Migawki. Seminarium fotograficzne

Autor: Marcin Grabowiecki

20 Wrzesień 2013
Artykuł na: 4-5 minut
Czy fotografia jest ważna? Czy fotografia może służyć do myślenia? Czy fotografia może wpływać na rzeczywistość? To pytania, na które chcą odpowiedzieć twórcy trzymiesięcznego projektu animacyjno-badawczego Migawki. Do projektu zaproszonych zostanie 15 osób, które prześlą najciekawsze zgłoszenia. Termin nadsyłania propozycji mija 27 września 2013.

Migawki. Seminarium fotograficzne to animacyjno - badawczy projekt o fotografii w życiu codziennym - w twórczy i krytyczny sposób sprawdzimy jak jest używana, jak o niej myślimy, w jaki sposób towarzyszy prywatnemu i społecznemu życiu. Zamiast ćwiczenia umiejętności robienia zdjęć, proponujemy ćwiczenie patrzenia na zdjęcia już istniejące i związane z nimi praktyki - chcemy sprawdzić czy uważne spojrzenie na fotografię pozwoli dostrzec coś nowego w codziennej rzeczywistości.

Migawki. Seminarium fotograficzne to trzy miesiące działań:

  • warsztaty, spotkania, dyskusje z zaproszonymi gośćmi - socjologami, antropologami, twórcami, fotografami, kuratorami, ekspertami
  • wizyty w miejscach i instytucjach związanych z fotografią
  • otwarte akcje przygotowane przez uczestników

Zamiast robić zdjęcia, chcemy uważnie przyglądać się tym, które otaczają nas na co dzień. Pomogą nam w tym pytania, na które będziemy szukali odpowiedzi w dyskusji i w działaniu - wypracowując pomysły na akcje w przestrzeni publicznej, otwarte działania warsztatowe lub instalacje. Wesprą nas eksperci - teoretycy i praktycy zajmujący się fotografią - oraz pracownicy instytucji związanych z produkowaniem, obiegiem i dystrybucją zdjęć. Naszymi gośćmi będą m.in. Konrad Pustoła, Paweł Szypulski, Joanna Kinowska, Iwona Kurz, Marek Krajewski, Maciej Frąckowiak. Odwiedzimy tradycyjny zakład fotograficzny, dział fotoedycji, archiwum historyczne. Na nasz warsztat trafią między albumy rodzinne, zdjęcia prasowe, fotografie identyfikacyjne, zbiory archiwalne.

Szczegółowy harmonogram działań znajdziecie na stronie: e.org.pl

Do udziału w projekcie zaproszone są wszystkie osoby zainteresowane fotografią w sposób, który wykracza poza wykonywanie zdjęć - pasjonaci, socjologowie, animatorzy kultury, etnografowie, hobbyści, antropolodzy, filozofowie, twórcy, fotografowie, kuratorzy, edukatorzy, warszawiacy. W projekcie mogą wziąć udział osoby w wieku 18+.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Do projektu zaprosimy 15 osób, które prześlą najciekawsze formularze zgłoszeniowe.

Zgłoszenia można przesyłać do 27 września 2013.

Listę zaproszonych osób zostanie opublikowana 30 września.

Kontakt:
Agnieszka Pajączkowska
aga.pajaczkowska@e.org.pl
tel. 506090915

Partnerem projektu jest Fundacja Sztuk Wizualnych - organizator festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Ostre światło w fotografii - pomysły na kreatywną sesję portretową z użyciem strumienicy
Jacek Woźniak zabiera nas za kulisy sesji zdjęciowych, w których wykorzystał strumienicę optyczną GlareOne Spotlight, umożliwiającą uzyskanie ciekawych efektów świetlnych przy...
15
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Świeże pomysły na zdjęcia wiosny - poradnik pełen inspiracji
Od fotografii krajobrazu i makro, po portret czy martwą naturę - gdy świat przyrody budzi się do życia, przychodzi czas na nowe fotografie, pełne światła i koloru...  
13
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Zanim kupisz pierwsze tele, czyli wszystko co musisz wiedzieć o długich ogniskowych!
Poznaj specyfikę pracy z teleobiektywem, by lepiej wykorzystać możliwości posiadanej optyki i przenieść swoją fotografię na wyższy poziom.
14
Powiązane artykuły