Jak bezpiecznie przechowywać zdjęcia?

Autor: Redakcja Fotopolis

25 Styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Dowiedz się jak co musisz zrobić, by bezpiecznie przechowywać i chronić zdjęcia z aparatów cyfrowych.

Przechowywanie zdjęć wygląda obecnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dawniej fotografie drukowano i umieszczano w albumach, dziś głównie zapisuje się je w formie cyfrowej. Pliki ze zdjęciami powinny być zatem odpowiednio zabezpieczone. Jak je przechowywać bez obaw o utratę danych? Dobrym rozwiązaniem jest dysk zewnętrzny, który w kilka sekund podłączy się do każdego komputera.

Zdjęcia na dysku zewnętrznym a bezpieczeństwo plików

Obecnie do przechowywania zdjęć wykorzystuje się dyski twarde. Można użyć do tego celu dysków wewnętrznych i zewnętrznych, jednak te drugie są lepszym wyborem. Wewnętrzny dysk może zostać skradziony lub uszkodzony wraz z komputerem. Zewnętrzny nośnik jest mniej narażony na awarię i kradzież, dlatego umieszczane na nim pliki ze zdjęciami są bezpieczniejsze.

Dyski zewnętrzne dostępne w ofercie sklepów takich jak Morele mają niewielkie rozmiary, lecz ich pojemność jest naprawdę imponująca. Niektóre modele mieszczą nawet kilka terabajtów danych, dzięki czemu umożliwiają przechowywanie wszystkich zdjęć prywatnych oraz fotografii wykonywanych w celach zawodowych. 

Jak wybrać dysk zewnętrzny do przechowywania zdjęć?

Dysk zewnętrzny podłącza się do komputera za pomocą kabla USB bez stosowania dodatkowych sterowników. Najszybciej działają urządzenia z portami USB 3.0 i to właśnie na nie powinno się zwrócić szczególną uwagę. 

Ze względu na to, że pliki ze zdjęciami zajmują sporo miejsca, ważna jest pojemność dysku do ich przechowywania. Dysk powinien mieć pojemność co najmniej 1 TB. Jeśli wykonuje się zdjęcia profesjonalne, pojemność nośnika powinna być większa. Pliki w formacie RAW ważą nawet kilkadziesiąt MB, dlatego szybko zapełniają dysk. 

Podczas wybierania dysku dobrze jest przyjrzeć się szybkości obrotowej sprzętu. Zwykle wystarczające są z modele z szybkością 5400 obrotów na minutę, jednak w przypadku ciężkich plików i ich obrabiania w programach graficznych można zdecydować się na wyższe parametry sprzętu.

Kopia zapasowa to podstawa

Bezpieczeństwo fotografii na dysku zewnętrznym zależy między innymi od tego, czy użytkownik pamięta o wykonywaniu kopii zapasowych. Kopię powinno się zapisywać na dodatkowym nośniku, by w razie awarii dysku, odzyskać wszystkie zdjęcia. Ważne jest pamiętanie o odpowiedniej częstości tworzenia kopii plików - dobrze jest to robić po każdym uzupełnieniu folderów z fotografiami lub raz na tydzień, miesiąc itp. Dzięki temu odzyska się wszystkie dane, jeśli niemożliwe będzie odtworzenie ich z głównego nośnika.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
3
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
10
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19