Zmiana tonacji kolorystycznej przy użyciu warstw w Photoshopie. Zobacz jak robić to szybko i skutecznie

Autor: Michał Chrzanowski

5 Październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Dostosowanie kolorów może radykalnie wpłynąć na finalny obraz i emocje, które wywołuje Twoje zdjęcie. Jest wiele sposobów na zmianę tonacji, ale jedna ze szczególnie skutecznych technik wymaga użycia Photoshopa i warstw.

O tym, że kolorystyka może diametralnie odmienić oblicze edytowanego zdjęcia nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak są pewne techniki, dzięki którym nie tylko nasycimy czy zdesaturujemy kolory, lecz także nadamy fotografiom ciekawej tonacji. Dzięki zastosowaniu warstw Photoshopa można dowolne odcienie wybrane z palety barw nanieść na najjaśniejsze i na najciemniejsze partie kadru zmieniając ogólny wygląd obrazu.

Jak tego dokonać? Z pomocą przychodzi Aaron Nace, znany lepiej jako Phlearn, który powraca z kolejnym przydatnym tutorialem. - Dziś pokażę, jak szybko zmienić kolorystykę obrazu za pomocą warstw. Naucz się dodawać różne kolory do cieni i podświetleń zdjęcia, jednocześnie upewniając się, że odcienie skóry wyglądają naturalnie – zaznacza Aaron Nace.

Baw się kolorami

Technika pokazana w powyższym filmie opiera się na tworzeniu nowych warstw, dostosowywaniu trybów mieszania i - w razie potrzeby - korzystania z selektywnych technik edycji w celu lokalnego zastosowania tonów. Jest to prosty proces, ale może mieć znaczący wpływ na wygląd Twoich ujęć.

Aaron Nace od 2011 roku na Youtube prowadzi kanał o nazwie Phlearn, gdzie udostępnił już ponad 600 wideoporadników, które dokładnie pokazują między innymi możliwości Photoshopa i Lightrooma, dostarczają inspiracji oraz podstawowych wskazówek ułatwiających fotografowanie czy też edycję zdjęć. Oczywiście wszystkie udostępnione filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinny być zrozumiałe dla wszystkich.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Dowiedz się jak łatwo i skutecznie zmienić kolor produktów, ubrań i innych rzeczy w programie Adobe Photoshop.
1
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia...
0
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
4