Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat

Już w najbliższy weekend (4-5 czerwca) w Warszawie i Łodzi ruszy kampania "Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat!", której celem jest ocalenie bezcennych pamiątek rodzinnych. W kolejne czerwcowe weekendy kampania swoim zasięgiem obejmie także Kraków i Katowice (11 i 12 czerwca), Poznań i Gdańsk (18 i 19 czerwca) oraz Wrocław (25 i 26 czerwca).
26.08.1973, Warszawa, Polska. "Motocyklem do ślubu", fot. Jarosław Tarań, zbiory Ośrodka KARTA

Firmy HP i Ośrodek Karta zapraszają właścicieli oryginalnych fotografii, które dokumentują zwyczaje z XIX i XX wieku do udziału w kampanii "Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat!". W wybranych lokalizacjach (lista poniżej) fotografie zostaną nieodpłatnie zeskanowane, poddane retuszowi i wydrukowane z wykorzystaniem najnowszej technologii przetwarzania obrazu i druku HP.

Archiwalne zdjęcia ślubne (w formie cyfrowej), jako bezcenne pamiątki i dokumenty zmieniających się obyczajów i tendencji w modzie zostaną następnie zarchiwizowane w Ośrodku KARTA.

Ponad pół wieku temu Polska należała do czołówki państw, gdzie zawierano najwięcej małżeństw na świecie. Tylko w 1948 r. na ślubnym kobiercu stanęło 320 tysięcy par. W kolejnych latach ta liczba sukcesywnie malała. Z dzisiejszej perspektywy jednak wszystkie archiwalne zdjęcia ślubne i weselne są bezcenne. Ilustrują zmieniające się obyczaje, modę, tradycję z historią w tle. Niestety wiele fotografii - zwłaszcza wykonanych na materiałach o niskiej jakości czy nieodpowiednio przechowywanych - traci barwy i niszczeje. Fotografie te można jednak utrwalić w obecnym stanie, a jednocześnie zachować jako dokument przemijających obyczajów.

Lokalizacje:
Saturn, C.H. Arkadia, ul.Jana Pawła II nr 82
Saturn Złote Tarasy, ul.Złota 59;

Łódź, 4 i 5 czerwca
Electroworld, Łódź Manufaktura, ul.Ogrodowa 19a
Saturn, C.H. Port Łódź, ul.Pabianicka 245;

Kraków, 11 i 12 czerwca
Saturn, Galeria Krakowska, ul.Pawia 5
Mix Electronics, ul. Kapelanka 56;

Katowice, 11 i 12 czerwca
Komputronik, ul. Chorzowska 107
Katowice, Mix Electronics, ul. Reńców 30;

Poznań, 18 i 19 czerwca
Komputronik, ul. Kaspra Drużbickiego 2
Poznań, Media Expert, Galeria Malta, ul. Abpa A.Baraniaka 8;

Gdańsk, 18 i 19 czerwca
Komputronik, ul. Złota Karczma 26;

Wrocław, 25 i 26 czerwca
Saturn, Magnolia Park, ul. Legnicka 52
Saturn, Pasaż Grunwaldzki, Plac Grunwaldzki 22]Szczegóły na stronie: www.karta.org.pl.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Natura, miejsca, ludzie, czyli najlepsze zdjęcia z konkursu National Geographic Photo Contest 2018
7 Gru 2018
Poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji National Geographic Photo Contest. Finałowa galeria to zarówno piękne kadry, jak i przykład niszczącej działalności człowieka. Zobaczcie zwycięskie zdjęcia.
1
Oto wyniki Leica Street Photo 2018 - zobacz najlepsze polskie zdjęcia uliczne
28 Lis 2018
Dobiegła końca 8. edycja konkursu fotografii ulicznej organizowanego przez Leikę. Głównego zwycięzcę poznamy jutro, a już teraz możemy oglądać kompletną galerię finalistów.
4
Kalendarz Lavazza 2019 - natura jako sztuka w nowej, oryginalnej odsłonie
22 Lis 2018
4 kontynenty, 6 wyjątkowych instalacji artystycznych, kobiecie spojrzenie. Tak w skrócie można opisać najnowszą, zaskakująca edycję kalendarza Lavazza, za której sterami stanęła związana z National Geographic, sześciokrotna laureatka nagrody WPP Ami Vitale.
0
Natura na luzie, czyli nagrodzone zdjęcia w Comedy Wildlife Photography Awards
22 Lis 2018
Już po raz czwarty poznaliśmy laureatów Comedy Wildlife Photography Awards 2018 - jednego z najbardziej oryginalnych konkursów, ukazujących świat zwierząt w niecodziennej odsłonie.
0