Polacy nagrodzeni w konkursie Sony World Photography Awards 2012

Znamy zwycięzców tegorocznej edycji Sony World Photography Awards. Miło jest nam poinformować, że w ich gronie znalazło się dwoje polskich fotografów - Jacek Kusz i Kasia Bielska. Docenieni zostali także Paweł Kopczyński i Jan Brykczyński.
Czworo Polaków zostało nagrodzonych w konkursie Sony World Photography Awards 2012. Jacek Kusz zdobył pierwszą nagrodę w kategorii "Natura i dzika przyroda" za serię fotografii pod tytułem "Zoo". Kasia Bielska zwyciężyła natomiast w kategorii "Współczesność" zdjęciami pod tytułem "It's Now or Never" (Teraz albo nigdy). Drugie miejsce w kategorii "Sport" zajął Paweł Kopczyński, a trzecie miejsce w kategorii "Podróż" Jan Brykczyński. Gratulujemy!
Jacek Kusz, kategoria profesjonalna, Natura i dzika przyroda, Sony World Photograpy Awards 2012

Jacek Kusz zrobił swoje zdjęcia we wrocławskim zoo. Fotografował małpy (i inne zwierzęta), próbując pokazać że, ludzie nie są istotami wyższymi niż one, ale że w gruncie rzeczy są im równi. Wszystkie zdjęcia utrzymane są w tradycyjnym, portretowym stylu, w jakim zwykle ukazuje się wizerunki osób.

Jacek Kusz urodził się we Wrocławiu w 1972 r. Zwierzęta zawsze go fascynowały - i to właśnie one znalazły się na jego pierwszych zdjęciach, które robił jako piętnastoletni chłopiec. Później, jako zawodowy fotograf, zajmował się między innymi fotografią mody i zdjęciami wnętrz, jednak ostatnio wrócił do swojej młodzieńczej pasji.
Kasia Bielska, kategoria profesjonalna, Współczesność, Sony World Photography Awards 2012

Kasia Bielska jest dyrektorem artystycznym jednej z działających w Warszawie agencji modelek. Jej zwycięska seria ukazuje fascynację fotografią mody, a zwłaszcza tego, jak wizerunek tworzy historię konkretnej kobiety. Pracując w agencji spotykam się z dziewczętami, dla których praca ze mną jest pierwszym krokiem na drodze do kariery w świecie mody - mówi autorka - To młode osoby, które zmuszone są do przełamania swojego wstydu i do odkrycia w sobie kogoś, kogo dotąd wcale nie znały. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, że będę miała do czynienia głównie z dziećmi! To, co kiedyś zdarzało się sporadycznie (czyli praca z niepełnoletnimi modelkami), dziś jest normą. Negocjacje niemal każdego większego kontraktu zaczyna się dziś od zdania "Musimy zadzwonić do twojej matki". Wydaje się oczywiste, że coraz częściej to rodzice decydują o tym, że ich dzieci angażują się w świat mody, i że będą w nim grały role dorosłych.

Kusz i Bielska odebrali nagrody - najnowszy sprzęt fotograficzny Sony - podczas gali Sony World Photography Awards w londyńskim hotelu Hilton przy Park Lane.

Pełną listę nagrodzonych znajdziecie na stronie: www.worldphoto.org.
Komentarze
Polecane artykuły
Aparaty Fujifilm X-T3 i X-T30 do wygrania w konkursie Grand Press Photo
22 Mar 2019
Fujifilm zostało mecenasem największego w Polsce konkursu fotografii prasowej. Z tej okazji na zwycięzców poszczególnych kategorii czekają najnowsze aparaty producenta.
0
Art Bibuła - festiwal zinów i photobooków już pod koniec marca w Katowicach
22 Mar 2019
Ponad dwudziestu artystów, osiem spotkań, dwa warsztaty i jedna debata, a do tego setki niezależnych publikacji, których nie zobaczymy w komercyjnym obiegu. Tak zapowiada się pierwszy śląski festiwal zinów, photobooków i małych wydawnictw, który odbędzie się w katowickim Rondzie Sztuki w ostatni weekend marca.
0
Grand Press Photo 2019 czeka na zgłoszenia
22 Mar 2019
Jeszcze tylko przez dwa tygodnie można zgłaszać zdjęcia, reportaże, projekty dokumentalne i książki fotograficzne do Grand Press Photo 2019. Termin składania prac upływa 3 kwietnia o północy.
0
Wesprzyj dodruk książki „Przedmiot rzeczywisty i jego obraz” Witolda Dederki
21 Mar 2019
Podręczniki Witolda Dederki uznawane są za najlepsze polskie książki podejmujące temat sztuki fotograficznej. Niestety nakład niektórych tytułów od dawna jest już wyczerpany. Wydawca właśnie ruszył z kampanią której celem jest dodruk pierwszej części trylogii.
0