"Spotkania z fotografią" w Katowicach

W ramach trzeciej edycji cyklu "Spotkania z fotografią" w najbliższym czasie w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędą się dwa spotkania. 26 października Grzegorz Klatka i Artur Nyk będą się zastanawiać nad tym, czy fotografia reklamowa to komercja czy sztuka, a 30 listopada ci sami twórcy poruszą temat "Dokument kontra reklama. Opozycja czy koegzystencja".
fot. Artur Nyk
Muzeum Śląskie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w trzeciej edycji cyklu "Spotkania z fotografią". Tradycyjnie w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 17.00 będziemy gościć twórców i znawców fotografii. W tej odsłonie cyklu zajmiemy się różnymi gatunkami fotografii, które omówią i zaprezentują znani fotograficy. Będziemy prezentować niekiedy skrajne stanowiska, opinie budzące emocje a nawet kontrowersje. Spotkaniom będą towarzyszyć zajęcia warsztatowe, prezentacje zdjęć i pokazy multimedialne. Spotkania prowadzi autorka cyklu - Danuta Kowalik-Dura.

Program spotkań w sezonie 2010/2011:

26 października, godz. 17:00
"Fotografia reklamowa - komercja czy sztuka?". Warsztaty fotograficzne

Gośćmi spotkania będą dwaj śląscy fotografowie Grzegorza Klatka - zawodowy fotoreporter i dokumentalista z wieloletnim stażem oraz Artur Nyk, który całe swoje zawodowe życie wiązał z fotografią reklamową. Warsztaty, na które złożą się dwa spotkania w kolejnych miesiącach, będą zorganizowane jako otwarta dyskusja o fotografii dokumentalno-reportażowej i reklamowej.

Podczas pierwszego spotkania autorzy zaprezentują swoje zdjęcia, opatrując je wzajemnym komentarzem. Będą omawiać ich formę, sposób kompozycji i obróbki. Ta swoista konfrontacja wynikającą z zupełnie innego podejścia do fotografii fotoreportera i fotografa zajmującego się reklamą będzie potyczką, miejmy nadzieję dwóch zwycięzców.

30 listopada, godz. 17:00
"Dokument kontra reklama. Opozycja czy koegzystencja". Klasycy gatunku

W drugiej odsłonie tematu Grzegorza Klatka i Artur Nyk pokażą najciekawsze - ich zdaniem - fotografie klasyków każdej z dziedzin. Będzie także możliwość skonsultowania swojej prezentacji z opiniami autorki projektu i innymi uczestnikami warsztatów.

Interaktywna postać zajęć daje możliwość dyskusji wszystkim uczestnikom spotkania oraz prezentacji własnych fotografii, jeśli ich konwencja jest utrzymana w omawianych gatunkach. Zdaniem autorów "to, co najważniejsze w fotografii, to nie marka aparatu, jaką się posługujemy, ilość posiadanych obiektywów czy pojemność karty pamięci, ale sposób patrzenia na świat".

Wstęp: 3,50 zł
Karnet na wszystkie spotkania w edycji 2010/2011 (5 spotkań): 10,50 zł


Na kolejne spotkania zapraszamy 22 lutego oraz 29 marca 2011 roku.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Stanley Kubrick był także świetnym fotografem. Zobaczcie mniej znane oblicze kultowego reżysera
20 Sie 2018
“Mechaniczna Pomarańcza”, “2001: Odyseja kosmiczna”, “Oczy szeroko zamknięte” czy “Full Metal Jacket” to filmowe klasyki, znane niemal wszystkim. Znacznie mniej osób wie, że Stanley Kubrick swoją karierę zaczynał jako fotograf.
0
George Eastman Museum udostępnia serię filmów poświęconych największym przełomom w fotografii. Pozycja obowiązkowa!
14 Sie 2018
Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jak długą drogę fotografia przeszła od czasów camery obscury aż do dzisiaj, zobaczcie dokumentalną serię stworzoną przez Goerge Eastman Museum. To fantastyczna podróż przez najważniejsze techniki i odkrycia, które zrewolucjonizowały to medium.
0
Tadeusz Rolke: „Sztuka nie polega na pokazywaniu piękna”
13 Sie 2018
Od czwartku, w warszawskiej galerii Le Guern można oglądać najnowszy projekt Tadeusza Rolke, jednego z mistrzów polskiej fotografii. W dniu wernisażu rozmawialiśmy z autorem o powstawaniu najnowszej serii.
0
Karen Miranda Rivadeneira odtwarza swoje dzieciństwo. "Pomysł ten zrodził się z rozmyślań o pamięci i jej niedoskonałości”
7 Sie 2018
“Uświadomiłam sobie, że brakuje mi wiedzy o mnie samej. Rozmyślając o pamięci i jej wadliwości, postanowiłam odkopać osobiste mity i rodzinne historie” - opowiada nam o swoim projekcie amerykańska fotograf.
0