"Spotkania z fotografią" w Katowicach

W ramach trzeciej edycji cyklu "Spotkania z fotografią" w najbliższym czasie w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędą się dwa spotkania. 26 października Grzegorz Klatka i Artur Nyk będą się zastanawiać nad tym, czy fotografia reklamowa to komercja czy sztuka, a 30 listopada ci sami twórcy poruszą temat "Dokument kontra reklama. Opozycja czy koegzystencja".
fot. Artur Nyk
Muzeum Śląskie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w trzeciej edycji cyklu "Spotkania z fotografią". Tradycyjnie w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 17.00 będziemy gościć twórców i znawców fotografii. W tej odsłonie cyklu zajmiemy się różnymi gatunkami fotografii, które omówią i zaprezentują znani fotograficy. Będziemy prezentować niekiedy skrajne stanowiska, opinie budzące emocje a nawet kontrowersje. Spotkaniom będą towarzyszyć zajęcia warsztatowe, prezentacje zdjęć i pokazy multimedialne. Spotkania prowadzi autorka cyklu - Danuta Kowalik-Dura.

Program spotkań w sezonie 2010/2011:

26 października, godz. 17:00
"Fotografia reklamowa - komercja czy sztuka?". Warsztaty fotograficzne

Gośćmi spotkania będą dwaj śląscy fotografowie Grzegorza Klatka - zawodowy fotoreporter i dokumentalista z wieloletnim stażem oraz Artur Nyk, który całe swoje zawodowe życie wiązał z fotografią reklamową. Warsztaty, na które złożą się dwa spotkania w kolejnych miesiącach, będą zorganizowane jako otwarta dyskusja o fotografii dokumentalno-reportażowej i reklamowej.

Podczas pierwszego spotkania autorzy zaprezentują swoje zdjęcia, opatrując je wzajemnym komentarzem. Będą omawiać ich formę, sposób kompozycji i obróbki. Ta swoista konfrontacja wynikającą z zupełnie innego podejścia do fotografii fotoreportera i fotografa zajmującego się reklamą będzie potyczką, miejmy nadzieję dwóch zwycięzców.

30 listopada, godz. 17:00
"Dokument kontra reklama. Opozycja czy koegzystencja". Klasycy gatunku

W drugiej odsłonie tematu Grzegorza Klatka i Artur Nyk pokażą najciekawsze - ich zdaniem - fotografie klasyków każdej z dziedzin. Będzie także możliwość skonsultowania swojej prezentacji z opiniami autorki projektu i innymi uczestnikami warsztatów.

Interaktywna postać zajęć daje możliwość dyskusji wszystkim uczestnikom spotkania oraz prezentacji własnych fotografii, jeśli ich konwencja jest utrzymana w omawianych gatunkach. Zdaniem autorów "to, co najważniejsze w fotografii, to nie marka aparatu, jaką się posługujemy, ilość posiadanych obiektywów czy pojemność karty pamięci, ale sposób patrzenia na świat".

Wstęp: 3,50 zł
Karnet na wszystkie spotkania w edycji 2010/2011 (5 spotkań): 10,50 zł


Na kolejne spotkania zapraszamy 22 lutego oraz 29 marca 2011 roku.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Odkryj nieznane piękno świata w mikroskali na zdjęciach zwycięzców Nikon Small World 2018
15 Paź 2018
Konkurs Nikon Small World już od 1975 roku nagradza najlepsze zdjęcia tego, czego nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Zobaczcie najlepsze fotografie mikroskopowe tego roku. Polak wśród wyróżnionych.
0
Jacob Aue Sobol: „Gdy patrzę dziś na swoje aparaty, nawet nie chcę ich dotykać”
4 Paź 2018
O powodach odwieszenia aparatu na kołek, nowych początkach i łowieniu ryb, z fotografem Magnum Jacobem Aue Sobolem rozmawia Joanna Kinowska.
0
Michael Kowalczyk: „Fotografia jest niewyczerpanym źródłem wyzwań“
3 Paź 2018
Michael Kowalczyk urodził się w 1979 roku we Wrocławiu. Dziesięć lat później jego rodzina wyemigrowała do Niemiec, skąd Kowalczyk zaczął podróżować po całym świecie. Dziś z aparatem w ręku uwiecznia napotkane na całym globie sytuacje, promując jednocześnie fotografię uliczną.
0
Fotografie blokowisk z Radomia promują Apple. Rozmawialiśmy z ich autorem Patrykiem Wikalińskim
2 Paź 2018
- Próbuję za pomocą koloru i perspektywy zmieniać rzeczywistość - mówi pochodzący z Radomia Patryk Wikaliński, który został wyróżniony przez firmę Apple. Jego seria minimalistycznych, utrzymanych w pastelowych barwach zdjęć radomskich blokowisk, jest częścią kampanii „Shot on iPhone”. Zapytaliśmy autora zdjęć, jak to się stało, że technologiczny gigant dostrzegł jego twórczość.
0