Fujifilm i fotografowanie windsurfingu

0

Autor: Marta Majewska

5 Lipiec 2006
Artykuł na: 9-16 minut
Na półwyspie helskim, najpopularniejszym spocie windsurfingowym w Polsce, firma Fujifilm przygotowała specjalną platformę dla fotografów. Przez całe wakacje będzie można ją wykorzystywać, żeby uwieczniać zarówno początkujących surferów, jak i profesjonalnych zawodników. Przedstawiamy więcej informacji o Fujifilm Surf Sport, a o fotografii windsurfingu rozmawiamy z Anną Łakotą, która zarówno uprawia, jak i fotografuje ten sport.

FUJIFILM Polska Distribution, firma aktywnie angażująca się w działania związane ze sportem (Snowmania, Eska Fujifilm Bike Maraton), przygotowała w Jastarni FUJIFILM Surf Spot z myślą o miłośnikach fotografii i windsurfingu. Na Zatoce Puckiej czekać będzie platforma dla fotoreporterów, z której profesjonalny fotograf (Anna Łakota, z którą rozmawiamy o fotografii windsurfingu) będzie stale uwieczniał surferów. Zdjęcia będą publikowane w galerii na stronie firmy. Platforma będzie także otwarta dla fotografów, którzy zgłoszą chęć jej wykorzystania. Firma Fujifilm zadbała również o to, żeby było co fotografować. W każdą środę, piątek i sobotę (17.00 przy dobrym wietrze) zaplanowano pokazy Fujifilm Demo Team, w skład, którego wchodzą zawodnicy Pucharu Świata w Windsurfingu oraz Joanna Oborska brązowa medalistka mistrzostw świata w klasie Aloha). Tego lata odbędą się także regaty Fujifilm Surf Cup w dniach 8 i 22 lipca oraz 12 sierpnia.

Jak podkreśla Andrzej Brylak, Prezes Fujifilm Polska "Fujifilm w swoich akcjach stawia na bezpośredni kontakt firmy z klientem i dostarcza mu możliwości przeżywania i fotografowania emocji.". Krzysztof Powolny, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu dodaje: "Wielu ludzi spędza swój wolny czas pływając lub jeżdżąc na rowerze. Pojawia się coraz więcej zawodów, w których wszyscy entuzjaści zdrowego wypoczynku mogą bawić się, sprawdzić się w przyjaznej rywalizacji i zdobyć wymarzone trofeum. W takich chwilach zawsze towarzyszy nam aparat fotograficzny. Pragniemy uwiecznić chwilę zwycięstwa naszych bliskich, ich walkę z własnymi słabościami na trasie zawodów oraz zmaganie się z siłami natury".

Gratulujemy Fujifilm ciekawej inicjatywy a wszystkich zainteresowanych fotografią windsurfingu zapraszamy do przeczytania rozmowy z Anną Łakotą, która zarówno uprawia, jak i fotografuje ten sport.

Podczas wakacji powstają setki podobnych zdjęć sportu. Jak w ciekawy sposób można fotografować windsurfing, żeby pokazać dynamikę tego sportu?

Wakacje są najlepszą okazją do wykonywania udanych zdjęć sportowych. Przeważnie panująca dobra pogoda pozwala na twórcze użycie światła w naszych zdjęciach. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ludzie, których fotografujemy spędzają mile swój wolny czas, uprawiając ulubioną dyscyplinę sportową. Zawodnicy podczas rywalizacji chętnie pozwalają robić sobie zdjęcia, często nawet współpracując z fotografem. Ważne jest, aby zdjęcia były dynamiczne i oddawały współzawodnictwo oraz wysiłek sportowców. Najistotniejsze jest dobranie odpowiedniego kadrowania. Pomocne przy tym mogą okazać się aparaty z uchylnym monitorem LCD. Dobrze jest też wykorzystywać możliwości preselekcji czasu, aby pracować na długich czasach i uzyskać rozmazanie obiektu (ruch). Częściej używa się jednak krótkich czasów w celu "zamrożenia chwili" i uniknięcia "rozmazania" szybko poruszającego się surfera. Aby korzystać z obu możliwości, dobrze jest mieć aparatu o szerokim zakresie czułości.

fot. A. Łakota, na zdjęciu Jakub Sałek, Fuji Surf Spot, czerwiec 2006

O czym należy pamiętać fotografując profesjonalnego surfera podczas zawodów?

Jeszcze nie tak dawno, żeby być kibicem windsurfingu, trzeba było obowiązkowo posiadać lornetkę dla śledzenia przebiegu regat, które odbywały się daleko od brzegu. Ze względów widowiskowych i marketingowych większość regat i zawodów freestylowych w windsurfingu zaczęła odbywać się wreszcie blisko plaży, coraz bliżej ludzi. Stąd też popularność takich dyscyplin jak Formuła Windsurfing, Slalom czy Freestyle. Ułatwiło to także zadanie fotografom, którzy mogą fotografować surferów bez konieczności stosowania ekstremalnie dużych obiektywów.

Główne porady dla osób, które po raz pierwszy chcą wybrać się na regaty windsurfingowe z aparatem?

Oto one:

  • Należy pamiętać, że o widowiskowości regat decyduje w dużej mierze siła wiatru. Rzadko się zdarza, żeby silnym wiatrom towarzyszyło bezchmurne niebo, stąd też należy uwzględnić zmienność oświetlenia.
  • Często na tak zwane hity, czyli pojedyncze wyścigi w ramach regat, czeka się nawet do późnych godzin wieczornych radzimy zwrócić uwagę na odpowiednią wysoką czułość matrycy aparatu.
  • W zależności od rozstawienia trasy regat (bliżej lub dalej od plaży) warto zwrócić uwagę na odpowiedni zoom obiektywu
  • Windsurfing jest bardzo dynamiczną dyscypliną sportu, wiele zdarzeń dzieje się w ułamku sekundy dobrze posiadać jest aparat z pierścieniem ręcznej regulacji zoomu na obiektywie, umożliwiający natychmiastowe zbliżenia.
  • Jeżeli planujesz atrakcyjne ujęcia surferów z wody używając do tego celu motorówki lub pontonu, należy być pewnym, że nie zakłócisz przebiegu regat pojawiając się na trasie, kursie kolizyjnym zawodników.

Jak możemy ciekawie przedstawić amatora podczas pierwszych lekcji?

Fotografowanie początkujących należy do jednych z wdzięczniejszych zajęć. To właśnie tutaj widać największe emocje i przeżywanie pierwszych ślizgów na desce. Zawsze obecny jest uśmiech na twarzy nowego w branży surfera. Zaawansowany windsurfing cechuje duża dynamika, a o powodzeniu zdjęcia, poza doborem aparatu, decyduje w dużej mierze nasz refleks i zdolności przewidywania sytuacji. W przypadku początkujących, gdzie prędkości nie są ekstremalne, większą uwagę można przyłożyć do drugiego planu stąd zdjęcia są technicznie zdecydowanie lepsze. Dodatkowo można uchwycić w kadrze spektakularne upadki do wody.

Podczas pierwszych lekcji dobrze jest wejść do wody razem z trenerem i surferem. Początek nauki zawsze odbywa się na bardzo płytkiej wodzie więc wystarczą krótkie spodenki. Wchodząc do wody nie zabieramy torby z całym sprzętem, wystarczy aparat z szerokokątnym obiektywem i duża karta pamięci.

fot. A. Łakota, na zdjęciu Jakub Sałek, Fuji Surf Spot, czerwiec 2006

Przy jakich warunkach atmosferycznych możemy spodziewać się najciekawszych ujęć?

Pogoda jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na udane zdjęcia sportowe. Niestety idealne warunki dla fotografa (dobre światło i ładna pogoda), to nie zawsze wymarzona pogoda dla surfera. Aby wykonywać ewolucje i ścigać się na desce niezbędny jest silny wiatr, któremu prawie zawsze towarzyszy zachmurzone niebo. Fotograf musi wtedy korzystać z wysokiej czułości i jasnych obiektywów.

Skąd możemy uwieczniać surferów?

Udane zdjęcia może nam zagwarantować przemyślany dobór miejsca, w którym ulokujmy się z aparatem. Czasami w czasie zawodów i pokazów ustawiane są w wodzie specjalne platformy dla reporterów. Taką platformę ustawiła w tym roku firma FUJIFILM w Jastarni. Z platformy możemy do woli wykonywać zdjęcia przepływających w pobliżu surferów. W takim przypadku należy pamiętać o zabraniu dodatkowego kompletu akumulatorów i dużej karty pamięci. Platformy są najczęściej ustawiane niedaleko boi, przy których zawodnicy wykonują nawroty.

Jeżeli nie ma platformy należy postarać się dostać na motorówkę organizatora regat. Nie należy samodzielnie wypływać na własnej łódce w miejsce rozgrywania zawodów, zawsze w takim przypadku należy powiadomić organizatora. Można też wykonywać zdjęcia z mola lub z plaży.

Jak powinniśmy przygotować się do fotografowania windsurfingu od strony sprzętu?

Mamy do wyboru dwie opcje: zaawansowany kompaktowy aparat cyfrowy z niewymienny obiektywem o dużej rozpiętości ogniskowych lub lustrzankę z wymienną optyką. Zaletą modeli z niewymienną optyką jest unikanie zabrudzenia matrycy aparatu podczas zmiany obiektywu a także ich niższa cena, mniejszy rozmiar i waga oraz prostota obsługi, podczas gdy zaletą lustrzanek jest ich szybkość, dostępność szerokiej gamy profesjonalnych obiektywów a także zaawansowane systemy pomiaru światła błyskowego i parametrów ekspozycji.

Jeśli decydujemy się na aparat kompaktowy, powinniśmy wybierać modele z dużym zoomem, z możliwością manualnej zmiany zakresu ogniskowej za pomocą pierścienia obiektywu. Istotną sprawą jest duży zakres czułości tak, aby można było wykonywać zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych, przy krótkim czasie otwarcia migawki. Aparat musi mieć krótki czas uruchamiania i minimalny czas opóźnienia migawki. Przy kadrowaniu bardzo pomocny jest uchylny monitor LCD. Wybierając się na zdjęcia należy pamiętać o zabraniu statywu, dodatkowego kompletu akumulatorów i kart pamięci o dużej pojemności.

Dziękujemy za rozmowę i zapraszamy wszystkich do Jastarni.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Fotografia kulinarna. Jak robić zdjęcia ze smakiem? - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Fotografia kulinarna. Jak robić zdjęcia ze smakiem? - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Jak sprawić, by zdjęcia kulinarne podsycały apetyt oglądających? Z pomocą przyjdą nam praktyczne akcesoria, wygodne oświetlenie, a także… aktualne trendy.
61
1
Sesja portretowa w domowym studiu - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Sesja portretowa w domowym studiu - poradnik Jakuba Kaźmierczyka
Czy w domowym studiu jesteśmy w stanie zrealizować profesjonalną sesję portretową? Jakub Kaźmierczyk przekonuje, że wystarczy tylko trochę akcesoriów, pomysłowość i...
170
0
Joanna Kustra udostępnia godzinny kurs color gradingu za darmo
Joanna Kustra udostępnia godzinny kurs color gradingu za darmo
Korekta barwna to jeden z kluczowych procesów w profesjonalnej post produkcji filmów i fotografii. O tym, jak robić to dobrze opowie wam polska fotografka Joanna...
104
1
Powiązane artykuły