybrzeży wyspy "Wiecznej Szczęśliwości". "Inny Świat" to zatem świat naszych pragnień, odczuć, archetypów, to kraj głęboko w nas uśpiony, w ruchu i geście niezwykle przyjazny".

fot. Szymon Kobusiński, I miejsce w konkursie dla fotografów profesjonalnych zorganizowanym przez Nokię

W galerii Fotopolis obok zdjęć z cyklu inny świat prezentowane są fotografie, które zostałyt nagrodzone I miejscem w konkursie dla fotografów profesjonalnych zorganizowanym przez Nokię.

Zapraszamy na stronę internetową autora: www.szymonkobusinski.com
Zobacz wszystkie zdjęcia (10)
Komentarze
Polecane artykuły
LIT Flash - ksenonowa lampa błyskowa do smartfona
18 Kwi 2019
Jeżeli jest coś, co nadal ogranicza smartfony, z pewnością będzie to praca ze światłem błyskowym. Zmienić to chcą twórcy lampy błyskowej LIT.
0
9 dzielnic, 40 opowieści. “Tokyo Lifestyle Book” to wyjątkowa książka o stolicy Japonii
18 Kwi 2019
Dziesiątki rozmów, zdjęć i ciekawostek. Nowa książka Aleksandry Janiec to coś więcej niż reportaż czy zwykły przewodnik. To wyjątkowy portret “miasta, które nigdy się nie kończy”.
0
Newell Air 1100 - uniwersalny panel LED z regulowaną temperaturą barwową w dobrej cenie
18 Kwi 2019
W ofercie marki Newell pojawił się nowy oświetlacz, który spodoba się fotografom i twórcom wideo, szukającym funkcjonalnego rozwiązania, które nie nadszarpnie ograniczonego budżetu.
0
Sudeckie fotowarsztaty na Końcu Świata
18 Kwi 2019
Tokina i fotowarsztaty.com, zapraszają w weekend 31 maja-2 czerwca na plener fotograficzny w Górach Stołowych (Sudety). Na czas zajęć będzie można bezpłatnie wypożyczyć obiektywy  marki Tokina.
0