Warsztaty fotografii dokumentalnej i reportażowej w Pradze

Czterodniowe warsztaty fotografii dokumentalnej i reportażowej w Pradze w Czechach odbędą się w terminie 5-9 września 2012, a poprowadzą je Grzegorz Klatka i Martin Sterba.

Warsztaty fotografii dokumentalnej i reportażowej, które odbędą się w dniach 5-9 września 2012 w Pradze w Czechach poprowadzą Grzegorz Klatka i Martin Sterba.

To propozycja skierowana do osób, które czują potrzebę pokazywania i komentowania rzeczywistości przy pomocy fotografii. Poziom opanowania technik fotograficznych jest drugoplanowy. Zapraszamy osoby biegle operujące narzędziem (kandydaci na uczelnie artystyczne i filmowe) oraz tych, którzy dopiero zaczynają wykonywać własne, poprawne warsztatowo zdjęcia i pragną w przyszłości używać fotografii jako formy wypowiedzi. W warsztatach mogą wziąć udział zarówno zawodowi fotografowie jak i osoby traktujące medium jako hobby. Ważne jest to, aby uczestnicy posiadali zmysł obserwacji, byli wrażliwi i otwarci na rzeczywistość, chętni do kontaktu z innymi ludźmi. Nie przewidujemy nauki obsługi aparatu fotograficznego ani oprogramowania.

Program warsztatów w dużej mierze opiera się na zdobywaniu wiedzy i doświadczenia podczas zajęć praktycznych. Większą część dnia uczestnicy będą poświęcali na fotografowaniu najrozmaitszych tematów na terenie i w okolicach Pragi, w towarzystwie prowadzących (dokumentowanie wydarzeń o charakterze kulturalnym, społecznym, politycznym, tematy socjologiczne obyczajowe - niekoniecznie z pierwszych stron gazet).

Wieczorną część zajęć poświęcimy omawianiu zdjęć uczestników. Podczas krótkich półgodzinnych bloków teoretycznych zaprezentujemy ważne i ciekawe przykłady reportaży i dokumentów z czeskiej i światowej historii fotografii.

Podczas zajęć będziemy kładli nacisk na nieszablonowy sposób myślenia. Pokażemy jak dobierać tematy, jak realizować własne cykle zdjęć, jak fotografować obcych ludzi, aby nie narazić się na nieprzyjemne reakcje. Opowiemy o zaletach, ograniczeniach tego medium i o tym, gdzie leży granica między prawdą a manipulacją w fotografii. Zapoznamy także uczestników ze współczesnymi technikami archiwizacji zdjęć.


Informacje praktyczne:
Liczba uczestników: 7-8 osób.
Zajęcia prowadzone w języku polskim.
Termin: 5-9.09.2012
Wiek uczestników: od 18 lat,
Sprzęt foto: własny
cena: 1300 zł + vat. (1599 brutto) - w tym ok. 40 godz. zajęć, noclegi i śniadania, ubezpieczenie, 3-dniowe bilety na komunikację miejską w Pradze.
Miejsce zajęć teoretycznych i noclegów: Praga, dzielnica Vinohrady.


Szczegóły na stronie: www.stu6x6.pl w zakładce "warsztaty".
Komentarze
Polecane artykuły
Życie fotograficzne i uczuciowe - historia Tadeusza Rolke
20 Maj 2019
Świadek minionego stulecia - powstaniec warszawski, przymusowy robotnik, stalinowski więzień i... bon vivant. Od kilkudziesięciu lat nie rozstaje się z aparatem, inspirując kolejne pokolenia artystów. Właśnie kończy 90 lat. Życie i twórczość kultowego fotografa przybliża autorka wywiadu rzeki z Tadeuszem Rolke, Małgorzata Purzyńska.
1
Nie żyje Bogdan Konopka - wybitny przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, autor pierwszej Kolekcji Wrzesińskiej
20 Maj 2019
W wieku 66 lat zmarł Bogdan Konopka - jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu „fotografii elementarnej“, odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
0
Young Poland 2019 - oto najlepsze zdjęcia młodych polskich fotografów z konkursu Grand Press Photo
17 Maj 2019
Young Poland to specjalna sekcja konkursu GPP, kierowana do twórców, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia. Zobaczcie, jakie zdjęcie podbiły w tym roku serca jurorów.
2
Poznaliśmy laureatów Grand Press Photo 2019. Zobacz najlepsze polskie zdjęcia prasowe minionego roku
16 Maj 2019
Tegoroczna edycja najważniejszego polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo dobiegła końca. Oto najlepsze zdjęcia polskich fotoreporterów.
8