"Trudne zdjęcia staną się łatwe" (część 2) - kurs fotografii cyfrowej

Autor: Marta Majewska

2 Grudzień 2003
Artykuł na: 29-37 minut
Jak używać teleobiektywów? Czym się kierować, fotografując zwierzęta? Jak fotografować w nocy i w ruchu? Prezentujemy kolejną część "Kursu fotografii cyfrowej wydawnictwa Helion i Fotopolis.pl".

ZDJĘCIA NOCNE

Jeśli istnieje dziedzina, w której aparaty cyfrowe rzucają cień na aparaty klasyczne, to jest to fotografia nocna. Parametry ekspozycji w przypadku takich nocnych obiektów jak drapacze chmur i zachody słońca są niesłychanie trudne do wyznaczenia za pomocą światłomierza. Jasne obiekty na ogół wprowadzają w błąd układy pomiaru oświetlenia, w które wyposażone są aparaty, przez co aparat wnioskuje, że na zdjęciu jest dużo jasnych obszarów i w rezultacie dostosowuje ekspozycję do jasnych fragmentów, pozostawiając resztę w ciemnościach.

Jeżeli aparat posiada funkcję podglądu obrazu, możesz zorientować się, jakie są aktualne parametry ekspozycji, zanim zrobisz zdjęcie. Nawet jeśli dany aparat nie posiada funkcji podglądu obrazu, możesz do tego celu użyć funkcji podglądu zdjęcia już wykonanego, a następnie w razie potrzeby dokonać odpowiedniej korekty.

W większości aparatów można ustawić kompensację ekspozycji na +1 już na początku sesji. Różne aparaty i różne warunki oświetleniowe wymagają odmiennych ustawień, dlatego potraktuj to jako sugestię, a nie polecenie.

Rysunek 14.16 przedstawia, co można osiągnąć aparatem cyfrowym po zmroku.

Rysunek 14.16. Nocne ujęcia uzyskane aparatem cyfrowym

W tym momencie prawdopodobnie oczekujesz, że powiem, abyś używał statywu w przypadku takich ujęć jak powyższe. Z reguły używa się w takich przypadkach statywu, ale żadne z tych zdjęć nie zostało wykonane z pomocą statywu. Zdjęcie Times Square zostało wykonane Nikonem 995 ustawionym na gablocie z gazetami. Times Square nocą jest tak jasny, że zdjęcie to zrobiłem, używając względnie krótkiego czasu naświetlania - 1/15 s. Zdjęcia kutra krewetkowego i zachodu słońca wykonałem z ręki aparatem Fuji S1 przy czułości ISO 400, co w wyniku dało czas naświetlania poniżej 1/100 s.

Aby nauczyć się robić zdjęcia nocne, należy po prostu wyjść z domu i eksperymentować. Każda scena jest inna, dlatego eksperyment to klucz do sukcesu. Używaj statywu lub innego poręcznego i pomocnego przedmiotu, jeśli prędkość migawki spadnie poniżej 1/15 s.

Lista niezbędnych i opcjonalnych akcesoriów potrzebnych do fotografii nocnej

Niezbędne akcesoria:

  • oprócz aparatu, nic nie jest wymagane.

Akcesoria opcjonalne:

  • pilot zdalnego sterowania, wężyk spustowy lub samowyzwalacz (eliminuje drgania aparatu),
  • środek przeciw komarom.

Rady i wskazówki:

  • W nocy prawidłowy balans kolorów jest trudny do ustalenia, więc włącz automatyczne ustawianie balansu bieli. Zawsze możesz później skorygować zdjęcia w programie do obróbki zdjęć.
  • Używaj najmniejszej czułości ISO. Będziesz musiał stosować długie czasy naświetlania, ale zdjęcia będą znacznie mniej zaszumione. Niektóre aparaty posiadają funkcję redukcji szumów, która zmniejsza szumy powstałe w układzie światłoczułym CCD. Jeśli taka opcja jest dostępna, korzystaj z niej.
  • Poruszające się obiekty, takie jak przejeżdżające samochody lub przelatujące samoloty, pozostawiają niezwykle efektowne ślady świetlne. Niestety, aby je uchwycić, trzeba używać bardzo długich czasów naświetlania - przynajmniej jednej sekundy, a najlepiej 3 lub 4. Niestety, niektóre aparaty nie umożliwiają stosowania tak długich czasów ekspozycji.
  • Wiele aparatów dysponuje funkcją błysku opóźnionego, która łączy w sobie długi czas naświetlania z błyskiem lampy. Opcja ta pozwala wykonać poprawnie naświetlone zdjęcie osoby na pierwszym planie wraz z prawidłowo naświetlonym tłem, ponieważ aparat po błysku pozostawia otwartą migawkę, aby uchwycić szczegóły tła. Jest to doskonała opcja, dzięki której możemy uzyskać niesamowite efekty, jednak wymaga kilku prób.
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
12
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Jak wybrać kartę pamięci – pojemną, szybką, niekoniecznie drogą
Wybór nośnika pamięci zależy nie tylko od tego, jaki typ kart akceptuje nasz aparat, kamera lub dron, ale także, a może przede wszystkim, od rodzaju materiałów, jakie za pomocą tych urządzeń...
19