Spotkanie z Andrzejem Wiktorem we Wrzeniu Świata

Instytut Reportażu oraz Fundacja.DOC zapraszają na spotkanie autorskie z fotografem Andrzejem Wiktorem i prezentację projektu "Rycerze". Spotkanie, które odbędzie się w środę, 27 lipca o godz. 19:30 we Wrzeniu Świata w Warszawie, poprowadzi Joanna Kinowska.
Więcej o projekcie "Rycerze" dowiadujemy się od jego autora - Andrzeja Wiktora:

"Rycerze" to projekt mający na celu dokumentowanie współczesnych rycerzy, czyli rynek odtwórstwa historycznego. Okazuje się, że odtwórstwo historyczne coraz prężniej się rozwija i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Rozwija się ono wielopłaszczyznowo, bo rekonstruuje się nie tylko stroje i broń bojową oraz techniki walki, ale też rzemiosło dawne, stroje oficjalne oraz te mniej oficjalne. Wszystko z wykorzystaniem dawnej techniki i z reguły "hand made". Dlaczego ludzie lubią pokazy i rekonstrukcje dawnych bitew jak np.: Grunwald? Podejrzewam, że po części z tego powodu, że jest to egzotyka minionych wieków, a po części jest to bardzo malownicze, wizualnie atrakcyjne. Odtwórcy wkładają wiele serca oraz pieniędzy w to, aby ich strój był zrobiony pieczołowicie, z zastosowaniem takich samych materiałów i narzędzi jak dawniej. Tworzą to ludzie z pasją i tę pasję czuć. Przede wszystkim odtwórstwo jest taką lekcją pop historii, uczy jej w sposób skrócony i nowoczesny, buduje tożsamość narodową. Pewnie dlatego urzekło mnie to zjawisko i postanowiłem się temu przyjrzeć z bliska, poczuć tych ludzi i ich autentyczną pasję. Jest to coś bardzo namacalnego i uchwytnego w przeciwieństwie do naszego wirtualno-informatycznej teraźniejszości.

Spotkanie jest częścią zadania "Cykl spotkań wokół reportażu Wrzenie.doc", realizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.


Spotkanie z Andrzejem Wiktorem
Termin: 27.07.2011, godz. 19:30

Wrzenie Świata
ul. Gałczyńskiego 7
Warszawa
 
Komentarze
Polecane artykuły
Margaret Mitchell: „Fotografia może umożliwić opowiadanie historii, które normalnie są ukryte"
16 Lip 2018
Ponad dwadzieścia lat od sfotografowania dzieci swojej siostry, Margaret Mitchell ponownie odwiedza rodzinę z aparatem. Zadaje pytania o wpływ środowiska, w jakim przyszło nam dorastać, na nasze dalsze życie. Szkocka fotografka, działającą głównie w rejonach fotografii dokumentalnej i portretowej, jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród, w tym Sony World Photography Awards.
0
“Zacząłem fotografować, bo bałem się zapomnieć”. Projekt Johna-Davida Richardsona to uniwersalna opowieść o dorastaniu
3 Lip 2018
- Pamiętam dzień, w którym skończyłem trzynaście lat. Obudziłem się tego ranka, spodziewając się, że w jakiś sposób zmieniłem się w mężczyznę tej nocy - mówi nam amerykański fotograf, który od dwóch lat realizuje projekt o dorastaniu chłopców z pobliskiego skateparku.
0
Majestat oceanu, zdjęcia z powietrza i nieziemskie scenerie - wyniki National Geographic Travel Photographer of the Year 2018
29 Cze 2018
Jury jednego z największych konkursów fotografii podróżniczej zaprezentowało jego tegorocznych laureatów. Zobaczcie galerię zwycięskich prac z ostatniej odsłony National Geographic Travel Photographer of the Year.
0
„Stambuł Story” z Panasonic Lumix G9
26 Cze 2018
Jak nowy superszybki korpus Panasonic sprawdza się w fotografii ulicznej? Zapytaliśmy o to reportażystę National Geographic Mikołaja Nowackiego.
3