Międzynarodowy projekt fotograficzny "4 for 4"

Autor: Marta Sinior

22 Marzec 2006
Artykuł na: 6-9 minut
Projekt "4 for 4" to wystawy indywidualne i zbiorowe najbardziej znanych twórców fotografii artystycznej, a także spotkania i warsztaty, których celem jest zainicjowanie współpracy między twórcami, działającymi w tym samym obszarze tematycznym-klasycznej fotografii artystycznej. Artyści z czterech krajów: Czech, Słowacji, Węgier i z Polski, będącymi czołowymi przedstawicielami nurtu fotografii kreacyjnej, zaprezentuje swój dorobek dla widzów czterech państw sąsiedzkich.

Poniżej publikujemy informacje dostarczone od organizatorów:

"4 for 4" to międzynarodowy projekt fotograficzny, którego koncepcja opiera się na inicjowaniu i podtrzymywaniu więzi między środowiskami artystycznymi, żyjącymi i tworzącymi w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Środowiska te łączy nie tylko wspólna słowiańska tradycja, przynależność do kręgu kultury austrowęgierskiej, doświadczenie zamknięcia w bloku komunistycznym. Łączą je podobieństwa mentalne i czytelny i rozpoznawalny w świecie sposób postrzegania i rejestracji rzeczywistości.

Projekt "4 for 4" kontynuuje wspólne tradycje fotograficznej współpracy między artystami państw grupy wyszehradzkiej. Pragnie podkreślania i umacniania silnych związków fotografii polskiej z fotografią czeską, słowacką i węgierską. Fotografia w tej części Europy ma wspaniałe długoletnie tradycje i reprezentuje najwyższą artystyczną jakość. To w praskiej akademii filmowej FAMU wykształciło się i nadal kształci wielu znakomitych artystów, w tym Polaków by wymienić tylko tę najbardziej znaną - reżyserkę Agnieszkę Holland. To w Bratysławie już od ponad piętnastu lat, co roku odbywa się jeden z najciekawszych festiwali fotografii, w którym Polska ma swoje stałe miejsce.

To pewnego rodzaju artystyczny pomost między tymi krajami, a dla nich samych wielka szansa na tak potrzebną każdemu twórcy konfrontację, porównania, wymianę poglądów, inspirację i wreszcie możliwość obcowania z młodymi.
Kluczem doboru artystów stała się konkluzja, że w dobie powszechności kultury obrazkowej i digitalizacji medium fotograficznego, dewaluującej jego artystyczną wartość, to w dziedzinie fotografii klasycznej, będącej źródłem i punktem wyjścia wszelkich działań na polu kultury wizualnej odnaleźć można najcenniejsze i najoryginalniejsze dokonania artystyczne. Uważamy, że twórczość przedstawicieli tego nurtu doceniana jedynie w krajach ich pochodzenia, a wcale lub nie wystarczająco znana w państwach sąsiedzkich jest niezaprzeczalnie na tyle wartościowa, że godna prezentowania i promocji szczególnie na fali zauważalnego powrotu zainteresowania młodych twórców fotografią klasyczną.

Rdzeń projektu "4 for 4" stanowią wystawy autorskie i zbiorowe najbardziej znanych twórców fotografii artystycznej: Grzegorza Przyborka, Piotra Komorowskiego, Pawła Żaka, Miro Svolika, Pavla Pecha, Robo Kocana, Jeno Detvaya, Eniko Gábora, a także spotkania i warsztaty, których celem jest zainicjowanie współpracy między twórcami, działającymi w tym samym obszarze tematycznym-klasycznej fotografii artystycznej.

Niezwykle interesującym wydaje się być idea zaproszenia do udziału w warsztatach młodych twórców doskonale rozwijającego się w Polsce video-artu, aby umożliwić tym samym zderzenie różnych koncepcji formalnych, bazą, których jest obraz czarno-biały.

Wierzymy, że bezpośredni kontakt wybitnych twórców z młodymi adeptami sztuki oraz ich spotkanie z szeroką publicznością, stanie się bodźcem do refleksji nad różnicami i cechami wspólnymi, a może także próbą zdefiniowania niepowtarzalnego stylu fotografii tej części Europy.
Stanowić będzie niewątpliwie ważną z punktu widzenia edukacyjnego możliwość obcowania i uczenia się od mistrzów.
Ukoronowaniem przedsięwzięcia będzie promocja katalogu starannie przygotowanego pod względem merytorycznym i edytorskim.

Głównym celem projektu jest promocja artystów fotografów państw Grupy Wyszehradzkiej poprzez wzajemną prezentację ich twórczości w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Konfrontacja twórczości różnych pokoleń artystów krajów Europy Środkowej pomoże w zbudowaniu długoterminowej współpracy miedzy instytucjami kulturalnymi Polski i zagranicy, działającymi na polu fotografii i innych sztuk wizualnych. Organizatorzy projektu pragną umocnić kontakty między artystami fotografami, kuratorami sztuki, dziennikarzami i krytykami z krajów grupy Wyszehradzkiej.

Organizatorem przedsięwzięcia 4 for 4 jest Fundacja Turleja od lat promująca polskich artystów zagranicą oraz wspierająca młodych twórców. Głównymi partnerami projektu są galerie z Bratysławy, Ostravy i Budapesztu, instytucje od wielu lat z pieczołowitością i szacunkiem promujące fotografię artystyczną. Kuratorem projektu ze strony Fundacji jest Olga A. Marcinkiewicz.

Do projektu 4 for 4 zostali zaproszeni następujący artyści:

Polska: Grzegorz Przyborek, Piotr Komorowski, Paweł Żak

Słowacja: Miro Svolik, Pavel Pecha, Robo Kocan

Czechy: Pavel Banka, Michaela Brachtlova, Vaclav Jirasek

Węgry: Jeno Detvay, Eniko Gabor.

Kalendarz projektu "4 FOR 4"

  • 25.01-20.02.2006 - wystawa: Miro Svolik 22.05- 25.06 - wystawa: Grzegorz Przyborek
  • sierpień 2006 Bratysława - wystawa Grzegorz Przyborek, Jeno Detvay, Eniko Gabor, Pavel Pecha, Michaela Brachtlova - workshop Bratysława
  • 17.03-18.04 2006 Kraków - wystawa: Miro Svolik 18.03-20.03 2006 Kraków - workshop: Miro Svolik
  • 21.04-20.05 2006 Budapeszt - wystawa: Miro Svolik, Pavel Banka, Robo Kocan, Grzegorz Przyborek, Piotr Komorowski- 22.04.2006 - workshop
  • wrzesień/ październik 2006 Kraków - wystawa Pavel Pecha, Robo Kocan, Jeno Detvay, Eniko Gabor, Pavel Banka, Vaclav Jirasek, Michaela Brachtlova, Grzegorz Przyborek, Paweł Żak, Piotr Komorowski - październik 2006 - workshop kończący project

Oficjalna strona projektu: www.444.art.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16
Powiązane artykuły