Panasonic Lumix DMC-ZX1 - test

Panasonic ZX1 otwiera nową serię aparatów Lumix. Jej cechami charakterystycznymi są naprawdę niewielkie wymiary aparatu oraz stosunkowo duży, szerokokątny obiektyw. By nowy Lumix stał się jeszcze bardziej atrakcyjny poprawiono szybkość aparatu oraz wydajność optycznej stabilizacji obrazu. Oczywiście nie zabrakło inteligentnego trybu automatycznego oraz możliwości nagrywania filmów HD.

6. Jakość zdjęć
Niewielkie matryce z dużą ilością pikseli mają tendencje do tworzenia szumu. W Lumiksie ponad 12 MP zostało ulokowanych na powierzchni matrycy 1/2,33 cala, więc rozmiary pojedynczych elementów światłoczułych są naprawdę mikroskopijne. Niestety nie mamy możliwości określenia natężenia działania odszumiania i wyostrzania. Jeśli chodzi o szumy to najlepiej jest korzystać z tych naprawdę najniższych czułości, gdyż począwszy od ISO 400 zauważamy nieprzyjemny dla oka, kolorowy szum. Maksymalna czułość to ISO 1600, ale jak możemy się domyślać nie jest to czułość, którą powinniśmy unikać przy zdjęciach do wydruku.
ISO 80

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600Reprodukcja szczegółów
Duża rozdzielczość matrycy (12,1MP) przekłada się na wysoką szczegółowość zdjęć. W zasadzie Lumix ZX1 odnotowuje tutaj podobne wyniki jak jego bardziej zaawansowany brat TZ7. Nie ma wątpliwości, że rozdzielczość matrycy jest zdecydowanie wyższa niż rozdzielczość optyczna obiektywu, co powoduje, iż zdjęcie oglądane w powiększeniu 1:1 wyglądają jakby były delikatnie interpolowane. Niestety nie możemy wybrać stopnia wyostrzania, a standardowo zdjęcia są dosyć mocno wyostrzane.
ISO 80

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600


Reprodukcja kolorów
Reprodukcja kolorów jest na średnim poziomie. Niestety nie jesteśmy zadowoleni z przejść tonalnych oraz reprodukcji kolorów skóry, wyglądają one nieco nienaturalnie. Jeśli chodzi o nasycenie barw mierzone na tablicy Gretaga, to podstawowe kolory RGB są w miarę zrównoważone. Delikatnie wyróżnia się mocniejsze nasycenie czerwieni, ale nie jest to zauważalne ani rażące na zdjęciach.
fragment tablicy GretagaPodsumowanie działu
Nasze sceptyczne nastawienie do wysokorozdzielczych matryc w kompaktach ma tutaj swoje uzasadnienie, gdyż zdjęcia z Lumiksa ZX1 nie zachwycają pod względem poziomu szumu oraz odwzorowania barw. Z pewnością ucierpiała na tym również dynamika oraz odwzorowanie delikatnych przejść tonalnych. By być do końca obiektywni musimy przyznać, iż większość aparatów konkurencji nie radzi sobie lepiej w tej kategorii.

+ wysoka szczegółowość zdjęć

- bardzo wysokie szumy powyżej ISO 400
- przeciętne odwzorowanie kolorów

Komentarze
Polecane artykuły
Panasonic LX100 II - mały gigant
27 Gru 2018
Duży sensor 4/3, jasny zoom i tryb filmowy 4K. A wszystko zamknięte w wyjątkowo zgrabnym i stylowym body. Nowy Lumix to aparat, który w swojej klasie nie ma dzisiaj konkurencji!
1
Przetestuj monitor BenQ - opinia Michała Ostrowskiego o BenQ SW240
19 Gru 2018
W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW240 przypadł do gustu Michałowi Ostrowskiemu.
0
Przetestuj monitor BenQ - opinia Mateusza Brzeźniaka o modelu SW271
16 Gru 2018
W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW271 przypadł do gustu Mateuszowi Brzeźniakowi.
1
Przetestuj monitor BenQ - opinia Bartosza Dmowskiego o modelu SW320
15 Gru 2018
W listopadzie, wspólnie z BenQ wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego wybrani czytelnicy mieli szansę testować monitory z oferty BenQ. Zobaczcie jak model SW320 przypadł do gustu pierwszemu testującemu, Bartoszowi Dmowskiemu.
5
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!