Pentax K100D - test

Zaprezentowany oficjalnie w maju zeszłego roku Pentax K100D był pierwszą lustrzanką cyfrową tego japońskiego producenta wyposażoną w system stabilizacji matrycy. Przeznaczona dla amatora konstrukcja rejestrująca obrazy za pomocą 6-megowej matrycy zwróciła uwagę wielu fotoamatorów. Wyglądało na to, że Pentax wraca do gry. Jak K100D wypadł w naszym teście? Zapraszamy do lektury.

Autor: Sylwester Pietrzyk

16 Luty 2007
Artykuł na: 49-60 minut

4. Menu i tryby odtwarzania

Menu

Całe menu aparatu zostało logicznie podzielone na 4 zakładki: menu zapisu, odtwarzania, narzędziowe i ustawień użytkownika. Obsługa jest całkiem intuicyjna, opisy funkcji zrozumiałe. Niestety estetykę menu psuje nieco wygląd czcionek - wygląda jakby menu było robione pod inną, mniejszą rozdzielczość wyświetlacza i zostało przeskalowane pod większy, wykorzystany w K100D. Szkoda również, że wśród dostępnych języków zabrakło polskiego - konkurencja jest pod tym względem lepsza.

menu rejestracji
opcje menu odtwarzania
menu narzędziowe

Możliwości dostosowania funkcjonowania K100D do własnych potrzeb są duże. Do dyspozycji mamy aż 19 funkcji użytkownika, za pomocą których możemy przystosować działanie aparatu do swoich wymagań.

menu ustawień użytkownika

W czasie fotografowania mamy dodatkowo do dyspozycji komplet informacji o ustawieniach aparatu, jak również o wybranym trybie ekspozycji, w przypadku programów tematycznych dodatkowo ze zdjęciem pokazującym przykładowe zastosowanie.

szczegółowe infromacje dotyczące aktualnych ustawień aparatu

Przeglądanie i odtwarzanie zdjęć

Podczas odtwarzania zdjęć poza "czystym" obrazem mamy do dyspozycji również histogram, migające ostrzeżenie o braku szczegółów w światłach oraz komplet informacji o parametrach ekspozycji. Odtwarzanie jest dość szybkie, po naciśnięciu i przytrzymaniu strzałki lewo lub prawo zdjęcia "przelatują" przez ekran w wysokim tempie.

Oglądane zdjęcie można poprzez proste pokręcenie kółkiem sterującym powiększyć maksymalnie 12x, co wystarcza aż nadto do oceny ostrości. Ruch w drugą stronę daje możliwość podglądu miniaturek, w czasie ich wyświetlania można po naciśnięciu przycisku kasowania wybrać pojedyncze zdjęcia i usunąć je. To wygodny sposób na pozbycie się większej liczby nieudanych fotografii.

opcje trybu odtwarzania

Podsumowanie działu

K100D ma całkiem nieźle rozwiązaną obsługę funkcji odtwarzania i poruszania się w menu. Nawet początkujący nie powinni mieć z tym problemów.

+ duże maksymalne powiększenie zdjęć

+ wygodne kasowanie zaznaczonych fotografii

+ szybkie przeglądanie zdjęć

+ łatwa obsługa menu

- nie podobał nam się wygląd menu

- brak polskiego menu

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)