Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat

Już w najbliższy weekend (4-5 czerwca) w Warszawie i Łodzi ruszy kampania "Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat!", której celem jest ocalenie bezcennych pamiątek rodzinnych. W kolejne czerwcowe weekendy kampania swoim zasięgiem obejmie także Kraków i Katowice (11 i 12 czerwca), Poznań i Gdańsk (18 i 19 czerwca) oraz Wrocław (25 i 26 czerwca).
26.08.1973, Warszawa, Polska. "Motocyklem do ślubu", fot. Jarosław Tarań, zbiory Ośrodka KARTA

Firmy HP i Ośrodek Karta zapraszają właścicieli oryginalnych fotografii, które dokumentują zwyczaje z XIX i XX wieku do udziału w kampanii "Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat!". W wybranych lokalizacjach (lista poniżej) fotografie zostaną nieodpłatnie zeskanowane, poddane retuszowi i wydrukowane z wykorzystaniem najnowszej technologii przetwarzania obrazu i druku HP.

Archiwalne zdjęcia ślubne (w formie cyfrowej), jako bezcenne pamiątki i dokumenty zmieniających się obyczajów i tendencji w modzie zostaną następnie zarchiwizowane w Ośrodku KARTA.

Ponad pół wieku temu Polska należała do czołówki państw, gdzie zawierano najwięcej małżeństw na świecie. Tylko w 1948 r. na ślubnym kobiercu stanęło 320 tysięcy par. W kolejnych latach ta liczba sukcesywnie malała. Z dzisiejszej perspektywy jednak wszystkie archiwalne zdjęcia ślubne i weselne są bezcenne. Ilustrują zmieniające się obyczaje, modę, tradycję z historią w tle. Niestety wiele fotografii - zwłaszcza wykonanych na materiałach o niskiej jakości czy nieodpowiednio przechowywanych - traci barwy i niszczeje. Fotografie te można jednak utrwalić w obecnym stanie, a jednocześnie zachować jako dokument przemijających obyczajów.

Lokalizacje:
Saturn, C.H. Arkadia, ul.Jana Pawła II nr 82
Saturn Złote Tarasy, ul.Złota 59;

Łódź, 4 i 5 czerwca
Electroworld, Łódź Manufaktura, ul.Ogrodowa 19a
Saturn, C.H. Port Łódź, ul.Pabianicka 245;

Kraków, 11 i 12 czerwca
Saturn, Galeria Krakowska, ul.Pawia 5
Mix Electronics, ul. Kapelanka 56;

Katowice, 11 i 12 czerwca
Komputronik, ul. Chorzowska 107
Katowice, Mix Electronics, ul. Reńców 30;

Poznań, 18 i 19 czerwca
Komputronik, ul. Kaspra Drużbickiego 2
Poznań, Media Expert, Galeria Malta, ul. Abpa A.Baraniaka 8;

Gdańsk, 18 i 19 czerwca
Komputronik, ul. Złota Karczma 26;

Wrocław, 25 i 26 czerwca
Saturn, Magnolia Park, ul. Legnicka 52
Saturn, Pasaż Grunwaldzki, Plac Grunwaldzki 22]Szczegóły na stronie: www.karta.org.pl.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
„To forma medytacji“ - o miłości do latania i fotografii opowiada Filip Wolak
21 Lut 2019
Filip Wolak łączy doświadczenia fotografa i pilota, tworząc wyjątkowe zdjęcia świata widzianego z góry. „Lubię niebanalność, prostotę, czystość formy, równowagę, czasem symetrię (lub jej kompletny brak)“ - zaznacza fotograf.
0
World Press Photo 2019 - poznaliśmy najlepsze zdjęcia prasowe minionego roku
20 Lut 2019
Gratka dla wszystkich miłośników fotografii reportażowej najwyższych lotów. World Press Photo Foundation właśnie zaprezentowało zdjęcia nominowane do najważniejszej nagrody przyznawanej fotografom prasowym.
0
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0
Mohammad Baghal Asghari: “Ludzie myślą, że fotografia to prosta, bezwartościowa sztuka”
8 Lut 2019
W fotografii najważniejszą rzeczą jest dla mnie odnajdywanie na co dzień ukrytych dla mnie rzeczy: zaznajamianie się z różnymi religiami, poznawanie historii ludzi. Często tych bardzo prostych, którzy są bohaterami naszego codziennego życia - opowiada nam irański fotograf Mohammad Baghal Asghari, autor projektu "Forgotten Dried Land"
0