Polacy nagrodzeni w konkursie Sony World Photography Awards 2012

Znamy zwycięzców tegorocznej edycji Sony World Photography Awards. Miło jest nam poinformować, że w ich gronie znalazło się dwoje polskich fotografów - Jacek Kusz i Kasia Bielska. Docenieni zostali także Paweł Kopczyński i Jan Brykczyński.
Czworo Polaków zostało nagrodzonych w konkursie Sony World Photography Awards 2012. Jacek Kusz zdobył pierwszą nagrodę w kategorii "Natura i dzika przyroda" za serię fotografii pod tytułem "Zoo". Kasia Bielska zwyciężyła natomiast w kategorii "Współczesność" zdjęciami pod tytułem "It's Now or Never" (Teraz albo nigdy). Drugie miejsce w kategorii "Sport" zajął Paweł Kopczyński, a trzecie miejsce w kategorii "Podróż" Jan Brykczyński. Gratulujemy!
Jacek Kusz, kategoria profesjonalna, Natura i dzika przyroda, Sony World Photograpy Awards 2012

Jacek Kusz zrobił swoje zdjęcia we wrocławskim zoo. Fotografował małpy (i inne zwierzęta), próbując pokazać że, ludzie nie są istotami wyższymi niż one, ale że w gruncie rzeczy są im równi. Wszystkie zdjęcia utrzymane są w tradycyjnym, portretowym stylu, w jakim zwykle ukazuje się wizerunki osób.

Jacek Kusz urodził się we Wrocławiu w 1972 r. Zwierzęta zawsze go fascynowały - i to właśnie one znalazły się na jego pierwszych zdjęciach, które robił jako piętnastoletni chłopiec. Później, jako zawodowy fotograf, zajmował się między innymi fotografią mody i zdjęciami wnętrz, jednak ostatnio wrócił do swojej młodzieńczej pasji.
Kasia Bielska, kategoria profesjonalna, Współczesność, Sony World Photography Awards 2012

Kasia Bielska jest dyrektorem artystycznym jednej z działających w Warszawie agencji modelek. Jej zwycięska seria ukazuje fascynację fotografią mody, a zwłaszcza tego, jak wizerunek tworzy historię konkretnej kobiety. Pracując w agencji spotykam się z dziewczętami, dla których praca ze mną jest pierwszym krokiem na drodze do kariery w świecie mody - mówi autorka - To młode osoby, które zmuszone są do przełamania swojego wstydu i do odkrycia w sobie kogoś, kogo dotąd wcale nie znały. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, że będę miała do czynienia głównie z dziećmi! To, co kiedyś zdarzało się sporadycznie (czyli praca z niepełnoletnimi modelkami), dziś jest normą. Negocjacje niemal każdego większego kontraktu zaczyna się dziś od zdania "Musimy zadzwonić do twojej matki". Wydaje się oczywiste, że coraz częściej to rodzice decydują o tym, że ich dzieci angażują się w świat mody, i że będą w nim grały role dorosłych.

Kusz i Bielska odebrali nagrody - najnowszy sprzęt fotograficzny Sony - podczas gali Sony World Photography Awards w londyńskim hotelu Hilton przy Park Lane.

Pełną listę nagrodzonych znajdziecie na stronie: www.worldphoto.org.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Ricoh GR III - nowa matryca, stabilizacja, szybki AF i dotykowy ekran. Premiera w 2019 roku
25 Wrz 2018
Ricoh zapowiedział dziś długo oczekiwą aktualizację dla kultowej wśród fotografów ulicznych serii GR. Trzecie generacja kompaktu APS-C wyposażona została m.in. w 24-milionową matrycę z systemem stabilizacji i pikselami detekcji fazy.
0
CineStill °Cs TCS-1000 wymiesza chemię i zapewni jej odpowiednią temperaturę podczas wywoływania filmów
24 Wrz 2018
Wywoływanie filmów w domu to duża oszczędność i możliwość wpływu na to, jak będzie prezentował się negatyw. Problemem może być utrzymanie odpowiedniej temperatury odczynników. Z odsieczą przychodzi nowe urządzenie firmy CineStill.
0
Venus Optics pokaże na Photokinie 12 nowych szkieł Laowa - od rybiego oka, przez szerokokątny zoom aż po obiektywy filmowe
24 Wrz 2018
Venus Optics w krótkim czasie wybił się na jednego z najprężniej działających producentów manualnej optyki. Na targach Photokina zobaczymy aż 7 nowych pozycji i 5 kolejnych wariantów znanych konstrukcji, w tym modele przeznaczone dla filmowców.
0
Irix 150 mm f/2.8 Macro 1:1 - nowy król obiektywów makro?
24 Wrz 2018
Marka Irix, która dostarczyła nam dwóch bardzo ciekawych obiektywów szerokokątnych wkracza na rynek z modelem tele makro, który ma być jedną z najdoskonalszych konstrukcji przeznaczonych do fotografowania małych obiektów.
0