Trwa 16. edycja targów Film Video Foto w Łodzi

Wczoraj wystartowały łódzkie targi Film Video Foto. Po dniu dla profesjonalistów dziś i jutro stoiska są otwarte dla szerokiej publiczności. Niestety, na targach wyraźnie widać skutki kryzysu - nie ma większości czołowych firm branży fotograficznej.

Wczoraj zaczęły się XVI Targi Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio i Video "Film Video Foto" w Łodzi. Impreza po raz drugi odbywa się w nowej, wygodnej hali wystawienniczej, w której zmieściły się wszystkie stoiska. W korytarzu przed halą można z kolei obejrzeć wystawy zdjęć, w tym "Zdjęcia tygodnia" fotopolis.pl oraz wystawę "Mieszkam tutaj" Izabeli Urbaniak, laureatki Pięcioboju Fotograficznego 2011. A na strudzonych zwiedzaniem czeka rząd wygodnych, fotopolisowych leżaków.

Targi potrwają do jutra. Informacje o godzinach otwarcia, biletach, wystawcach można znaleźć na stronie organizatorów.
Organizatorzy chwalą się, że na targi przybyło ponad 150 wystawców. Niestety, w tym roku zabrakło zdecydowanej większości liczących się producentów z branży fotograficznej, a to oni są przecież największym magnesem przyciągającym na targi zwiedzających. Swoje stoisko, z atrakcją w postaci quadów, które brały udział w rajdzie Dakar, ma koncern Sony. Aparaty Canon można obejrzeć na niewielkim stoisku dystrybutora, firmy Foto-Nova. Na targach nie ma jednak stoisk firm Nikon, Panasonic, Olympus, Samsung, Fujifilm, Pentax, Leica, Sigma... Jeśli ktoś liczy, że pod jednym dachem zobaczy fotograficzne nowości z ostatnich miesięcy będzie zawiedziony - na targach ich najzwyczajniej nie ma.

Dopisali producenci akcesoriów. W Łodzi można obejrzeć między innymi drukarki Epson, lampy Fomei, podłoża Ilford, monitory Eizo, tablety Wacom, akcesoria Hama, Lowepro, SanDisk, obiektywy Zeiss, Tamron. W tym roku jest jeszcze więcej producentów oferujących sprzęt do filmowania lustrzankami i kamerami. Pojawiło się też kilka stoisk firm oferujących filmowanie z powietrza za pomocą zdalnie sterowanych śmigłowców i wielowirnikowców.
W zeszłym roku zwiedzający narzekali na nieco zbyt wąskie przejścia między stoiskami. W tym roku na Łódzkich targach wydaje się, że przejścia są szersze, ale powodem nie jest lepsza organizacja stoisk, a brak zdecydowanej większości dużych producentów, którzy w ubiegłych latach pojawiali się na targach z dużymi ekspozycjami. Czy warto w tym roku jechać do Łodzi? Jeśli celem jest udział w warsztatach i szkoleniach, to oczywiście tak. Jeśli jednak liczycie, że obejrzycie i sprawdzicie ciekawe aparaty zaprezentowane w ostatnich miesiącach, lepiej dokładnie przestudiujcie listę wystawców.

Na koniec tradycyjnie kilka dodatkowych zdjęć z pierwszego dnia targów:
Komentarze
Polecane artykuły
Życie fotograficzne i uczuciowe - historia Tadeusza Rolke
20 Maj 2019
Świadek minionego stulecia - powstaniec warszawski, przymusowy robotnik, stalinowski więzień i... bon vivant. Od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem, inspirując kolejne pokolenia artystów. Właśnie kończy 90 lat. Życie i twórczość kultowego fotografa przybliża autorka wywiadu rzeki z Tadeuszem Rolke, Małgorzata Purzyńska.
1
Nie żyje Bogdan Konopka - wybitny przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, autor pierwszej Kolekcji Wrzesińskiej
20 Maj 2019
W wieku 66 lat zmarł Bogdan Konopka - jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
0
Young Poland 2019 - oto najlepsze zdjęcia młodych polskich fotografów z konkursu Grand Press Photo
17 Maj 2019
Young Poland to specjalna sekcja konkursu GPP, kierowana do twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Zobaczcie, jakie zdjęcie podbiły w tym roku serca jurorów.
2
Poznaliśmy laureatów Grand Press Photo 2019. Zobacz najlepsze polskie zdjęcia prasowe minionego roku
16 Maj 2019
Tegoroczna edycja najważniejszego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo dobiegła końca. Oto najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów.
8