Kenia Foto Safari 2007

Internetowa galeria onePhoto.net po raz kolejny organizuje fotograficzną wyprawę do Kenii. Przez dwa tygodnie maja br. uczestnicy będą mieli okazję fotografować dzikie zwierzęta wśród egzotycznej przyrody Czarnego Lądu. Wyjazd ten to prawdziwa okazja do doskonalenia swoich fotograficznych umiejętności w niecodziennych warunkach u boku profesjonalnych fotografów-podróżników.

Górzysta sawanna. Bardzo zróżnicowany teren - wspomina jeden z uczestników ubiegłorocznej wyprawy Paweł Mamcarz - liczne rzeki, skały, sporo fauny i flory endemicznej. Spotykamy zebry Grevego (cienkie podłużne paski, ładniejsze niż u innych zebr), odmianę żyrafy o "maskujących cętkach", gerenuki - antylopy stające na dwóch łapach żywiące się liśćmi drzew, wyglądające jak małe sarenki dig-diki, jak również nie występujące nigdzie indziej rozgałęzione palmy. (...) Mieszkamy w Samburu Serena Lodge, nad rzeką. Miejsce bajkowe. Wszyscy są pod wrażeniem (...) Zaczynamy chłonąć Afrykę. Przed nami 12 dni "wielkiego zoo" do eksploracji z aparatem fotograficznym.

Kenia odurza od pierwszego momentu. Tysiącem zapachów, kolorami, falującym powietrzem i ciągłym zachwytem obcowania z niewyobrażalnym cudem przyrody. Kraj kontrastów, normalności pojmowanej inaczej niż przez przeciętnego Europejczyka i tak bardzo innego systemu wartości. Krótki pobyt to za mało, żeby zrozumieć ten kraj, ale wystarczająco dużo żeby się w nim zakochać.

Karen Blixen tak napisała w swojej książce o życiu w Kenii: "Najważniejsze było powietrze - i dla krajobrazu, i dla człowieka." We wspomnieniach z pobytu na afrykańskim płaskowyżu dominuje zawsze wrażenie, iż życie tam toczyło się jak gdyby wysoko w powietrzu. Na tej wysokości oddycha się łatwo, płuca wciągają ożywczą lekkość, tchnienie optymizmu. Na tej wysokości człowiek budzi się rankiem z myślą: "Jestem tu, gdzie powinienem być."


fot. Maciej Radomski Kenia Foto Safari 2006

PROGRAM WYPRAWY DO KENII
TERMIN: 14-27 maja 2007


14 maja, poniedziałek
 • 09.30 - Spotkanie uczestników na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie
 • 12.05 - Wylot do Amsterdamu
 • 20.10 - Wylot do Nairobi
15 maja, wtorek
 • 06.30 - Lądowanie w Nairobi Po krótkim powitaniu i przekazaniu podstawowych informacji o czekającym nas safari nasze bagaże zostaną załadowane do samochodów którymi będziemy podróżować po Kenii (specjalnie dostosowane minivany z podnoszonym dachem i szeroko uchylanymi oknami umożliwiające swobodne fotografowanie) i wyruszymy na północ w kierunku Parku Narodowego Samburu. Nasza podróż potrwa ok. 4,5 godziny (podróżowanie po Kenii różni się nieco od podróży po Europie ? wszystkie podane w programie czasy przejazdów są czasami średnimi opartymi na doświadczeniu lokalnych organizatorów - w praktyce uzależnione są od warunków drogowych/pogodowych/ilości i czasu trwania postojów). Będziemy podróżować przez tereny rolnicze Kikuyu, którzy stanowią największą grupę etniczną w Kenii. Oprócz ich małych farm zobaczymy po drodze plantacje kawy, ananasów i kwiatów oraz niezliczone kolorowe targowiska oferujące wszelkiego rodzaju produkty rolnicze. Będziemy również podziwiać leżący na równiku pokryty śniegiem szczyt Mount Kenia. Przekraczając Równik zatrzymamy się na krótką prezentację
 • 13.00 - Przyjazd do The Samburu Sopa Lodge - pięknie położony nowo otwarty lodge. Po powitaniu i zameldowaniu w obozie przewidziany jest obiad i krótki czas na odpoczynek po trudach podróży.
 • 16.00 - wyjazd na pierwsze foto safari po Parku Narodowym Samburu. Przez wielu Samburu jest uważany za najbardziej fotogeniczny park narodowy Kenii - półpustynny charakter parku, unikalne krajobrazy, przepiękne zachody i wschody słońca powodują, iż na pewno nie zabraknie nam tematów do fotografowania. Zebry Grevy'ego żyrafy siatkowane, gerenuki to gatunki które można zobaczyć tylko w tym parku. Na terenie parku występuje ponad 360 gatunków ptaków jak i większość typowych dla Kenii ssaków. Większość zwierząt przebywa najczęściej nad brzegami Ewaso Nyiro, a niższa i rzadsza niż w południowych parkach trawa powoduje, że znacznie łatwiej je tu wypatrzeć (i sfotografować).
 • 18.30 - powrót do obozu na kolację i wymianę wrażeń
16-17 maja, środa-czwartek

Pełne dwa dni spędzimy na fotograficznym safari po Parku Narodowym Samburu. W programie przewidujemy poranne i popołudniowe safari (w godzinach południowych świat zwierzęcy zamiera, a światło słońca w zenicie utrudnia wykonanie ciekawych fotografii). W programie również wizyta w lokalnej wiosce Samburu - plemienia blisko spokrewnionego z Masajami. Śniadania, obiady i kolacje w obozie.

18 maja, piątek

Po śniadaniu przejazd do Naro Moru River Lodge. Fotografować będziemy panoramę Mount Kenia - najwyższej góry w Kenii. Lodge słynie także z bogactwa ptaków więc tematów do fotografowania na pewno nie zabraknie.

19 maja, sobota
 • 06.30 - wczesne śniadanie i po wymeldowaniu z obozu wyjazd w kierunku Jeziora Nakuru leżącego w Wielkim Rowie Tektonicznym.
 • 14.00 - przyjazd do Sarova Lion Hill Lodge
 • Po powitaniu i zameldowaniu zjemy obiad w restauracji hotelowej. 16.00 popołudniowe safari po Parku Narodowym Lake Nakuru.
 • Park ten rozsławiły na cały świat olbrzymie stada flamingów gromadzące się nad brzegami jeziora zdarza się, że ich liczba przekracza milion. Oprócz flamingów brzegi jeziora są doskonałym miejscem do obserwacji pelikanów i licznych ptaków brodzących. Park szczyci się również największą populacją białego nosorożca w Kenii.
 • 18.30 powrót do obozu
 • 20.00 kolacja i nocleg

fot. Agata Budrewicz, Kenia Foto Safari 2006

20 maja, niedziela
 • 06.30 - poranne safari po terenie parku
 • 09.30 - po śniadaniu i wymeldowaniu z hotelu udamy się na jeszcze jedno foto safari nad brzegami Lake Nakuru po czym opuścimy park i pojedziemy w kierunku Lake Naivasha. Planowany czas przejazdu to 1,5 godziny
 • 15.00 przyjazd do The Lake Naivasha Sopa Lodge - pięknego nowego ośrodka położonego bezpośrednio nad brzegami jeziora.
 • 17.00 - spróbujemy naszych sił w fotografowaniu ptaków gromadzących się nad brzegami jeziora
 • 20.00 Kolacja i nocleg w The Lake Naivasha Sopa Resort
21 maja, poniedziałek

Po śniadaniu udamy się do hotelowej przystani i małymi łódkami udamy się na Crescent Island. W czasie godzinnego rejsu obserwować będziemy wyłaniające się z wody hipopotamy. Cały dzień spędzimy na Crescent Island - pięknym sanktuarium zwierzęcym - jednym niewielu miejsc w Kenii, gdzie można bezpiecznie opuścić samochody i spacerować wśród stad gnu, gazel Granta i Thompsona, żyraf, impali... Jedynymi drapieżnikami na półwyspie są pytony - przy odrobinie szczęścia może uda nam się je zaobserwować. Ze względu na bezpieczeństwo i niezaprzeczalne piękno na Crescent Island nakręcono wiele scen "Pożegnania z Afryką".
Powrót do Lake Naivasha Sopa Lodge - kolacja i nocleg.

22 maja, wtorek

Po śniadaniu udamy się do Creater Lake - jeziora na szczycie stożka wulkanicznego - w towarzystwie lokalnego przewodnika udamy się na spacer wokół jeziora zamieszkiwanego przez stada flamingów.
Powrót do hotelu na obiad.
Po objedzie udamy się do Parku Narodowego Hells Gate - gdzie w towarzystwie strażnika parkowego odbędziemy piesze safari - księżycowe krajobrazy wulkaniczne zapewnią wiele okazji fotograficznych.
Wieczorem powrót na kolację i nocleg do The Lake Naivasha Sopa Resort

23 maja, środa
 • 07.30 - Śniadanie a zaraz po nim wyjazd w kierunku jednego z najpiękniejszych parków świata - Maasai Mara National Park, przedłużenie słynnego Serengeti National Park. W drodze przejazd przez bardzo ciekawe rejony Kenii położone w samym sercu Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Bezkresne sawanny zamieszkiwane są przez tysiące zwierząt. Nie należy do rzadkości zaobserwowanie całej "wielkiej piątki" w czasie nawet krótkiego pobytu w parku.
 • 12.30 - przyjazd do Parku Narodowego Maasai Mara i kontynuacja podróży do The Base Camp - połączona z obserwacją zwierząt.
 • 13.30 - przyjazd do The Base Camp - powitanie i obiad
 • 16.00 - wyjedziemy na nasze pierwsze safari w Maasai Mara - fotografowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku zapewni niezapomniane przeżycia. Stada słoni, antylop wygrzewające się nad rzeką hipopotamy i krokodyle, setki gatunków ptaków to tylko drobny wycinek świata zwierzęcego który spotkamy na tych bezkresnych sawannach.
 • 20.00 - Kolacja i nocleg w The Base Camp
24 maja, czwartek
 • 06.30 - po porannej kawie wyjazd na poranne safari
 • 09.00 - powrót do obozu na śniadanie
 • 10.00 - wyjazd do autentycznej wioski masajskiej - zapoznamy się z trybem życia, wierzeniami i zwyczajami tego najbardziej znanego z kenijskich plemion. Wizyta w wiosce będzie też wspaniałą okazją do fotografowania codziennego życia rdzennych mieszkańców Wschodniej Afryki. Powrót do obozu po drodze kontynuacja safari.
 • 14.00 - obiad w obozie
 • 16.00 - po krótkim odpoczynku popołudniowe safari
 • 18.30 - powrót do obozu na kolację i nocleg
25 maja, piątek
 • 06.30 - po obserwacji wschodu słońca nad sawanną śniadanie i wyjazd na safari - tego dnia udamy się w kierunku rzeki Mara - koncentracja zwierząt nad jej brzegami zapewni wiele okazji do niepowtarzalnych ujęć - obiad zjemy w formie pikniku w cieniu drzew na środku afrykańskiej sawanny. Wieczorem powrót do obozu.
 • 20.00 - kolacja i nocleg
26 maja, sobota
 • 06.30 - poranne safari, powrót do obozu na śniadanie reszta poranka przeznaczona na odpoczynek
 • 12.00 - wczesny obiad w The Base Camp
 • 12.30 - opuszczamy obóz i udajemy się w kierunku Nairobi - po drodze zapewnimy możliwość zakupu lokalnych pamiątek
 • 17.00 - pożegnalna kolacja w The Carnivore Restaurant - jednej z najsłynniejszych restauracji w Afryce Wschodniej - mięsa przygotowywane są na olbrzymim centralnie położonym grillu - oprócz typowych mięs będziemy mieli okazje spróbować dań bardziej egzotycznych (najczęściej są to mięsa krokodyla, strusia, wielbłąda itp.) Tak długo jak flagi znajdujące się na naszych stolikach nie zostaną opuszczone kelnerzy będą kontynuowali serwowanie kolejnych specjalności lokalnej kuchni.
 • 22.15 - wylot do Amsterdamu
27 maja, niedziela
 • 11.10 - Przylot do Warszawy

Zapoznaj się z warunkami uczestnictwa

Cena wyprawy: 3 470 USD od osoby. Co jest wliczone w cenę przeczytasz tutaj

Informacje o prowadzących wyprawę znajdują się tutaj

 
Komentarze
Polecane artykuły
Ilya Shtutsa: „Dobra fotografia jest darem“
5 Lis 2018
O swoich początkach, darze jakim jest fotografia czy wpływie prac Arnolda Mindella opowiada nam Ilya Shtutsa - rosyjski entuzjasta street’a, który opisuje fotografię jako grę o nieprzewidywalnym wyniku.
1
Najnowsza sesja Vanity Fair należała do Polaków
2 Lis 2018
Suspiria, włoski horror z lat siedemdziesiątych, doczekał się odświeżenia i właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. W obsadzie znalazły się takie gwiazdy jak Tilda Swinton i Dakota Johnson, ale zagrała w nim również Polka - Małgosia Bela. Postprodukcję obszernej sesji obsady filmu dla włoskiego Vanity Fair wykonało studio House OF Retouching.
0
Oded Wagenstein: „Nie możesz po prostu pojawić się u kogoś w drzwiach i poprosić o zdjęcie”
1 Lis 2018
W syberyjskiej wiosce Yar-Sale mieszka grupa starszych kobiet. Większość dni spędzają w odosobnieniu, odizolowane od świata, który kochały. Podczas gdy mężczyźni zwykle zachęcani są do pozostania w migrującej społeczności i utrzymania ról społecznych, kobiety muszą same radzić sobie ze starością. Fotograf Oded Wagenstein przybliża ich historię w projekcie “Forgotten Like Last Year’s Snow”.
0
Siena International Photo Awards 2018 to piękno świata pod różną postacią
30 Paź 2018
Za nami już czwarta edycja prestiżowego konkursu Siena International Photo Awards. W tym roku zwycięzcą został K M Asad - freelancer współpracujący między innymi z Getty Images. Jednak wśród laureatów nie zabrakło też Polaków. III miejsce w kategorii „The beauty of the nature“ zajął Mariusz Potocki, a Bartłomiej Jurecki otrzymał wyróżnienie w sekcji „Journeys & Adventures“.
0