Promocja książki "Opowieści z Pałacu Saskiego"

Serdecznie zapraszamy na promocję niezwykłej książki autorstwa Joanny Borowskiej "Opowieści z Pałacu Saskiego". Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 9 listopada o godz. 12:00 w Sali Opera warszawskiego hotelu Sofitel Victoria.
Promocja albumu będącego pierwszą książką wydawnictwa "Green Gallery" z serii opowiadającej o znanych i nieznanych miejscach Warszawy odbędzie się 9 listopada o godz. 12:00 w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Książka trafi do księgarń i salonów EMPiK w całym kraju.

Przygotowany przez wydawnictwo Green Gallery album pt. "Opowieści z Pałacu Saskiego" to zbiór 44 krótkich historii o zabytkach wydobytych w trakcie wykopalisk archeologicznych na pl. Piłsudskiego. Ich autorka, Joanna Borowska za każdym razem rozpoczyna od przedmiotu, który został przez nią sfotografowany i czyni go głównym bohaterem lub świadkiem wydarzeń historycznych. Publikacja jest bogato ilustrowana. Zawiera stare ryciny, jak również archiwalne fotografie, na których znajdują się mało znane widoki Pałacu Saskiego, jego otoczenia, a także część dawnej Warszawy. Słowo wstępne do albumu napisali: dyrektor Muzeum Historycznego m. st. Warszawy Andrzej Sołtan i prezes Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków S.A. dr Marek Barański. Autorem opracowania graficznego jest Ryszard Kajzer. W publikacji została zamieszczona angielska wersja opowiadań. "Opowieści z Pałacu Saskiego" są pierwszą publikacją książkową poświęconą pałacowi Saskiemu. Skierowane są do szerokiego kręgu odbiorców: miłośników archeologii i historii, a także zwykłych czytelników. Książka uczy szacunku do przeszłości i uświadamia jak ważna jest ochrona dóbr kultury, których zniszczenie powoduje nieodwracalne straty. Przypomina również o planowanej i wciąż nie zrealizowanej odbudowie Pałacu Saskiego.

Joanna Borowska, absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, od lat bada ślady przeszłości na stanowiskach archeologicznych w Polsce, Austrii, Niemczech i Egipcie. W trakcie licznych wyjazdów zaczęła rozwijać swoją drugą - obok archeologii - pasję: fotografowanie. Do kontynuowania zachęciło ją życzliwe przyjęcie jej prac fotograficznych na wystawach, zorganizowanych w 2004 r. w Warszawie: "Wokół Złotej Bogini" w Galerii Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz "Egipt w obiektywie archeologów" w Biurze Kulturalnym Ambasady Arabskiej Republiki Egiptu. Ukoronowaniem jej starań zdobycia kwalifikacji w tym zakresie było uzyskanie dyplomu w Warszawskiej Szkole Fotografii w pracowni dr hab. Wojciecha Prażmowskiego. Od 2006 r. Joanna Borowska uczestniczy w wykopaliskach na terenie Warszawy. Prowadziła badania archeologiczne pałacu Saskiego i fragmentu posesji z pałacem Brühla na placu J. Piłsudskiego, Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, kamienic przy ul. Królewskiej, Fortu Sokolnickiego przy ul. Czarnieckiego, brała udział w nadzorach archeologicznych podczas prac konserwatorskich fasady kościoła Wizytek przy ul. Krakowskie Przedmieście i w trakcie budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. Owocem jej dokonań artystycznych była wystawa fotograficzna pt. "Opowieści z Pałacu Saskiego". Jej wernisaż odbył się 18 maja 2007 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
1
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0