Promocja książki "Opowieści z Pałacu Saskiego"

Serdecznie zapraszamy na promocję niezwykłej książki autorstwa Joanny Borowskiej "Opowieści z Pałacu Saskiego". Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 9 listopada o godz. 12:00 w Sali Opera warszawskiego hotelu Sofitel Victoria.
Promocja albumu będącego pierwszą książką wydawnictwa "Green Gallery" z serii opowiadającej o znanych i nieznanych miejscach Warszawy odbędzie się 9 listopada o godz. 12:00 w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Książka trafi do księgarń i salonów EMPiK w całym kraju.

Przygotowany przez wydawnictwo Green Gallery album pt. "Opowieści z Pałacu Saskiego" to zbiór 44 krótkich historii o zabytkach wydobytych w trakcie wykopalisk archeologicznych na pl. Piłsudskiego. Ich autorka, Joanna Borowska za każdym razem rozpoczyna od przedmiotu, który został przez nią sfotografowany i czyni go głównym bohaterem lub świadkiem wydarzeń historycznych. Publikacja jest bogato ilustrowana. Zawiera stare ryciny, jak również archiwalne fotografie, na których znajdują się mało znane widoki Pałacu Saskiego, jego otoczenia, a także część dawnej Warszawy. Słowo wstępne do albumu napisali: dyrektor Muzeum Historycznego m. st. Warszawy Andrzej Sołtan i prezes Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków S.A. dr Marek Barański. Autorem opracowania graficznego jest Ryszard Kajzer. W publikacji została zamieszczona angielska wersja opowiadań. "Opowieści z Pałacu Saskiego" są pierwszą publikacją książkową poświęconą pałacowi Saskiemu. Skierowane są do szerokiego kręgu odbiorców: miłośników archeologii i historii, a także zwykłych czytelników. Książka uczy szacunku do przeszłości i uświadamia jak ważna jest ochrona dóbr kultury, których zniszczenie powoduje nieodwracalne straty. Przypomina również o planowanej i wciąż nie zrealizowanej odbudowie Pałacu Saskiego.

Joanna Borowska, absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, od lat bada ślady przeszłości na stanowiskach archeologicznych w Polsce, Austrii, Niemczech i Egipcie. W trakcie licznych wyjazdów zaczęła rozwijać swoją drugą - obok archeologii - pasję: fotografowanie. Do kontynuowania zachęciło ją życzliwe przyjęcie jej prac fotograficznych na wystawach, zorganizowanych w 2004 r. w Warszawie: "Wokół Złotej Bogini" w Galerii Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz "Egipt w obiektywie archeologów" w Biurze Kulturalnym Ambasady Arabskiej Republiki Egiptu. Ukoronowaniem jej starań zdobycia kwalifikacji w tym zakresie było uzyskanie dyplomu w Warszawskiej Szkole Fotografii w pracowni dr hab. Wojciecha Prażmowskiego. Od 2006 r. Joanna Borowska uczestniczy w wykopaliskach na terenie Warszawy. Prowadziła badania archeologiczne pałacu Saskiego i fragmentu posesji z pałacem Brühla na placu J. Piłsudskiego, Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, kamienic przy ul. Królewskiej, Fortu Sokolnickiego przy ul. Czarnieckiego, brała udział w nadzorach archeologicznych podczas prac konserwatorskich fasady kościoła Wizytek przy ul. Krakowskie Przedmieście i w trakcie budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. Owocem jej dokonań artystycznych była wystawa fotograficzna pt. "Opowieści z Pałacu Saskiego". Jej wernisaż odbył się 18 maja 2007 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
„To forma medytacji“ - o miłości do latania i fotografii opowiada Filip Wolak
21 Lut 2019
Filip Wolak łączy doświadczenia fotografa i pilota, tworząc wyjątkowe zdjęcia świata widzianego z góry. „Lubię niebanalność, prostotę, czystość formy, równowagę, czasem symetrię (lub jej kompletny brak)“ - zaznacza fotograf.
0
World Press Photo 2019 - poznaliśmy najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
20 Lut 2019
Gratka dla wszystkich miłośników fotografii reportażowej najwyższych lotów. World Press Photo Foundation właśnie zaprezentowało zdjęcia nominowane do najważniejszej nagrody przyznawanej fotografom prasowym.
1
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0
Mohammad Baghal Asghari: “Ludzie myślą, że fotografia to prosta, bezwartościowa sztuka”
8 Lut 2019
W fotografii najważniejszą rzeczą jest dla mnie odnajdywanie na co dzień ukrytych dla mnie rzeczy: zaznajamianie się z różnymi religiami, poznawanie historii ludzi. Często tych bardzo prostych, którzy są bohaterami naszego codziennego życia - opowiada nam irański fotograf Mohammad Baghal Asghari, autor projektu "Forgotten Dried Land"
0