Dystorsja

Wyniki testu:
Cena / Jakość:
8
Wydajność:
9.5
Funkcjonalność:
9
Optyka:
8.5
Budowa:
10
Nasza ocena:

90%

Nie jest tani, ale jak na ultraszerokokątny zoom o jasności f/2.8 rekordowo lekki i kompaktowy. Sprawdzamy, czy nie przypłacił tego gorszą jakością obrazu.

1

Autor: Redakcja Fotopolis

28 Maj 2021
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Dystorsja

Dystorsję mierzymy dla plików RAW w najwyższej dostępnej rozdzielczości, dla najniższego ISO i z najniższymi ustawieniami odszumiania. Przedstawiony wykres pokazuje poziom i charakterystykę dystorsji dla danej ogniskowej. Pole nr 1 przedstawia faktyczną dystorsję, kolejne jej uwydatnienie, pozwalające lepiej zorientować się w jej charakterze.

Od zniekształceń geometrycznych w obiektywie szerokokątnym, na dodatek zoomie, uciec się nie da. Chyba, że będzie to konstrukcja naprawdę duża i ciężka z racji dodatkowych soczewek korekcyjnych. Po kompaktowym Nikonie Z 14-24 mm f/2.8 S trudno zatem oczekiwać idealnie prostego obrazu.

Schemat aberracji dla ogniskowej 14 mm. Pole nr 1 pokazuje faktyczną dystorsję obiektywu, kolejne jej uwypuklenie, pozwalające zorientować się w jej charakterze.

Schemat aberracji dla ogniskowej 24 mm. Pole nr 1 pokazuje faktyczną dystorsję obiektywu, kolejne jej uwypuklenie, pozwalające zorientować się w jej charakterze.

Okazuje się, że na szczęście w jego przypadku nawet przy 14 mm dystorsja nie jest duża. Owszem, jest wyraźnie widoczna, ale w granicach przyzwoitości. W dodatku dość szybko maleje przy zwiększaniu ogniskowej. Na drugim końcu zoomu jest już minimalna, choć w tym wypadku przyjmuje już akurat delikatnie wklęsły charakter.

Dystorsja w praktyce:

14 mm

20 mm

24 mm
Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Sigma 28-70 mm f/2.8 DG DN Contemporary - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Ten jasny standardowy zoom do bezlusterkowców Sony to mniejsza, lżejsza i przede wszystkim tańsza wersja modelu z zaawansowanej linii Art. Czy będzie jego największym rywalem? Oto nasz szybki...
0
0
Tamron 150-500 mm f/5-6.7 DI III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Tamron 150-500 mm f/5-6.7 DI III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy superzoom Tamrona to kompaktowa konstrukcja adresowana do entuzjastów fotografii sportu i przyrody. Oto nasz szybki test jednego z pierwszych egzemplarzy tego ciekawego szkła do...
0
6
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 - test obiektywu
Irix 11 mm f/4 to jeden z najszerszych obiektywów szerokokątnych na rynku, który obiecuje profesjonalne rezultaty w przystępnej cenie. Sprawdziliśmy, jak wypada w...
0
2
Powiązane artykuły