Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat

Już w najbliższy weekend (4-5 czerwca) w Warszawie i Łodzi ruszy kampania "Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat!", której celem jest ocalenie bezcennych pamiątek rodzinnych. W kolejne czerwcowe weekendy kampania swoim zasięgiem obejmie także Kraków i Katowice (11 i 12 czerwca), Poznań i Gdańsk (18 i 19 czerwca) oraz Wrocław (25 i 26 czerwca).
26.08.1973, Warszawa, Polska. "Motocyklem do ślubu", fot. Jarosław Tarań, zbiory Ośrodka KARTA

Firmy HP i Ośrodek Karta zapraszają właścicieli oryginalnych fotografii, które dokumentują zwyczaje z XIX i XX wieku do udziału w kampanii "Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat!". W wybranych lokalizacjach (lista poniżej) fotografie zostaną nieodpłatnie zeskanowane, poddane retuszowi i wydrukowane z wykorzystaniem najnowszej technologii przetwarzania obrazu i druku HP.

Archiwalne zdjęcia ślubne (w formie cyfrowej), jako bezcenne pamiątki i dokumenty zmieniających się obyczajów i tendencji w modzie zostaną następnie zarchiwizowane w Ośrodku KARTA.

Ponad pół wieku temu Polska należała do czołówki państw, gdzie zawierano najwięcej małżeństw na świecie. Tylko w 1948 r. na ślubnym kobiercu stanęło 320 tysięcy par. W kolejnych latach ta liczba sukcesywnie malała. Z dzisiejszej perspektywy jednak wszystkie archiwalne zdjęcia ślubne i weselne są bezcenne. Ilustrują zmieniające się obyczaje, modę, tradycję z historią w tle. Niestety wiele fotografii - zwłaszcza wykonanych na materiałach o niskiej jakości czy nieodpowiednio przechowywanych - traci barwy i niszczeje. Fotografie te można jednak utrwalić w obecnym stanie, a jednocześnie zachować jako dokument przemijających obyczajów.

Lokalizacje:
Saturn, C.H. Arkadia, ul.Jana Pawła II nr 82
Saturn Złote Tarasy, ul.Złota 59;

Łódź, 4 i 5 czerwca
Electroworld, Łódź Manufaktura, ul.Ogrodowa 19a
Saturn, C.H. Port Łódź, ul.Pabianicka 245;

Kraków, 11 i 12 czerwca
Saturn, Galeria Krakowska, ul.Pawia 5
Mix Electronics, ul. Kapelanka 56;

Katowice, 11 i 12 czerwca
Komputronik, ul. Chorzowska 107
Katowice, Mix Electronics, ul. Reńców 30;

Poznań, 18 i 19 czerwca
Komputronik, ul. Kaspra Drużbickiego 2
Poznań, Media Expert, Galeria Malta, ul. Abpa A.Baraniaka 8;

Gdańsk, 18 i 19 czerwca
Komputronik, ul. Złota Karczma 26;

Wrocław, 25 i 26 czerwca
Saturn, Magnolia Park, ul. Legnicka 52
Saturn, Pasaż Grunwaldzki, Plac Grunwaldzki 22]Szczegóły na stronie: www.karta.org.pl.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Stanley Kubrick był także świetnym fotografem. Zobaczcie mniej znane oblicze kultowego reżysera
20 Sie 2018
“Mechaniczna Pomarańcza”, “2001: Odyseja kosmiczna”, “Oczy szeroko zamknięte” czy “Full Metal Jacket” to filmowe klasyki, znane niemal wszystkim. Znacznie mniej osób wie, że Stanley Kubrick swoją karierę zaczynał jako fotograf.
0
George Eastman Museum udostępnia serię filmów poświęconych największym przełomom w fotografii. Pozycja obowiązkowa!
14 Sie 2018
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jak długą drogę fotografia przeszła od czasów camery obscury aż do dzisiaj, zobaczcie dokumentalną serię stworzoną przez Goerge Eastman Museum. To fantastyczna podróż przez najważniejsze techniki i odkrycia, które zrewolucjonizowały to medium.
0
Tadeusz Rolke: „Sztuka nie polega na pokazywaniu piękna”
13 Sie 2018
Od czwartku, w warszawskiej galerii Le Guern można oglądać najnowszy projekt Tadeusza Rolke, jednego z mistrzów polskiej fotografii. W dniu wernisażu rozmawialiśmy z autorem o powstawaniu najnowszej serii.
0
Karen Miranda Rivadeneira odtwarza swoje dzieciństwo. "Pomysł ten zrodził się z rozmyślań o pamięci i jej niedoskonałości”
7 Sie 2018
“Uświadomiłam sobie, że brakuje mi wiedzy o mnie samej. Rozmyślając o pamięci i jej wadliwości, postanowiłam odkopać osobiste mity i rodzinne historie” - opowiada nam o swoim projekcie amerykańska fotograf.
0