FomeiTOP 2009 - relacja

Autor: Damian Bednarzak

21 Październik 2009
Artykuł na: 6-9 minut
W ubiegłym tygodniu w Hradec Kralove odbyły się dni otwarte czeskiej firmy Fomei. Mieliśmy okazję zobaczyć liczne nowości z dziedziny oświetlenia studyjnego oraz wydruków fotograficznych. W Polsce marka Fomei znana jest również z akcesoriów fotograficznych oraz szerokiej gamy lunet i lornetek. Zapraszamy do relacji z tego wydarzenia.

W dniach 15-16 października 2009 roku miasto Hradec Kralove skupiło szeroką rzeszę fotografów oraz miłośników sprzętu optycznego. Dzięki zaproszeniu przez firmę Medikon - wyłącznego dystrybutora marki Fomei w Polsce, redakcja Fotopolis.pl miała okazję wziąć udział w dniach otwartych oraz prezentacjach nowości czeskiego producenta. W Polsce produkty Fomei kojarzą się przede wszystkim z przystępnym cenowo oświetleniem studyjnym, statywami oraz akcesoriami typu: torby, plecaki. Przypominamy jednak, że firma dzięki współpracy z markami Ilford, Epson oraz Shinko oferuje również system wysokiej jakości wielkoformatowych wydruków fotograficznych. Zacznijmy jednak od początku.

Oświetlenie studyjne

Oczywiście mogliśmy zobaczyć znaną i popularną w Polsce serię lamp Basic. Lampy te przeznaczone są dla początkujących i średniozaawansowanych użytkowników, wyróżniają się przystępną ceną oraz bogatym wyposażeniem. Nowością jest zestaw Fomei Basic-400, który po raz pierwszy w Polsce będzie można obejrzeć na targach Fotopolis EXPO.

Tegoroczną nowością jest także generator akumulatorowy Panther Pro 600, pierwszy generator symetryczny w ofercie czeskiego producenta. Służy on do zasilania jednej bądź dwóch dedykowanych głowic Panther PRO z maksymalną mocą 600 Ws (w przypadku dwóch lamp: 2 x 300 Ws). Sterowanie funkcjami odbywa się za pomocą przycisków membranowych i cyfrowego potencjomertu, a energia błysku wyświetlana jest na wyświetlaczu LCD. Światło pilotujące 50W zapewniają żarówki halogenowe, ale istnieje możliwość wyłączenia pilotów w celu uzyskania większej ilości błysków z jednego ładowania akumulatora. Według producenta z jednego ładowania przy maksymalnej energii 600 Ws możemy błysnąć 150 razy. Panther Pro może okazać się świetnym rozwiązaniem do fotografowania w plenerze, gdzie nie łatwo o źródło energii elektrycznej. Polska premiera tego produktu będzie miała miejsce również na targach Fotopolis EXPO.

Podczas FomeiTOP 2009 po raz pierwszy zaprezentowane zostały także nowe studyjne lampy błyskowe Digital PRO X z możliwością sterowania z komputera lub sterownika radiowego. Rozwiązanie to można z pewnością nazwać profesjonalnym, umożliwiającym szybkie oraz łatwe sterowanie systemem lamp błyskowych z jednego miejsca w studio. System opiera się na technologii podobnej do WiFi o nazwie ZigBee 2,4GHz, jej zasięg ma wynosić aż do 100m. Seria Digital PRO X to obecnie najbardziej zaawansowane lampy Fomei, charakteryzują się one dużymi mocami (300, 500 oraz 1200Ws) i krótkimi czasami ładowania (maksymalnie 1,6s). Wrażenie robiły także mocne żarówki pilotujące (1000W), w które wyposażone są lampy Digital PRO X.

prezentacja możliwości nowych lamp serii Digital PRO X
lampa Digital PRO X wraz z nadajnikiem ZigBee
komputer PC, czyli miejsce sterowania lampami błyskowymi w studio

Program sterujący pozwala na sterowanie aż 50 lampami błyskowymi oraz zapamiętanie ustawień. Jak można się domyślić, będzie to użyteczne w sytuacji, gdy ze studia korzysta więcej niż jeden fotograf.

Mieliśmy także okazję obejrzeć prezentację oprogramowania Darkroom. Służy ono do tzw. kluczowania, czyli zastępowania jednolitego tła dowolnym innym. Program ten znajdzie zastosowanie w fotografii ślubnej, okolicznościowej czy portretowej. Zaletą jest szybkość, prostota obsługi oraz możliwość zautomatyzowania procesu obróbki zdjeć.

sesja zdjęciowa, w której mogliśmy zobaczyć jak w praktyce działają systemy Digital PRO X oraz Darkroom

Poligrafia

Nowości można było poznać także w systemie wydruków wielkoformatowych ILFORD Studio. Wśród podłoży strukturalnych ART STRUCTURE przybyły 4 nowe pozycje:

  • Fomei ART STRUCTURE CLOTH (powierzchnia o strukturze materiału)
  • Fomei ART STRUCTURE CUBE (powierzchnia o strukturze kostki)
  • Fomei ART STRUCTURE DUNE (powierzchnia o strukturze pustyni)
  • Fomei ART STRUCTURE LEATHER (powierzchnia o strukturze skóry)

Nowe podłoża znajdą zastosowanie w fotografii artystycznej, grafice użytkowej, reprodukcji obrazów, produkcji fotoksiążek, itp. Kolejną innowacją na rynku fotograficznym jest dodanie do systemu wydruków fotograficznych profesjonalnego plotera tnącego SummaCut, który może być w pełni automatycznie obsługiwany za pomocą oprogramowania ONYX RIPCenter. Oprócz wycinania, oprogramowanie to pozwala na zarządzanie wydrukami, kolejkowanie, rozmieszczanie wydruków na roli, zautomatyzowany druk w sieci, zarządzanie kolorem, jednym słowem umożliwia fotografowi pełną kontrolę nad całym procesem wydruku na wielkoformatowych drukarkach fotograficznych EPSON Stylus PRO. W systemie ILFORD Studio oprogramowanie ONYX dostarczane jest z kompletną biblioteką profili dla szerokiej gamy ponad 30 papierów do druku firm IFORD, FOMEI i HARMAN.

Wyposażenie studia telewizyjnego

Firma Fomei dostarcza także sprzętu wykorzystywanego w studio telewizyjnym. Mieliśmy okazję zobaczyć w pełni wyposażone studio, z którego korzysta miejscowa telewizja.

studio telewizyjne

Akcesoria fotograficzne

Pod logiem Fomei kryje się również szeroka gama akcesoriów fotograficznych, wymienić tutaj można lampy błyskowe, statywy, torby oraz plecaki. Oczywiście na FomeiTOP mogliśmy szczegółowo zapoznać się z aktualnie oferowane produkty czeskiego producenta.

wśród statywów znajdziemy zarówno amatorskie jak i profesjonalne, wykonane z lekkich stopów magnezu
plecaki oraz torby Fomei…
...a także pokrowce na mniejsze aparaty

Sprzęt optyczny

W Polsce marka Fomei słynie również z produkcji sprzętu optycznego. Każdy z uczestników FomeiTOP mógł przetestować i porównać ze sobą liczny skład lunet oraz lornetek. Zainteresowanie wzbudzały również pokaźnych rozmiarów teleskopy astronomiczne.

na pierwszym planie lunety celownicze
teleskopy zwierciadlane pod logiem Fomei

Wnioski jakie nasunęły się nam po wizycie w Hradec Kralove to z pewnością dobre rokowania na przyszłość firmy Fomei. Zobaczyliśmy wiele nowatorskich rozwiązań, które zapewne spotkają się z dobrym odbiorem u polskiego klienta - także ze względu na przewidziane atrakcyjne ceny.

Dziękujemy za zaproszenie na dni otwarte Fomei do Hradec Kralove firmie Medikon, polskiemu przedstawicielowi czeskiego producenta

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
10
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)