Promocja książki "Opowieści z Pałacu Saskiego"

Serdecznie zapraszamy na promocję niezwykłej książki autorstwa Joanny Borowskiej "Opowieści z Pałacu Saskiego". Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 9 listopada o godz. 12:00 w Sali Opera warszawskiego hotelu Sofitel Victoria.
Promocja albumu będącego pierwszą książką wydawnictwa "Green Gallery" z serii opowiadającej o znanych i nieznanych miejscach Warszawy odbędzie się 9 listopada o godz. 12:00 w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Książka trafi do księgarń i salonów EMPiK w całym kraju.

Przygotowany przez wydawnictwo Green Gallery album pt. "Opowieści z Pałacu Saskiego" to zbiór 44 krótkich historii o zabytkach wydobytych w trakcie wykopalisk archeologicznych na pl. Piłsudskiego. Ich autorka, Joanna Borowska za każdym razem rozpoczyna od przedmiotu, który został przez nią sfotografowany i czyni go głównym bohaterem lub świadkiem wydarzeń historycznych. Publikacja jest bogato ilustrowana. Zawiera stare ryciny, jak również archiwalne fotografie, na których znajdują się mało znane widoki Pałacu Saskiego, jego otoczenia, a także część dawnej Warszawy. Słowo wstępne do albumu napisali: dyrektor Muzeum Historycznego m. st. Warszawy Andrzej Sołtan i prezes Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków S.A. dr Marek Barański. Autorem opracowania graficznego jest Ryszard Kajzer. W publikacji została zamieszczona angielska wersja opowiadań. "Opowieści z Pałacu Saskiego" są pierwszą publikacją książkową poświęconą pałacowi Saskiemu. Skierowane są do szerokiego kręgu odbiorców: miłośników archeologii i historii, a także zwykłych czytelników. Książka uczy szacunku do przeszłości i uświadamia jak ważna jest ochrona dóbr kultury, których zniszczenie powoduje nieodwracalne straty. Przypomina również o planowanej i wciąż nie zrealizowanej odbudowie Pałacu Saskiego.

Joanna Borowska, absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, od lat bada ślady przeszłości na stanowiskach archeologicznych w Polsce, Austrii, Niemczech i Egipcie. W trakcie licznych wyjazdów zaczęła rozwijać swoją drugą - obok archeologii - pasję: fotografowanie. Do kontynuowania zachęciło ją życzliwe przyjęcie jej prac fotograficznych na wystawach, zorganizowanych w 2004 r. w Warszawie: "Wokół Złotej Bogini" w Galerii Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz "Egipt w obiektywie archeologów" w Biurze Kulturalnym Ambasady Arabskiej Republiki Egiptu. Ukoronowaniem jej starań zdobycia kwalifikacji w tym zakresie było uzyskanie dyplomu w Warszawskiej Szkole Fotografii w pracowni dr hab. Wojciecha Prażmowskiego. Od 2006 r. Joanna Borowska uczestniczy w wykopaliskach na terenie Warszawy. Prowadziła badania archeologiczne pałacu Saskiego i fragmentu posesji z pałacem Brühla na placu J. Piłsudskiego, Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, kamienic przy ul. Królewskiej, Fortu Sokolnickiego przy ul. Czarnieckiego, brała udział w nadzorach archeologicznych podczas prac konserwatorskich fasady kościoła Wizytek przy ul. Krakowskie Przedmieście i w trakcie budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. Owocem jej dokonań artystycznych była wystawa fotograficzna pt. "Opowieści z Pałacu Saskiego". Jej wernisaż odbył się 18 maja 2007 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Margaret Mitchell: „Fotografia może umożliwić opowiadanie historii, które normalnie są ukryte"
16 Lip 2018
Ponad dwadzieścia lat od sfotografowania dzieci swojej siostry, Margaret Mitchell ponownie odwiedza rodzinę z aparatem. Zadaje pytania o wpływ środowiska, w jakim przyszło nam dorastać, na nasze dalsze życie. Szkocka fotografka, działającą głównie w rejonach fotografii dokumentalnej i portretowej, jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród, w tym Sony World Photography Awards.
0
“Zacząłem fotografować, bo bałem się zapomnieć”. Projekt Johna-Davida Richardsona to uniwersalna opowieść o dorastaniu
3 Lip 2018
- Pamiętam dzień, w którym skończyłem trzynaście lat. Obudziłem się tego ranka, spodziewając się, że w jakiś sposób zmieniłem się w mężczyznę tej nocy - mówi nam amerykański fotograf, który od dwóch lat realizuje projekt o dorastaniu chłopców z pobliskiego skateparku.
0
Majestat oceanu, zdjęcia z powietrza i nieziemskie scenerie - wyniki National Geographic Travel Photographer of the Year 2018
29 Cze 2018
Jury jednego z największych konkursów fotografii podróżniczej zaprezentowało jego tegorocznych laureatów. Zobaczcie galerię zwycięskich prac z ostatniej odsłony National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
„Stambuł Story” z Panasonic Lumix G9
26 Cze 2018
Jak nowy superszybki korpus Panasonic sprawdza się w fotografii ulicznej? Zapytaliśmy o to reportażystę National Geographic Mikołaja Nowackiego.
3