Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Sony Cyber-shot DSC-H9 - test

Sony Cyber-shot DSC-H9 wzbudzał duże emocje jeszcze przed trafieniem na półki sklepów. Trudno się temu dziwić. Z informacji prasowych i specyfikacji technicznych wynika, że aparat ten zapowiada się bardzo interesująco. Matryca o rozdzielczości 8,1 Mp, 15-krotny zoom optyczny od Carla Zeisa oraz ogromny 3-calowy pochylany monitor. To tylko niektóre ciekawe parametry. Jak H9 spisuje się w rzeczywistości? Prezentujemy pełny test tego aparatu.
0

Autor: Paweł Ryczkowski

18 Maj 2007
Artykuł na: 49-60 minut
7. Jakość zdjęć

{BLBD|Szumy]
Cyber-shot H9 dysponuje potężną jak na kompakt czułością ISO 3200 przy pełnej rozdzielczości matrycy. Przypomnijmy, że przy rozdzielczości 8,1 Mp sensor obrazu ma bardzo niewielkie wymiary, zaledwie 1/2,5 cala. Istnieją zatem obawy, że jakość zdjęć może nie być najwyższa. Proszę spojrzeć na fragmenty tablicy Gretaga w skali 1:1 sfotografowanej we wszystkich czułościach:

ISO 80

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

Widać, że czułości ISO 80 i ISO 100 bez najmniejszego problemu radzą sobie z szumem. Przy ISO 200 zaczyna się pojawiać, ale jest on dosyć skutecznie usuwany przez program redukujący szum. Jednak zaczynają się wtedy małe problemy ze śladami po działaniu tego programu. Przy ISO 400 problem ten jest wyraźniejszy. Czułośći 800 i 1600 ISO dają już duże szumy, ale działanie filtrów odszumiających jest mniej widocznie niż przy niższych wartościach ISO. Tak więc taki obraz traci mniej szczegółów. Należy przyznać, że nawet wartość ISO 1600 pomimo dużego szumu jest jeszcze użyteczna. No i dochodzimy do najwyższej czułości - ISO 3200. Spadek jakości obrazu jest tu bardzo wyraźny. I choć moglibyśmy narzekać, że ilość zakłóceń jest zdecydowanie za wysoka, że kontury przedmiotów rozpływają się (jak choćby niebieski kwadracik na tablicy Gretaga), że spada nasycenie i kontrast, to pamiętajmy, że w klasie super zoomów oprócz H9 jedynie Fujifilm FinePix S6500fd oferuje tak wysoką czułość przy pełnej rozdzielczości matrycy. Należy także brać pod uwagę, że obraz oglądany przy niepełnym powiększeniu będzie jeszcze użyteczny.

Na postawione na początku pytanie, czy matryca o takich gabarytach poradzi sobie w kompakcie klasy super zoom z szumem w wypadku sony odpowiedź będzie twierdząca. Tak, H9 poradził sobie z szumem, choć mogłoby być lepiej, a zwłaszcza ze śladami pozostawionymi przez program redukujący zakłócenia. Może zastosowanie większej gabarytowo matrycy poprawiłoby sytuację? Pewnie tak, ale wtedy tak szeroki zakres zooma nie wchodziłby w rachubę przy zachowaniu gabarytów i jasności optyki. Naszym zdaniem taki kompromis zdał egzamin.

Wykonanie zdjęć nocnych potwierdziło, że "dziewiątka" nie ma problemów

Następna

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
6
5
Nikon D780 - test aparatu
Nikon D780 - test aparatu
Nikon nie rezygnuje jeszcze ostatecznie z lustrzanek. Sprawdźmy co oferuje długo wyczekiwany następca, jednej z najpopularniejszych pełnych klatek na rynku.
22
6
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Jak fotografuje się pełnoklatkowym kompaktem z czarno-białą matrycą 46 Mp? W nasze ręce trafił jeden z pierwszych egzemplarzy nowe Leiki Q2 Monochrome!
34
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)