Sony Cyber-shot DSC-H9 - test

Sony Cyber-shot DSC-H9 wzbudzał duże emocje jeszcze przed trafieniem na półki sklepów. Trudno się temu dziwić. Z informacji prasowych i specyfikacji technicznych wynika, że aparat ten zapowiada się bardzo interesująco. Matryca o rozdzielczości 8,1 Mp, 15-krotny zoom optyczny od Carla Zeisa oraz ogromny 3-calowy pochylany monitor. To tylko niektóre ciekawe parametry. Jak H9 spisuje się w rzeczywistości? Prezentujemy pełny test tego aparatu.

Autor: Paweł Ryczkowski

18 Maj 2007
Artykuł na: 49-60 minut
Wprowadzając na rynek Cyber-shoty z serii "H" Sony weszło na rynek kompaktów z dwunastokrotnymi zoomami. Duża uniwersalność tego typu aparatów sprzyja ich wielkiej popularności wśród fotoamatorów. Nie inaczej jest z produktami serii "H". W modelach H7 i H9 konstruktorzy zrobili spory krok do przodu wyposażając je w 15-krotne zoomy optyczne. Oczywiście technologia produkcji optyki pochodzi od kultowej już niemieckiej firmy Carl Zeiss. I choć najszerszy kąt obiektywów odpowiada 31 mm w przeliczeniu na mały obrazek, to i tak jest to lepszy wynik od większości super zoomów. W wypadku tego obiektywu można mówić o prawdziwym szerokim kącie.

Sony Cyber-shot DSC-H9

Ciekawie prezentuje się najwyższa dostępna czułość - ISO 3200. Na użytkownikach lustrzanek cyfrowych z wyższej półki nie robi to może wrażenia, ale w klasie kompaktów to bardzo dobry wynik. Szczególnie, że dostępna jest ona dla pełnej rozdzielczości matrycy. Jednak czy H9 poradzi sobie z tak wysokimi parametrami?

Modele H7 i H9 różnią się jedynie monitorami (H7 - 2,5-calowy nieruchomy, H9 - 3-calowy odchylany w pionie) i funkcją Night Shot,w którą wyposażono kompakt z wyższym numerem. Dlatego z przeprowadzonego testu można będzie wyciągnąć wnioski o obydwóch aparatach.

ogromny, odchylany monitor Sony H9

Przystępując do testu zwróciliśmy uwagę, że H9 nie dysponuje zapisem zdjęć w surowym formacie RAW. Szkoda, przypuszczamy, że z tego powodu znaczna grupa potencjalnych kupców w ogóle nie zainteresuje się tym kompaktem. W porównaniu z konkurencyjnymi super zoomami tylko on nie ma takiej możliwości.

Pewien niepokój wzbudza zastosowanie matrycy o niewielkich wymiarach, jedynie 1/2,5 cala. Nie można się dziwić konstruktorom, że zdecydowali się na taki sensor. Dzięki niemu uzyskano wysoką krotność obiektywu 15x, ale czy przy tak małej powierzchni obrazowej i bardzo wysokiej czułości Cyber-shot poradzi sobie z szumami? Na to pytanie odpowiemy w teście.

Aparat do testu otrzymaliśmy dzięki uprzejmości firmy Sony Polska.

Test został podzielony na następujące części:
  1. Wstęp
  2. Specyfikacja techniczna
  3. Ergonomia i funkcje przycisków
  4. Budowa i obsługa
  5. Menu i tryby odtwarzania
  6. Fotografowanie
  7. Jakość zdjęć
  8. Podsumowanie
  9. Zdjęcia testowe
Zapraszamy do lektury.

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Sony ZV-E10 II - pierwsze wrażenia
Druga generacja vlogerskiego korpusu APS-C ma być wreszcie idealnym rozwiązaniem dla początkujących, ale ambitnych twórców internetowej rozrywki. Sony ZV-E10 II to jednak także prawie...
13
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon EOS R5 Mark II – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowa warstwowa matryca 45 Mp, wideo 8K 60p, dodatkowy procesor, który „patrzy na scenę” i oczywiście jeszcze więcej AI, które wspiera AF i wprowadza funkcje znane dotychczas tylko z zewnętrznych...
53
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pentax 17 - sprawdziliśmy najnowszy analogowy kompakt [RECENZJA]
Pierwszy od ponad 20 lat zaawansowany analogowy kompakt otwiera nowy rozdział rynku fotografii analogowej. Czy jednak ma do zaoferowania coś więcej niż konstrukcje dostępne powszechnie...
54
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)