Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat

Już w najbliższy weekend (4-5 czerwca) w Warszawie i Łodzi ruszy kampania "Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat!", której celem jest ocalenie bezcennych pamiątek rodzinnych. W kolejne czerwcowe weekendy kampania swoim zasięgiem obejmie także Kraków i Katowice (11 i 12 czerwca), Poznań i Gdańsk (18 i 19 czerwca) oraz Wrocław (25 i 26 czerwca).
26.08.1973, Warszawa, Polska. "Motocyklem do ślubu", fot. Jarosław Tarań, zbiory Ośrodka KARTA

Firmy HP i Ośrodek Karta zapraszają właścicieli oryginalnych fotografii, które dokumentują zwyczaje z XIX i XX wieku do udziału w kampanii "Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat!". W wybranych lokalizacjach (lista poniżej) fotografie zostaną nieodpłatnie zeskanowane, poddane retuszowi i wydrukowane z wykorzystaniem najnowszej technologii przetwarzania obrazu i druku HP.

Archiwalne zdjęcia ślubne (w formie cyfrowej), jako bezcenne pamiątki i dokumenty zmieniających się obyczajów i tendencji w modzie zostaną następnie zarchiwizowane w Ośrodku KARTA.

Ponad pół wieku temu Polska należała do czołówki państw, gdzie zawierano najwięcej małżeństw na świecie. Tylko w 1948 r. na ślubnym kobiercu stanęło 320 tysięcy par. W kolejnych latach ta liczba sukcesywnie malała. Z dzisiejszej perspektywy jednak wszystkie archiwalne zdjęcia ślubne i weselne są bezcenne. Ilustrują zmieniające się obyczaje, modę, tradycję z historią w tle. Niestety wiele fotografii - zwłaszcza wykonanych na materiałach o niskiej jakości czy nieodpowiednio przechowywanych - traci barwy i niszczeje. Fotografie te można jednak utrwalić w obecnym stanie, a jednocześnie zachować jako dokument przemijających obyczajów.

Lokalizacje:
Saturn, C.H. Arkadia, ul.Jana Pawła II nr 82
Saturn Złote Tarasy, ul.Złota 59;

Łódź, 4 i 5 czerwca
Electroworld, Łódź Manufaktura, ul.Ogrodowa 19a
Saturn, C.H. Port Łódź, ul.Pabianicka 245;

Kraków, 11 i 12 czerwca
Saturn, Galeria Krakowska, ul.Pawia 5
Mix Electronics, ul. Kapelanka 56;

Katowice, 11 i 12 czerwca
Komputronik, ul. Chorzowska 107
Katowice, Mix Electronics, ul. Reńców 30;

Poznań, 18 i 19 czerwca
Komputronik, ul. Kaspra Drużbickiego 2
Poznań, Media Expert, Galeria Malta, ul. Abpa A.Baraniaka 8;

Gdańsk, 18 i 19 czerwca
Komputronik, ul. Złota Karczma 26;

Wrocław, 25 i 26 czerwca
Saturn, Magnolia Park, ul. Legnicka 52
Saturn, Pasaż Grunwaldzki, Plac Grunwaldzki 22]Szczegóły na stronie: www.karta.org.pl.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Inspiracja na dziś: Drew Doggett - „In the Realm of Legends"
19 Paź 2018
Mimo, że otaczają je laguny lodowcowe i nieziemskie kolory, te zwierzęta zdają się nie zwracać uwagi na przytłaczające je piękno. Są nieodrębną częścią rozległego islandzkiego krajobrazu, dla przyjezdnych kojarząc się raczej z surrealnymi wytworami ich wyobraźni. Drew Doggett, amerykański fotograf i filmowiec, uchwycił te piękne konie w serii “In the Realm of Legends”.
0
Adrian Wykrota: “Przykro mi, że już nie umiemy rozmawiać, a Polska to przecież taki fajny kraj”
18 Paź 2018
“Doszliśmy do wniosku, że w tych dynamicznych i ważnych czasach musimy opublikować dokumentalne wypowiedzi fotografów o Polsce i nadać im bezkompromisową, fizyczną formę książek” - piszą autorzy serii wydawniczej o Polsce, dobrani przez fundację PIX.HOUSE. Z Adrianem Wykrotą, autorem jednej z publikowanych już książek rozmawiamy o powstawaniu serii i dalszych planach.
0
Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2018 - zobacz piękno współczesnego portretu
18 Paź 2018
Alice Mann została laureatką tegorocznej prestiżowej nagrody Taylor Wessing Photographic Portrait Prize. Po raz pierwszy w historii konkursu jurorzy nagrodzili nie pojedynczy portret, a serię czterech zdjęć przedstawiających młode mażoretki z Południowej Afryki.
0
Piękna i zagrożona - natura na zdjęciach zwycięzców Wildlife Photographer of the Year 2018
17 Paź 2018
Organizowany od pół wieku przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie konkurs Wildlife Photographer of the Year, co roku oferuje nam unikalne spojrzenie na piękno i problemy dzikiego życia na naszej planecie. Fotografie nagrodzone w 54. edycji to nie tylko piękne kadry, ale i trudne tematy.
0