Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Pentax K100D - test

Zaprezentowany oficjalnie w maju zeszłego roku Pentax K100D był pierwszą lustrzanką cyfrową tego japońskiego producenta wyposażoną w system stabilizacji matrycy. Przeznaczona dla amatora konstrukcja rejestrująca obrazy za pomocą 6-megowej matrycy zwróciła uwagę wielu fotoamatorów. Wyglądało na to, że Pentax wraca do gry. Jak K100D wypadł w naszym teście? Zapraszamy do lektury.
0

Autor: Sylwester Pietrzyk

16 Luty 2007
Artykuł na: 49-60 minut

7. Podsumowanie

Wraz z K100D Pentax rozpoczął nową erę w produkowanych przez siebie lustrzankach. Erę lustrzanek z wbudowanym systemem stabilizacji obrazu kompensującym drgania korpusu przesuwaniem matrycy. Wiele usprawnień, które się pojawiły w tym aparacie świadczy o tym, że Pentax dobrze wykorzystał zdobyte na starszych modelach doświadczenia. I mimo wypuszczenia na rynek kolejnego taniego modelu producent, podobnie jak Nikon i Olympus w swoich najtańszych aparatach, nie zrezygnował z materiałów wysokiej jakości - pod względem solidności K100D sprawia w swojej klasie bardzo dobre wrażenie.

K100D z obiektywem DA 18-55/3.5-5.6 można w tej chwili nabyć za około 2400 zł. Jest to kilkaset złotych więcej niż konkurencyjny Nikon D40. Czy warto dopłacić to 400 zł do pentaksa? Oczywiście jeśli posiadamy już trochę optyki Nikona, odpowiedź brzmi "nie". Jednak jeśli albo mamy kolekcję szkieł Pentaksa, albo starych, manualnych szkieł z gwintem m42 - wówczas poważnie można się zastanowić nad nabyciem "kasetki". Aparat ten nie tylko pozwoli nadal cieszyć się tanią, manualną optyką, z którą będzie działał zarówno pomiar światła, jak i potwierdzenie ustawienia ostrości, ale również zaoferuje użytkownikowi stabilizację obrazu, a chyba nie trzeba dodawać ile kosztowałyby nas dodatkowo obiektywy ze stabilizacją do nikona. A skoro już o obiektywie mowa - w zestawie z K100D dostaniemy optykę dobrą nie tylko mechanicznie, ale i optycznie.

Generalnie Pentax K100D ma więcej zalet niż wad i powinien być ciekawym wyborem dla fotografów, którzy jeszcze nie zdecydowali w jaki system zainwestować.

+ bardzo dobrej jakości materiały użyte do wykonania aparatu

+ bardzo dobrze działająca stabilizacja obrazu

+ bardzo duży wybór programów tematycznych dla początkujących

+ małe szumy

+ wysoka jakość obrazu jak na klasę 6 Mp

+ bardzo dobrej jakości obiektyw w zestawie

- mały bufor

- wolny zapis na kartę

- brak możliwości podłączenia gripa

Pentax K100D uzyskał 74%

Oferta sklepu:

Kup ten aparat w sklepie Pstryk.pl kliknij

Zapraszamy do pobrania zdjęć testowych umieszczonych w ostatniej części testu.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Leica Q2 Monochrom - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe [RAW]
Jak fotografuje się pełnoklatkowym kompaktem z czarno-białą matrycą 46 Mp? W nasze ręce trafił jeden z pierwszych egzemplarzy nowe Leiki Q2 Monochrome!
34
0
Fujifilm X-S10 - pierwsze wrażenia i wnioski
Fujifilm X-S10 - pierwsze wrażenia i wnioski
Pod względem możliwości to prawie X-T4. Pod względem ergonomii – wygodniejsze X-T30. Czy najnowszy X-S10 to najlepszy amatorski aparat APS-C na rynku? Na papierze...
15
5
Fujifilm X-S10 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-S10 - zdjęcia przykładowe
Najnowszy Fujifilm X-S10 ma oferować wszystko co najlepsze, ale w bardziej kompaktowym i przede wszystkim tańszym body. Zobaczcie jak prezentują się zdjęcia z tej...
11
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)