"Spotkania z fotografią" w Katowicach

W ramach trzeciej edycji cyklu "Spotkania z fotografią" w najbliższym czasie w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędą się dwa spotkania. 26 października Grzegorz Klatka i Artur Nyk będą się zastanawiać nad tym, czy fotografia reklamowa to komercja czy sztuka, a 30 listopada ci sami twórcy poruszą temat "Dokument kontra reklama. Opozycja czy koegzystencja".
fot. Artur Nyk
Muzeum Śląskie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w trzeciej edycji cyklu "Spotkania z fotografią". Tradycyjnie w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 17.00 będziemy gościć twórców i znawców fotografii. W tej odsłonie cyklu zajmiemy się różnymi gatunkami fotografii, które omówią i zaprezentują znani fotograficy. Będziemy prezentować niekiedy skrajne stanowiska, opinie budzące emocje a nawet kontrowersje. Spotkaniom będą towarzyszyć zajęcia warsztatowe, prezentacje zdjęć i pokazy multimedialne. Spotkania prowadzi autorka cyklu - Danuta Kowalik-Dura.

Program spotkań w sezonie 2010/2011:

26 października, godz. 17:00
"Fotografia reklamowa - komercja czy sztuka?". Warsztaty fotograficzne

Gośćmi spotkania będą dwaj śląscy fotografowie Grzegorza Klatka - zawodowy fotoreporter i dokumentalista z wieloletnim stażem oraz Artur Nyk, który całe swoje zawodowe życie wiązał z fotografią reklamową. Warsztaty, na które złożą się dwa spotkania w kolejnych miesiącach, będą zorganizowane jako otwarta dyskusja o fotografii dokumentalno-reportażowej i reklamowej.

Podczas pierwszego spotkania autorzy zaprezentują swoje zdjęcia, opatrując je wzajemnym komentarzem. Będą omawiać ich formę, sposób kompozycji i obróbki. Ta swoista konfrontacja wynikającą z zupełnie innego podejścia do fotografii fotoreportera i fotografa zajmującego się reklamą będzie potyczką, miejmy nadzieję dwóch zwycięzców.

30 listopada, godz. 17:00
"Dokument kontra reklama. Opozycja czy koegzystencja". Klasycy gatunku

W drugiej odsłonie tematu Grzegorza Klatka i Artur Nyk pokażą najciekawsze - ich zdaniem - fotografie klasyków każdej z dziedzin. Będzie także możliwość skonsultowania swojej prezentacji z opiniami autorki projektu i innymi uczestnikami warsztatów.

Interaktywna postać zajęć daje możliwość dyskusji wszystkim uczestnikom spotkania oraz prezentacji własnych fotografii, jeśli ich konwencja jest utrzymana w omawianych gatunkach. Zdaniem autorów "to, co najważniejsze w fotografii, to nie marka aparatu, jaką się posługujemy, ilość posiadanych obiektywów czy pojemność karty pamięci, ale sposób patrzenia na świat".

Wstęp: 3,50 zł
Karnet na wszystkie spotkania w edycji 2010/2011 (5 spotkań): 10,50 zł


Na kolejne spotkania zapraszamy 22 lutego oraz 29 marca 2011 roku.
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Smartfonem też zrobisz świetne zdjęcie. Ponad 40 prac Polaków wyróżnionych w konkursie Mobile Photography Awards 2018
11 Lut 2019
Poznaliśmy wyniki ostatniej edycji największego konkursu fotografii mobilnej. Wśród wyróżnionych znalazło się wyjątkowo dużo Polaków. Mamy też 1 miejsce w kategorii Architektura
0
Mohammad Baghal Asghari: “Ludzie myślą, że fotografia to prosta, bezwartościowa sztuka”
8 Lut 2019
W fotografii najważniejszą rzeczą jest dla mnie odnajdywanie na co dzień ukrytych dla mnie rzeczy: zaznajamianie się z różnymi religiami, poznawanie historii ludzi. Często tych bardzo prostych, którzy są bohaterami naszego codziennego życia - opowiada nam irański fotograf Mohammad Baghal Asghari, autor projektu "Forgotten Dried Land"
0
Jak samouk bez szkoły stał się jednym z najważniejszych fotografów XX wieku? Poznajcie historię Gordona Parksa
7 Lut 2019
Filmowiec, kompozytor, pisarz i jeden z najbardziej rozpoznawalnych dokumentalistów XX wieku. Zobaczcie jak rozwijała się wyjątkowa kariera Gordona Parksa.
0
Jury konkursu Fotoreporter Roku 2018 nie przyznało głównej nagrody. Zobaczcie najlepsze zdjęcia z kategorii
4 Lut 2019
Jak co roku, na początku lutego Stowarzyszenie Fotoreporterów nagradza najlepszych polskich fotografów prasowych. Tym razem tytułu Fotoreportera Roku jednak nie przyznano.
0