Panning dla początkujących. Ten tutorial pokaże jak robić to dobrze

Autor: Michał Chrzanowski

26 Czerwiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Dynamicznie uchwycony ruch z ostrym obiektem zdjęcia i płynnie rozmytym tłem - tak w skrócie można opisać technikę panoramowania (ang. panning). W najnowszym wideoporadniku amerykański fotograf Josh Katz w prosty sposób pokazuje, jak tego dokonać.

Panoramowanie (ang. panning) nie jest łatwą techniką. Jednak, gdy już poznamy jej podstawy możemy osiągnąć spektakularne efekty. Często wykorzystywana w fotografii sportowej - głównie motoryzacyjnej - dostarcza niebanalnych kadrów. Chyba nie ma osoby, która nie widziałaby zdjęć, na których fotografowany obiekt jest ostry, a reszta kadru dynamicznie rozmyta, przez co otrzymujemy wrażenie ruchu.

Jednak, aby osiągną zamierzony efekt trzeba nie lada wprawy i cierpliwości, a także wiedzy i zaznajomienia z aparatem. W najnowszym tutorialu przygotowanym dla początkujących, Josh Katz pokazuje, w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z panningiem.

 

Aby efektywnie fotografować za pomocą techniki panoramowania musimy pamiętać o kilku rzeczach. Jeżeli chcemy rozmyć tło przy jednoczesnym zatrzymaniu w kadrze naszego obiektu będziemy musieli skorzystać z dłuższych czasów naświetlania. Zdaniem Katza najlepszym ustawieniem będzie 1/10 s (zdjęcia skateboardzisty), 1/30 s (zdjęcia rowerzysty), 1/50 s (zdjęcia samochodu lub motocyklu). Jednak trzeba pamiętać, że są to jedynie punkty wyjścia, a czas będzie trzeba dostosować do prędkości poruszających się obiektów. Należy także potrenować płynne obracanie się z aparatem przy jednoczesnym utrzymywaniu w tym samym punkcie kadru fotografowanego tematu. Od tego właśnie w głównej mierze zależy końcowy efekt naszych zdjęć.

Jeżeli poradnik Josha Katza był dla Was pomocny i chcecie poznać nieco więcej przydatnych fotograficznych technik to odsyłamy na jego stronę oraz kanał na Youtube.

zdjęcie główne: www.pexels.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
3
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
10
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19
Powiązane artykuły